Šarka švestek



host - 168.158 (?)
14.10.2006 18:04
Mám také poznatky s výskytem šarky na Valašsku (Klobouky). Poprvé jsem pozoroval příznaky šarky v roce 1984 a až později jsem si uvědomil, že nákaza se rozšířila z nově posazených stromků před dvěma roky a souhlasím s jedným diskutujícím, že o rozšíření šarky se postarali nezodpovědní prodejci výsadbového materiálu mám to zjištěné na 100%.
Ještě jeden poznatek co se týče šarky. vysázel jsem stromky odrůd Čačanská ale nedopadlo to dobře. Stromy pěkně vyrostly poměrně dobře rodily ale po čase jim  začly odumírat koncové větve a vlastně tím pádem obrost prosychal. Už jsem je odstranil a praděpodobná příčina se mne jeví jakoby vliv tuhých zim v poslední době to jest zmrznutí jednoletých výhonů.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 168.158 (?), 14.10.2006 18:04
Mám také poznatky s výskytem šarky na Valašsku (Klobouky). Poprvé jsem pozoroval příznaky šarky v roce 1984 a až později jsem si uvědomil, že nákaza se rozšířila z nově posazených stromků před dvěma roky a souhlasím s jedným diskutujícím, že o rozšíření šarky se postarali nezodpovědní prodejci výsadbového materiálu mám to zjištěné na 100%.
Ještě jeden poznatek co se týče šarky. vysázel jsem stromky odrůd Čačanská ale nedopadlo to dobře. Stromy pěkně vyrostly poměrně dobře rodily ale po čase jim  začly odumírat koncové větve a vlastně tím pádem obrost prosychal. Už jsem je odstranil a praděpodobná příčina se mne jeví jakoby vliv tuhých zim v poslední době to jest zmrznutí jednoletých výhonů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.70 (?), 4.3.2007 23:06
myslím si,že zimou to nebude,jelikož mám taky vysazené lepotice asi 8let a rostou celkově pěkně.Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.3.2007 9:45
Zimou to určitě nebude. To by Vám neuschly jen konečky. Ale Čačanské jsou ve dřevě poměrně odolné. závažnější je, že v chladných lokalitách je kvalita plodů výrazně horší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 1.4.2007 10:37
Bratranec měl na zděděné zahradě asi 10 stromů domácí švestky, všechny zhruba stejného stáří a vzhledu a zasažené šarkou. Na všech dozrávalo do typické sladké zralosti domácích švestek každý rok tak 10 - 20 plodů. Kromě jedné, na té dozrávalo tak půl kyblíku plodů. Z toho soudím, že výběr švestky odolné šarce má naději. Tipuji, že to chce zasadit řadu stromů švestky domácí z pecek, potom každou z nich nainfikovat roubem nakaženým šarkou nebo tak nějak a sledovat, jak si ty stromky se šarkou poradí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.137 (?), 29.8.2008 21:38

Iba ak máte v knihe života napísaných 200 rokov. Veľa zdaru pri tej práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 17.8.2010 23:32

Tak takové pokusy se dělají v laboratořích. Jejich výsledky jsou mnohem rychlejší a přesnější :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.98 (?), 5.9.2008 16:24

Mně se líbí, jak berete tu šarku vážně. Je to asi jako Chřipka, Angína nebo Rýma - prostě závažná choroba :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 5.9.2008 16:25

... myslím tím psaní s velkým písmenem na začátku, které se objevilo na začátku stránky. To nenechá mé lingvistické puntičkářství na pokoji...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.7.2010 1:07

Dobrý den. Pročítal jsem toto téma a narazil na můj problém - světlejší žilky u listů slivoní. (Pozn.: Jedná se o rouby Domácí a Gabrovské, ze Sempry (bez šarky).) Šarka v okolí není.Jedná se o fyziologický problém ve výživě nebo šarka? Roubováno do koruny Lepotice bez příznaků či choroby. Listy viz foto. Díky

Domácí
Domácí
Gabrovska
Gabrovska
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 16.8.2010 23:50

Dobrý den,

stále nikdo nedokáže říci, zda-li se jedná o napadení virem šarky? Abych mohl včas s těžkým srdcem rouby odstranit, popř. celou lepotici!? Díky za rady.

M.

Domácí_1
Domácí_1
Domácí_2
Domácí_2
Gabrovská_1
Gabrovská_1
Gabrovská_2
Gabrovská_2
Č.Lepotica
Č.Lepotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika