Roubováni švestek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 136.34 (?) 
26.3.2008 21:28

Chtěl bych se zeptat pana 204.1 na roubování za zelena.Ty rouby se zakracují nebo se nechává prut s vrcholovým pupenem?Letošní odběr roubů jsem už prošvihl.Zasadil jsem před 4 lety slívu Bryskou, stromek zaschl, ale pustily dva nejspodnější pupeny.měl jsem radost, že jsem stromek zachránil.Nabývám přesvědčení, že pěstuju podnož.Díky.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.3.2008 6:52

Nejsou-li rouby narašení, můžete je odebrat nyní a ihned naroubovat kopulací. Pravděpodobně se ujmou. Do května, kdy se roubuje za kůru, by patrně nevydržely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 29.3.2008 17:41

Prohlédl jsem strom ze kterého jsem chtěl rouby.Jedná se o velmi starý strom, snad mirabelka.Největší loňské přírůstky, ta u tam, byly 5cm délky a tak 2mm tlouštky.Budu se muset podívat po okolí a zkusit to udělat za rok.Škoda roku.Zdraví Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 30.3.2008 15:25
Míval jsem potíže s roubováním švestek do té doby než jsem někde vyčetl, že ujmutí je 100% když roubujeme v době začátku květu švestek kolem. Samozřejmě rouby nesmí výt narašené a způsob je kopulací. Seříznout šikmo v délce 3 - 4 cm, přichytit kolíčkem na prádlo aby obě ruce byly volné a pásku mít přeřezanou na poloviční šířku. Může mne věřit a i začátečník tímto způsobem dokáže spolehlivě roubovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 30.3.2008 22:14

To je nejspíš pravda, i když na 100%  nefunguje na zahradě asi nic. Problém je právě v těch roubech. Uchovat do doby květu bez narašení či zaschnutí lze pouze rouby zavčas nařezané a hlavně dostatečně silné, těch se na starších stromech obvykle nedostává.  Mám podobnou zkušenost, kopulace je nejspolehlivější technika roubování slivoní. Mám-li tak silné rouby, že by vydržely do doby květu, ujmou se stejně dobře i roubované v únoru či březnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.82 (?), 14.4.2008 13:09

Dobrý den,

dotaz pro p.Vysloužila a další zkušené ovocnáře.Jedna ov.školka v blízkosti mého bydliště nabízí podnož myrobalán(á3kč)Vzhledem k tomu, že mám na zahradě poměrně široký sortiment švestek a renklod chtěl bych nějaké nakoupit a pokusit se připravit z nich stromky na výsadbu podle polní cesty v mém bydlišti.Prosím o radu jak postupovat.

Přeji všem úspěchy při práci na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 14.4.2008 15:18

Otázkou je, v jakém je ten myrobalán stavu - jde o pouhé řízky, semenáčky nebo roubovatelné podnože? S kořeny?
 Postupoval by ch asi takto. Řízky či sazeničky bych vysadil na záhon a v létě, budou-li dost silné,  naočkoval. Co se neujme, lze naroubovat příští jaro. Pro úspěšné ujmutí je lepší, když jsou podnože zakořeněné - ve školce či kontejneru. Neradím roubovat prostokořené podnože v ruce jako peckoviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 16.4.2008 16:35

Myrobalán je vhodný na slívy a pološvestky. Pro pravé švestky se nehodí.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 16.4.2008 21:12

To je pravda, zejména v zahradách. V úrodné půdě Domácí švestky na myrobalánech silně rostou, ale plodí méně než pravokořené, na durancii, St. Julien, damascence či Wangheimově.. Kolem cest a silnic, kde minimálně z půlky je půda chudá a kamenitá, nelze myrobalány zavrhovat. Ostatně většina pravých švestek kolem silnic, které tam ještě zůstaly, byly štěpovány právě na myrobalánech. Stačí se podívat, co jim roste od kořenů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.138 (?), 4.6.2008 19:06

Zdravim. Chcel by som si naštepiť nové stromčeky. Chcel by som si sám vypestovať podnože z Duranciíz ich peciek, z mojich starších stomov zo záhrady.  Zatiaľ to vyzerá tak, že toho roku reps budúci budem mať s čím ísť do pálenice. Potrebujem vedieť, ktoré slivky mám pozbierať, ako ich upraviť, kde nechať vyklíčiť... Potom niekde vyššie je spomenutá nejaká stratifikácia v chladničke (ospravedlnte výraz nepametám si ho poriadne). Ďakujem a proisím o pomoc odborníkov. S pozdravom J.Gregorec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika