Slivoň do vyšší polohy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
25.9.2018 16:48

Jojo - žádné choroby, super chuť, skvělý růst v 700 metrech. Pro pěstitele v chladných polohách velmi nadějný příspěvek. Škoda, že vám ho nikdo neuvěří.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Jáša - (1) - 244.253 (?), 6.4.2018 22:35, zobrazeno: 22801x

Prosím o radu zde přítomné pěstitele: Chci si zasadit několik ovocných stromků a mé zkušenosti jsou nulové. Miluji švestky a ráda bych věděla, zda je šance na pěstování některé z odrůd slivoně v nadmořské výšce 700 m.n.m. Jedná se o Podkrkonoší a pozemek je otevřený k horám. Moc děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 7.4.2018 6:50
To sú už dosť tvrdé podmienky pre pestovanie, ale skúsiť to môžete. Určite sa treba vyhnúť neskoro dozrievajúcim odrodám sliviek. Z tých skorých sú chuťovo výborné napr. HANITA a KATINKA, ale ako sa im bude dariť v takej n.m.výške, to netuším. Ako podpník treba zvoliť myrobalán a vhodné by bolo pôdu vo výsadbovej jame vylepšiť kravským hnojom, kompostom, prípadne umelým hnojivom. Určite je tu viac prispievateľov ktorí záhradníčia v polohách nad 500 m.n.m., možno sa pridajú svojimi radami. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.4.2018 7:39

Je to přesně tak. Slivoně ssnášejí dobře zimní mráz, většinou i pozdní jarní mrazíky. Limitem je skutečně dozrání pozdních odrůd. Velmi nenáročnou odrůdou je Wangheimova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.4.2018 8:17

Paní bych doporučil projít se po okolí, nahlédnout sousedům do zahrádek a zeptat se, jaké ovoce, druhy švestek, pěstují a jaké sklizně mají, s jakými chorobami se potýkají. Sám mám slivoně v 650m, např. Stanley, Viktorie, Zelená renkl. a zatímco prakticky všude v nižších polohách vloni všechno pomrzlo, já jsem měl díky pozdnější době kvetení slušnou úrodu. Ale jižní Čechy nejsou předhůří Krkonoš, takže s chutí do toho a uvidíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.21 (?), 13.9.2018 18:49

v neděli otrhaný Stanley měl neskutečnou úrodu. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.113 (?), 15.9.2018 20:39

Hospodařím na vysočině v rozmezí 500-550mnm v mrazové kotlině. Odrůdy jsem vybíral s důrazem na odolnost proti mrazu. Mám pološvestku čačanskou lepoticu, plodí hojně a úroda bývá v srpnu. Letos dokonce začátkem srpna. Pološvestka stanley úrodou navazuje na lepoticu, plodí hojně. Z pravých švestek mám hamanovu. Má sklony k přeplozování a násladně ke střídavé plodnosti (jeden rok moc, druhý nic nebo málo). zralost později po stanley. Teď v půlce září je stanley sklizen a hamanova začíná být k jídlu. Když je velká úroda, stane se, že do mrazů neuzraje. Slivoně mají rády spodní vodu. Mám pozemek u potoka a svědčí jim to. Durancije první úroda zatím tvrdá, ale sladká, ta je jinde. Ne mrazová kotlina a sušší místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.166 (?), 25.9.2018 7:37

Cez víkend sme zberali úrodu z Joja na severnej Orave (700 m.n.m.). Po troch rokoch plodenia stromkov môžem povedať, že Jojo, ktoré nedosahuje ani priemerné chuťové vlastnosti na dolniakoch (200 m.n.m.) je na severe chuťovou jednotkou a to aj v porovaní s tu klasickými odrodámi - Bystrická, Durancia, Čačanská. Paradoxne na Orave táto odroda rastie na mirobalánoch a aj st. Julienoch rýchlejšie a lepšie ako na dolniakoch.

Hanita a Katinka tvrdé podmienky nezvládajú a chradnú pod náporom zimy, vetra a najmä šárky. Žiadne zrelé plody som z nich za tri roky neobral. Za zmienku stojí asi aj zelená ringlota, ktorá tu bez problémov vegetuje, veľa plodí ale o nejakej skvelej chuti sa u nej hovoriť nedá (sladká), ale ako univerzálny opeľovač pekne kvitne :) 

Posun v dozrievaní medzi 700 m.n.m. a 200 m.n.m. je v našom prípade cca. 3-4 týždne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.9.2018 16:48

Jojo - žádné choroby, super chuť, skvělý růst v 700 metrech. Pro pěstitele v chladných polohách velmi nadějný příspěvek. Škoda, že vám ho nikdo neuvěří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.234 (?), 25.9.2018 16:55

Liekom na odrodu Jojo je sekera a ryl.Je to prepadak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.250 (?), 25.9.2018 17:24

Měl jsem JOJO a potvrzuji, že to byl největší propadák jaký jsem za dobu sadření zažil. Všechny 3 kusy dopadly stejně.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika