špendlíky



host - 81.95 (?)
24.5.2007 20:34
Omyl, že se švestkám v horách nedaří. Máme velký sad v nadmořské výšce 700 m n.m. - švestky, durancie, špendlíky, ryngle i velké modré slívy (Čačanska). Navíc severozápadní svah (čili žádná teplá chráněná poloha), v Beskydech - vysoké srážky, nízká teplota, krátká vegetační doba. Ovoce je sice méně, méně cukernaté a taky ne každý rok, ale zase nehrozí šarka, ne kvůli izolovanosti, ale díky vlhkosti a teplotě ve vegetačním období. A když je dobrý rok, tož ta slivovica stojí za to!!!
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 28.3.2007 9:04
Šarka se nevyskytuje ve výšce 600 m a výše. Některá teplá k jihu obrácená horská úbočí pohou tyto prametry splnit. Nejlépe hledat tam.
  Myslím, že žádný semenáč  (ani ze 100) nemůže být úplně stejný jako mateřský strom, tak jako žádné ze 100 dětí (teoreticky) nemůže být stejné jako rodič. Ale podobný být může, u samosprašných odrůd podobných bude obvykle většina.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.201 (?), 29.3.2007 12:06

Zdravim

S temi 600 metry se mi to nejak nezda. To mate z vlastni zkusenosti, nebo se to nekde pise? Pripadnou absenci sarky v horskych oblastech bych spis videl v izoloanosti lokality a tim v horsi napadnutelnosti. I kdyz je mozne ze vyssi polohy tolik nevyhovuji msicim, kter hlavne sarku prenaseji, nevim.  Myslim si ze sarkovy virus PPV muze prezivat vsude tam kde jsou jeho potencialni hostitele z celedi ruzovitych a samozrejem i jeho siritele.      Pravdou je ze pri patrani po odolnych varietach Domaci svestky byly na valassku a a si i jinde nalezeny ucite bezvirozni stromy. Ukazalo se ze jejich bezvoroznost neni dana nejakou geneticky danou odolnosti, ale lokalitou, bohuzel. Jeste k spendliku, jasne ze zcela totozny nebude, to jde jen v pripade roubovani, cili jinak klonovani. Ovsem vizualne i chutove shony plod ze semenace by snad nemusel byr problem. A propos, nemate nekdo ykusenosti ze semenaci spendliku?

          s pozdravem      Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 29.3.2007 13:00
Skutečně jsem si to nevymyslel aníi neodkoukal, sám jsem se té informaci podivil. Vím jen, že když jsem si to četl, ppovzdechl jsem - no jo, jenže tam se nedaří ani těm švestkám! Pokusím se najít tu publikaci, kde se o tom psalo. Určitě by o tom mohli vědět odborníci - profesionálové tady na chatu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.95 (?), 24.5.2007 20:34
Omyl, že se švestkám v horách nedaří. Máme velký sad v nadmořské výšce 700 m n.m. - švestky, durancie, špendlíky, ryngle i velké modré slívy (Čačanska). Navíc severozápadní svah (čili žádná teplá chráněná poloha), v Beskydech - vysoké srážky, nízká teplota, krátká vegetační doba. Ovoce je sice méně, méně cukernaté a taky ne každý rok, ale zase nehrozí šarka, ne kvůli izolovanosti, ale díky vlhkosti a teplotě ve vegetačním období. A když je dobrý rok, tož ta slivovica stojí za to!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 24.5.2007 21:01
No - tak nějak jsem to myslel!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.20 (?), 17.4.2007 11:41
Se semenáči špendlíků zkušenost mám, docela dobrou. Na zcela kamenité stráni nad zahradkou, kde by snad nic jiného (kromě josty) nerostlo, jsem vysadil špendlíky. Chuťově prakticky stejné, jako rodiče, šarka se dosud neobjevila...na té skále se jim docela daří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.38 (?), 17.4.2007 9:12
Ze 100 semenáčů by mohl být nějaký s většími plody nebo odolnější šarce :) Viděl jsem v jednom internetovém obchodě (UK) křížence Katalonského špendlíku a čehosi. Třeba by bylo dobré ho s něčím sprsknout...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.95 (?), 24.5.2007 20:18

Z vlastní zkušenosti semenáče nedoporučuju:

zvlášť ze starých sadů, kde kromě špendlíků rostou i švestky, durancie, renklody a tak. Po přepylení by potomstvo těžko podrželo vlastnosti rodiče. Máme na zahradě 3 stromy z odkopků, různého původu. Jen 1 z nich je opravdu kvalitní Katalánský špendlík - velké žluté sladké plody, s dužninou za zralosti úplně se oddělující od pecky, která je plochá a špičatá. Takže jako každá šlechtěná odrůda (byť by stará) se dá těžko množit generativně - semenem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 24.5.2007 21:14
Semenáč a odkopek jsou zcela odlišné rostliny. Odkopek si podržuje vlastnosti mateřské rostliny - pravokořenné, častěji však  její podnože. Včetně onemocnění šarkou ovšem. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.66 (?), 20.8.2008 11:59

ahoj:)! My máme belicu- 3 stromy, jeden starý a dva nové naštepené (minulý rok prvýkrát rodili). Mladé belice majú plody podstatne väčšie a minulý rok ich bolo neúrekom, stará rodí pravdielne, každým rokom má veľa plodov a bez šárky. Podobne aj nové stromčeky. Pokiaľ viem, tak u nás je to nablízku jediný takýto strom, no moji známy majú belicový sad a tiež nemajú problémy so šárkou. Sme z našich belíc nadšení, plody chutia výborne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika