Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 

Slivoně > Roubováni švestek

Roubováni švestek

Hospůdka na mýtince (105) - xxx.xxx.38.61 (?)
31.3.2018 19:10

JOJO je dlouhodobě deklarováno jako rezistent, ovšem to neznamená, že není nakažený. Již z definice platí, že je dlouhodobě odolný a nejsou na něm patrné účinky viru. Ve své podstatě je to stejné, jako tolerantní. Ale že by nebyl nakažlivý ať přenosem vzduchem nebo přímým přenosem pletivy to určitě neznamená.

Osobně preferuji vlastní semenáče (snad zatím nejsem tak starý, abych musel spěchat), nákup podnoží je také možný, ovšem ušetřím jen cca 1 rok. Pokud bych spěchal, pak si asi koupím rovnou stromek z dobré školky. Zpravidla se ceny pohybují kolem 150 - 200 Kč, což s ohledem na pracnost a dobu pěstování není až tak moc.

Ale zajímavá otázka je, zda podnož myrobalánu je schopna se tímto virem nakazit a dále jej šířit. Zatím jsem se tím nezabýval a docela by mne to zajímalo.

enlightened

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   << Předchozí příspěvky | <...6, 7, 8   

Roubováni švestek

vyslouzil (17592) - xxx.xxx.67.66 (?), 4.3.2018 22:38
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Poradíte, co s tím dál dělat?

Já bych asi odstranil ten úvazek, který může bránit podnoži v zesílení. Pozor na vylomení v místě srůstu, může k němu dojít i po několika letech. Vyvázání k opoře je nutné.  Taky bych odstranil pahýly pod neujatými rouby.

Připojit reakci   

Roubováni švestek

host - xxx.xxx.48.25 (?), 5.3.2018 7:32

Moc děkuji pane Vysloužile, ještě uděláme silnou oporu kolem místa srůstu (oporu z kůlů). Právě po prvním roce se mi roub vylomil (vítr) a růstal tam jen takový kousek, ze kterého narostlo to co vidíte na fotografii. Stromek vyvazujeme do ovocné stěny, aby s větvemi vítr nehýbal. 

Připojit reakci

Roubováni švestek

host - xxx.xxx.124.50 (?), 31.3.2018 17:09

Dobrý den, možná už se to tu řešilo, ale nenašel jsem to. Napadlo mě naroubovat na mladé odnože (odkopky, plané výhony, nebo jak se to vlastně jmenuje) rezistentní odrůdy Jojo (připadně Katinka, Haganda). Otázka zní jestli se šárka, kterou jsou s největší pravděpodobností napadeny mladé odnože může dále šiřit do roubu Joja nebo si s ní jeji rezistence nejak poradí a zastaví její šíření. Nebo jestli je vůbec dobrý nápad roubovat tyhle rezistentní odrůdy na odkopky starých odrůd. Děkuji za radu.

Připojit reakci

Roubováni švestek

host - xxx.xxx.105.191 (?), 31.3.2018 17:52

To ze sa sarka neprejavuje na listoch slivky neznamena ze ju strom nema, sam som bol svedom ako bola sarka na casti listov Joja(zaruceneho joja) nasledujuci rok ju strom vobec neprejavoval na tej casti listov kde predtym bola ani nikde inde, ale ak som sa pokusil prevrublovat odnoz Joja, Katinkou-zo stromu kde boli listy Katinky absolutne ciste, vrubel sa prijal a Katinka bola silne maskacovo šarkovita.Cize predpokladam ze virus šarky zije vlastnym zivotom v Joju.Neprejavuje sa navonok, strom s nim dokaze zit nema vplyv na jeho plodnost, nezoslabuje ho atd.Ano je to v rozpore z verejne sirenymi informaciami ale predkladam iba svoju skusenost.

Připojit reakci

Roubováni švestek

host - xxx.xxx.137.210 (?), 31.3.2018 17:59

Haganta a Katinka nejsou rezistenty, nýbrž toleranty.Na pravděpodobně zavírované odkopky by nerouboval nic.Od školkařů se dají sehnat kvalitní podnože (Myrobalán, Zr,St.Jul, Wang. atd.)Nebo se můžete pokusit si vypěstovat vlastní podnože z pecek.Zavírované odkopky tahat na zahradu považuju za nerozumné.Jiří F-M

Připojit reakci

Roubováni švestek

Hospůdka na mýtince (105) - xxx.xxx.38.61 (?), 31.3.2018 19:10

JOJO je dlouhodobě deklarováno jako rezistent, ovšem to neznamená, že není nakažený. Již z definice platí, že je dlouhodobě odolný a nejsou na něm patrné účinky viru. Ve své podstatě je to stejné, jako tolerantní. Ale že by nebyl nakažlivý ať přenosem vzduchem nebo přímým přenosem pletivy to určitě neznamená.

Osobně preferuji vlastní semenáče (snad zatím nejsem tak starý, abych musel spěchat), nákup podnoží je také možný, ovšem ušetřím jen cca 1 rok. Pokud bych spěchal, pak si asi koupím rovnou stromek z dobré školky. Zpravidla se ceny pohybují kolem 150 - 200 Kč, což s ohledem na pracnost a dobu pěstování není až tak moc.

Ale zajímavá otázka je, zda podnož myrobalánu je schopna se tímto virem nakazit a dále jej šířit. Zatím jsem se tím nezabýval a docela by mne to zajímalo.

enlightened

Připojit reakci

Roubováni švestek

Ivan Hlavatý (4384) - xxx.xxx.234.165 (?), 31.3.2018 19:29
Ak by sme chceli byť lingvisticky presní, tak treba rozlišovať medzi pojmami "rezistencia" - "tolerancia" - "hypersenzitivita". Skutočne rezistentná odroda slivky voči PPV (šárke) podľa mňa zatiaľ neexistuje. Jojo je tzv. hypersenzitívna odroda. Čo to znamená viď foto. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Roubováni švestek

Hospůdka na mýtince (105) - xxx.xxx.38.61 (?), 31.3.2018 20:13

Děkuji za upřesnění, máte samozřejmě pravdu. V době, kdy jsem před 8 lety JOJO kupoval, byla prezentována jako rezistent.

Před cca 3mi roky jsem si přečetl a vzápětí také zapomněl, že je vlastně hypersenzitivní. To také vysvětluje, proč mi vůbec nejde a asi ji zlikviduji.

Přesto, a právě proto si myslím, že přeroubovávat švestky na kmen odrůdy, která mi nejde, nemá velký smysl. Semenáč by měl být bezvirozní a nákup stromku z dobré školky by měl být také v pohodě. Trochu by mne zajímala možnost přenosu viru přes mirabelku.

Děkuji

Připojit reakci

Roubováni švestek

host - xxx.xxx.105.191 (?), 31.3.2018 20:22

Ak by malo Jojo skutocne fungovat na principe hypersenzitivity tak navrublovana odroda do neho ktora javi velmi silne znaky sarky by uschla -co sa nedeje-naopak nastepena odroda vemi dobre prosperuje.Nieje to iba moja skusenost tu na fore je viac ludi co ma Jojo prevrublovane inymi odrodami a nedeje sa tak roky.Preto si myslim ze asi to nebude celkom tak ako uvadzaju odborne informacie.Ostatne az prilis casto sa stava ze v literature sa uvadza jedno a prax ukazuje nieco uplne ine.

Připojit reakci

Roubováni švestek

Ivan Hlavatý (4384) - xxx.xxx.234.165 (?), 31.3.2018 21:27
105.191: A čo ak sa tá hypersenzitivita prejaví tak, že "zařve" Jojo, a nie štep? Na túto tému existuje zaujímavý článok českých autorov publikovaný v kanadskom časopise (foto 1). Abstrakt z neho je na foto 2. V skratke: infikovali stromy Jojo (na podpníkoch St.Julien) PPV-pozitívnym štepom. Dokázali, že vírus PPV dokázal prejsť cievnym systémom Joja do podpníka. Infekcia šárkou sa prejavila nekrózami na kmeni Joja - potvrdené detekciou vírusu z miesta nekrotických lézií. Infikované stromy Joja rástli slabšie než bezvirózne stromy. A čo je asi podstatné - do 7 rokov stromy Joja začali odumierať. Nie som zbehlý vo virologickej fytopatológii, ale uvedené výsledky pokusu podľa mňa nesvedčia pre REZISTENCIU slivkovej odrody Jojo na vírus PPV (šárku). Či svedčia pre HYPERSENZITIVITU, to si netrúfam posúdiť. Taktiež si netrúfnem tvrdiť, že hypersenzitivita (?) dokáže ochrániť Jojo pred prenosom PPV voškami cez listy, ale v prípade prenosu infikovaným štepom povedie k smrti Joja (a nie štepu). IH
Obrázky:

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | <...6, 7, 8   
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Fotky kurníku a slepic3.4.2020
Fotky kurníku a slepic3.4.2020
Chov pstruhov1.4.2020
Fotky kurníku a slepic31.3.2020
Chov pstruhov30.3.2020
Chov pstruhov29.3.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů