Slivon Zurna



deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?)
7.2.2011 21:33

Tady som o tom písal. Ako vidite, Vanier zarodila ako blbá, žiadna červivosť, žiadna šárka. Menšia ako obyčajná slivka, odlučiteľnosť od kôstky-nepamätám.Ale čo si pamätám, že po dozretí, ked som oberal, som musel ruku dávať odspodu, stačil jemný dotyk a odpadla od stopky. Chuť príjemná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 223.98 (?), 19.10.2007 17:21, zobrazeno: 16198x
Rad bych vyzkousel tuto odrudu, ktera je krizencem myrobalanu a asijske slivone. Nevi nekdo z Vas, kde by se dala sehnat (Praha, okr. Benesov, ci zaslat postou)? Pripadne, ma-li nekdo nejake zkusenosti s jejim pestovanim. Dekuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 19.10.2007 18:07

Dobrý večer. Tuto odrůdu mám vysazenou třetím rokem. Koupil jsem ji ještě s také rannými velkoplodými mirobalány Obilnaja a Unikom v zahradnictví Dryáda u p. Sehnala v Kunštátě na Moravě. Zurna má oranžové plody, Obilnaja a Unikom mají kulaté plody a barvu do fialova. Poslední dvě jsou první modré peckoviny na zahradě (o něco dříve než R. Gerstetter) a neobvykle plodné. Zurna plodí trošku později (letos první tři plody). Tyto velkoplodé myrobalány jsou neobvykle mrazuvzdorné jak ve dřevě tak v květu. Ikdyž velmi brzy kvetou, nebývají květy poškozeny pozdními jar. mrazíky. Šarku jsem na nich zatím nepozoroval. Jsou na podnoži planého myrobalánu a v mé kamenité půdě rostou bujně, ale ne na úkor plodnosti. Zurna byla vyšlechtěna na Ukrajině křížením vybraných odrůd myrobalánu (Pobeda x Pionierka). Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.229 (?), 27.1.2008 19:53

dobrý den, pane Zavřel omylem jsem si smazal Vaší E-mailovou adresu- můžete mi ji poslat měl jsem se připomenout s roubem slivoně Zurna. děkuji.

 e-meil  victory.ph@centrum .cz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 158.241 (?), 7.2.2011 18:33

Dobrý den,

pár let uběhlo... pane Zavřel, Adame a ostatní, jak to vypadá s chutí, plodností, odolností atd. Obilnaje, Zurny a dalších plodových myrobalánů? Dalo by se z nich pálit, když jsou tak plodné a snad i aromatičtější než obyč. myrobalány? Chtěl bych si je na jaro pořídit a pak namnožit na okolní meze... Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 7.2.2011 20:48
Tiež by som sa spýtal... aká je veľkosť plodov... šárka sa neprejavuje?...chytá to pilatka?-Mám japonské slivky (Vanier, Shiro), ani jeden plod nebol červivý... odlučiteľnosť od kôstky...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 89.31 (?), 7.2.2011 21:13

Já mám jen Obilnaju. Vloni jsem sklidil tři plody z mladého stromku. Byly rozhodně lepší než z planých mirobalánů. Byl jsem moc zvědavý, tak jsem nevydržel a utrhl je ale nebyly ještě úprlně vyzrálé. Zurna vypadá velmi atraktivně. Tu bych taky rád někde sehnal, alespoň rouby. Vlastních zkušeností nemaje, tak přidám alespoň to, co praví literatura Pěstujeme slivoňě, Blažek, Kneifl 2005.

Mě by také zajímaly i zkušenosti s pětováním japoňských slivoní.

HONZA



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 7.2.2011 21:33

Tady som o tom písal. Ako vidite, Vanier zarodila ako blbá, žiadna červivosť, žiadna šárka. Menšia ako obyčajná slivka, odlučiteľnosť od kôstky-nepamätám.Ale čo si pamätám, že po dozretí, ked som oberal, som musel ruku dávať odspodu, stačil jemný dotyk a odpadla od stopky. Chuť príjemná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.2.2011 23:12

Měl jsem podobný úmysl jako p. Mittwoch, totiž přeštěpovat plané myrobalány na mezích. Taky jsem tak učinil. Jenže šlechtěné myrobalány - Obilnaja i Zurna, třebaže mají podobné listy i letorosty, rostou přece jen slaběji než jejich planí soukmenovci. Takže se musí opakovaně odstraňovat přerůstající plané výhony.  Pravokořené jsem je množit nezkoušel, ale předpokládám, že se jejich růstový handicap projeví taky. 
   Lépe mi v tomto dopadly bujně rostoucí modré slivoně - Top 2000, Topking, Prezenta, které dokážou "utéct" myrobalánu i naštěpované metr nad zemí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.250 (?), 19.2.2011 10:58

Bohužel zatím plody nebyly..., snad letos  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 14.8.2011 10:45

Jak dopadly velkoplodé myrobalány letos? Trochu koketuju s myšlenkou jejich budoucího pálení (mají-li více cukru), teda až si je seženu a vyrostou - sám jsem byl vždy proti, ale když už z různých zdrojů slyším, že palíli s obyč myrobalánů u cesty a světe div se, slivka byla dobrá... Navíc tady na horách by se mohly stát každoroční jistotou...

Pokud je jejich chuť opravdu aromatičtější, cukru více a přimíchám k nim i nějakou tu švestičku, nemuselo by to být špatné...

Má někdo zkušenosti? Jak se jeví u pana Zavřela, který je má pravděpodobně nejdelší dobu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika