Slivoň do vyšší polohy



host - 101.234 (?)
25.9.2018 16:55

Liekom na odrodu Jojo je sekera a ryl.Je to prepadak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Jáša - (1) - 244.253 (?), 6.4.2018 22:35, zobrazeno: 22536x

Prosím o radu zde přítomné pěstitele: Chci si zasadit několik ovocných stromků a mé zkušenosti jsou nulové. Miluji švestky a ráda bych věděla, zda je šance na pěstování některé z odrůd slivoně v nadmořské výšce 700 m.n.m. Jedná se o Podkrkonoší a pozemek je otevřený k horám. Moc děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 7.4.2018 6:50
To sú už dosť tvrdé podmienky pre pestovanie, ale skúsiť to môžete. Určite sa treba vyhnúť neskoro dozrievajúcim odrodám sliviek. Z tých skorých sú chuťovo výborné napr. HANITA a KATINKA, ale ako sa im bude dariť v takej n.m.výške, to netuším. Ako podpník treba zvoliť myrobalán a vhodné by bolo pôdu vo výsadbovej jame vylepšiť kravským hnojom, kompostom, prípadne umelým hnojivom. Určite je tu viac prispievateľov ktorí záhradníčia v polohách nad 500 m.n.m., možno sa pridajú svojimi radami. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.4.2018 7:39

Je to přesně tak. Slivoně ssnášejí dobře zimní mráz, většinou i pozdní jarní mrazíky. Limitem je skutečně dozrání pozdních odrůd. Velmi nenáročnou odrůdou je Wangheimova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.4.2018 8:17

Paní bych doporučil projít se po okolí, nahlédnout sousedům do zahrádek a zeptat se, jaké ovoce, druhy švestek, pěstují a jaké sklizně mají, s jakými chorobami se potýkají. Sám mám slivoně v 650m, např. Stanley, Viktorie, Zelená renkl. a zatímco prakticky všude v nižších polohách vloni všechno pomrzlo, já jsem měl díky pozdnější době kvetení slušnou úrodu. Ale jižní Čechy nejsou předhůří Krkonoš, takže s chutí do toho a uvidíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.21 (?), 13.9.2018 18:49

v neděli otrhaný Stanley měl neskutečnou úrodu. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.113 (?), 15.9.2018 20:39

Hospodařím na vysočině v rozmezí 500-550mnm v mrazové kotlině. Odrůdy jsem vybíral s důrazem na odolnost proti mrazu. Mám pološvestku čačanskou lepoticu, plodí hojně a úroda bývá v srpnu. Letos dokonce začátkem srpna. Pološvestka stanley úrodou navazuje na lepoticu, plodí hojně. Z pravých švestek mám hamanovu. Má sklony k přeplozování a násladně ke střídavé plodnosti (jeden rok moc, druhý nic nebo málo). zralost později po stanley. Teď v půlce září je stanley sklizen a hamanova začíná být k jídlu. Když je velká úroda, stane se, že do mrazů neuzraje. Slivoně mají rády spodní vodu. Mám pozemek u potoka a svědčí jim to. Durancije první úroda zatím tvrdá, ale sladká, ta je jinde. Ne mrazová kotlina a sušší místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.166 (?), 25.9.2018 7:37

Cez víkend sme zberali úrodu z Joja na severnej Orave (700 m.n.m.). Po troch rokoch plodenia stromkov môžem povedať, že Jojo, ktoré nedosahuje ani priemerné chuťové vlastnosti na dolniakoch (200 m.n.m.) je na severe chuťovou jednotkou a to aj v porovaní s tu klasickými odrodámi - Bystrická, Durancia, Čačanská. Paradoxne na Orave táto odroda rastie na mirobalánoch a aj st. Julienoch rýchlejšie a lepšie ako na dolniakoch.

Hanita a Katinka tvrdé podmienky nezvládajú a chradnú pod náporom zimy, vetra a najmä šárky. Žiadne zrelé plody som z nich za tri roky neobral. Za zmienku stojí asi aj zelená ringlota, ktorá tu bez problémov vegetuje, veľa plodí ale o nejakej skvelej chuti sa u nej hovoriť nedá (sladká), ale ako univerzálny opeľovač pekne kvitne :) 

Posun v dozrievaní medzi 700 m.n.m. a 200 m.n.m. je v našom prípade cca. 3-4 týždne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.9.2018 16:48

Jojo - žádné choroby, super chuť, skvělý růst v 700 metrech. Pro pěstitele v chladných polohách velmi nadějný příspěvek. Škoda, že vám ho nikdo neuvěří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.234 (?), 25.9.2018 16:55

Liekom na odrodu Jojo je sekera a ryl.Je to prepadak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.250 (?), 25.9.2018 17:24

Měl jsem JOJO a potvrzuji, že to byl největší propadák jaký jsem za dobu sadření zažil. Všechny 3 kusy dopadly stejně.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika