Šarka švestek



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.165 (?)
10.1.2014 20:44

Zavedení Honey-Sweet brání povolení Evropské unie. Jenom žádost bude mít stovky nebo i tisíce stran a připravuje se už 2 roky a snad letos bude dokončena. Ale jak dlouho to bude Evropě trvat, než bude potom povolení vyřízeno, to je ve hvězdách. Mám obavy, že to hned tak nebude.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 25.97 (?), 31.1.2012 19:55

Děkuji za informaci Pane Fiala skutečně jste mě potěšil jinak se jedná o velmi kvalitní odrůdu s pravidelnými výnosy s pozdravem Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 136.146 (?), 31.1.2012 20:04

Kúpil som na jeseň dva krásne stromky tolerantných sliviek. Z bohatej ponuky som vybral Katinku a Hanitu. Hanitu už poznám, na skorú Katinku sa teším. Prihrnul som ich zeminou do 2/3 kmienka. Keby teraz došli tridsaťstupňové mrazy, neviem ako to dopadne. Neškodilo by nasnežiť. Po snehu u nás nie je ani pamiatky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 9.1.2014 7:44

Dvě zprávy z testování PPV:

1) Na základě desetiletého výzkumu po naroubování infekčních roubů šesti různých kmenů a izolátů PPV bylo prokázáno, že nelze odrůdu meruňky Harlayne virem šarky švestky infikovat. Navzdory růstu infikovaných roubů s příznaky PPV zůstaly viruprosté nejen stromy meruňky cv. Harlayne, ale i náchylné podnože P. myrobalana, resp. kořenové výmladky podnože. Podobně i nově připravené stromky cv. Harlayne naroubované na náchylnou podnož meruňky MVA-2 zůstaly šarky prosté. Přítomnost viru se nepodařilo prokázat pomocí ELISA a RT-PCR. Odrůda Harlayne se tak dá doporučovat k širokému využití a pěstování v České republice, a zejména v oblastech se silným výskytem PPV.

2) Byla prokázána vysoká úroveň rezistence švestky Honey-Sweet nejen k viru šarky švestky, kmen PPV-Rec, ale i k dalším dvěma virům, zakrslosti slivoně (PDV) a chlorotické skvrnitosti jabloně (ACLSV), a to pod stálým a silným infekčním tlakem těchto virů z rostoucích infikovaných roubů. Byla také potvrzena nepřenosnost PPV na cv. Honey-Sweet mšicemi. Odrůda ‘HoneySweet’ má i vysokou kvalitu plodů, vyšší, než běžně pěstované kontrolní odrůdy švestky.

Zdroj: VÚRV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 9.1.2014 12:13

To jsou dobré zprávy.  Bohužel stále čekáme na zprávu, kdy se začne Honey Sweet u nás prodávat. Na to, jak je to dlouho, co byla vyšlechtěna, považuji toto vyčkávání za slušnou míru ignorantství.
   S Harlayne jsem již léta spokojen. Sice trochu menší plody, ale chutí plně vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 9.1.2014 12:51

Já bych to neviděl jako ignoranství, ale jako současný opatrný přístup k GMO.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 9.1.2014 13:17

I tak se to dá nazvat. Ale první referáty o tom, že se odrůda bude u nás zkoušet pro případné zařazení do sortimentu jsem slyšel v roce 2007. Patentovaná v USA byla, tuším, 2004. A to mi přijde dost dlouho.  Řekl bych, že mezi vlivnými úředníky není žádný zahrádkář. Anebo je lobby z Geisenheimu mocná....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 9.1.2014 18:49

Zajímavé. Nevěšel bych hlavu, ve výzkumáku v Holovousích provedli testování odrůd slivoní (novějších) na dva kmeny PPV-M a D, M je poněkud,,tvrdší´´, a co jsem si odnesl z nedávného semináře, tak Toptaste vycházel jako jediný vysoce odolný k oběma kmenům šarky současně, řada odrůd měla odolnost k našemu kmenu D, ale už ne k introdukovanému M. A jelikož se Toptaste u nás konečně ukázala v celkem dobrém světle, i když až moc sladká, tak to vidím jako určitou naději, dokud nebude zavedena Honey Sweet. Durancie si taky vedla dobře, až na tu neodlučitelnost od pecky. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.165 (?), 10.1.2014 20:44

Zavedení Honey-Sweet brání povolení Evropské unie. Jenom žádost bude mít stovky nebo i tisíce stran a připravuje se už 2 roky a snad letos bude dokončena. Ale jak dlouho to bude Evropě trvat, než bude potom povolení vyřízeno, to je ve hvězdách. Mám obavy, že to hned tak nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.1.2014 21:24

Souhlas. Já se toho asi už nedočkám. Např. geneticky modifikované plodiny, odolné k totálním herbicidům, mají nadnárodní koncerny pečlivě střežené ve svých " sejfech " možná už 20 let. Znamenaly by revoluci v jejich pěstování s výrazným snížením nákladů.
Dosud se žádné z jejich mocných loby nepodařilo je v EU protlačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 12.1.2014 20:21

No, to je sice pravda, ale je nutno vidět problém i jinak- i v těchto plodinách se např. glyfosát ukládá, např. u soji v semenech. před časem vyšel v Zemědělci fundovaný článek o rizicích GMO plodin odolných hebicidům, od prof. Kůdely z VURV Ruzyně, jen pro určitou rovnováhu pohledů. myslím, že jen stříkat a neprovádět další agrotechnické opatření nebude to pravé. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika