špendlíky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
25.5.2019 20:55

Lepší pálenku než ze špendlíků jsem nikdy nepil.... Zatím je jíme a děláme z toho marmelády a dáváme je na džemy. Opět jsem lepší nikdy nejedl....Já se na zahradě postupně zbavuju švestek a přecházím na špendlíky. Švestky jsou fajn ale špendlík je špendlík.

S pálenkou máte do jisté míry pravdu. Špendlíkovice má svoje kouzlo a bývá vysoce ceněna. Taky proto, že je nejenom chutná, ale i vzácná.
   Jestli jste nejdl lepší marmeládu než ze špendlíků, tak jste jich asi mnoho nejedl. Mě tedy nepřesvědčila. Sladká hmota, druh ovoce podle chuti nepoznáte. Džemy z malin, jahod, meruněk, černého rybízu jsou lepší - hlavně chutnají po ovoci.
  Možná po čase přejdete ze špendlíků zpět na švestky. Kompot, povidla, sušené ovoce, knedlíky, koláče, tam špendlíky švestkám těžko konkurují. Nemluvě o citlivosti k PPV, kvůli které špendlíky ze zahad mizí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.5.2019 20:55

Lepší pálenku než ze špendlíků jsem nikdy nepil.... Zatím je jíme a děláme z toho marmelády a dáváme je na džemy. Opět jsem lepší nikdy nejedl....Já se na zahradě postupně zbavuju švestek a přecházím na špendlíky. Švestky jsou fajn ale špendlík je špendlík.

S pálenkou máte do jisté míry pravdu. Špendlíkovice má svoje kouzlo a bývá vysoce ceněna. Taky proto, že je nejenom chutná, ale i vzácná.
   Jestli jste nejdl lepší marmeládu než ze špendlíků, tak jste jich asi mnoho nejedl. Mě tedy nepřesvědčila. Sladká hmota, druh ovoce podle chuti nepoznáte. Džemy z malin, jahod, meruněk, černého rybízu jsou lepší - hlavně chutnají po ovoci.
  Možná po čase přejdete ze špendlíků zpět na švestky. Kompot, povidla, sušené ovoce, knedlíky, koláče, tam špendlíky švestkám těžko konkurují. Nemluvě o citlivosti k PPV, kvůli které špendlíky ze zahad mizí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 56.122 (?), 25.5.2019 21:33

Před lety jsem zasadil tři stromy špendlíků na pálenku a marmeládu, na kterou jsem četl superlativa. Pálenka je dobrá, ale marmeláda mě zklamala. Je to i suchem, ale je tam cítit hořčinka. Meruňková je mnohem lepší. Beru je jako zpestření, je to pastva pro oči, nos i pusu, když dozrávají. Taky mě vadí, že je nemám s čím míchat do kvasu(krom meruněk). Těšil jsem se na pálenku ze směsi špendlíků a Nancyské. Bohužel se v dozrávání vůbec nepotkávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 2.7.2019 11:03

Marmelád jsem už pár snědl, včetně z třešní, višní, rybízu, angreštů, letos snad bude i z moruší, rád experimentuju. Ale s tím že ze špendlíků je jenom fádně sladký a bez chuti rozhodně nesouhlasím. To že je ze švestek výraznější, to je jasné. U nás doma, i u dětí nejvíc chutná špendlík a třešně. Např. z rybízu to nikdo nechce jíst a ani mě to moc nechutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.78 (?), 5.2.2007 10:19

Také mám vzpomínky na dětství u babičky, kde uprostřed zahrady byl vzrostlý strom s kulatými, žlutými,sladkými plody, které byly znamenité jako kompot.Říkali jim špendlíky. Chtela jsem tuto odrůdu sehnat a dozvěděla jsem se , že šlo pravděpodobně o KATALÁNSKÝ ŠPENDLÍK. Ví o něm někdo? Poradíte, kde se dá sehnat? Dvorakovatns@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 7.2.2007 19:05
Katalonský špendlí nemá plody kulaté, nýbrž vejčité - ostatně jako všechny špendlíky. Kulaté jsou mirabelky ( a ryngle a slívy samozřejmě)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.78 (?), 20.2.2009 8:04

Pročítám rady k mému dotazu.  Plody tohoto špendlíku byly opravdu pouze sytě žlutté a kulaté. Nikdy né špičaté a nikdy nepřecházely do červené barvy. Byl to již starý vzrostly strom a plodil velké množství tohoto ovoce. Chuť byla velmi aromatická sladkokyselá. Kompot byl vynikajicí a jeho chuť byla ostrá, trochu podobná renglodě, zvané Outlinská. Stále tento druh špendlíku hledám!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.237 (?), 23.2.2007 18:49
Nevím, co to je za špendíky, ale získal jsem je jako odkopky od čačanské lepotice. Jsou žluté a přecházejí až do červena.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 25.2.2007 21:24
Čačanské pološvestky se nejčastěji prodávají štěpované na myrobalánech. Ty mají o dost drobnější listy než naštěpovaná odrůda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 0.70 (?), 22.3.2007 21:00
divil bych se ,že z č.lep. by vznikl špendlík.Snad pouze nějaký odkopek z myrobalánu.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.70 (?), 22.3.2007 21:08
Špendlík je opravdu kumšt v této době sehnat.Myslím tím špendlík,který měl žlutý,oválný ,švetkový plod.Ve většině zahrádkářství jsou k sehnání,ale jde o nějaké druhy mirabelí,což může být v sadě nakonec veliký problém.(jako maliny).Raději bych v tomto případě volil cestu-nasaď pecku od stromu který znáš.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika