roubování



VašekB - (38) - 166.20 (?)
5.3.2009 23:07

Takže mohu být tedy chytřejší v tom, že mohu klidně používat narašené rouby a budu mít stejnou úspěšnost ujmutí. Nevím tedy okolik by se zvýšila plocha při anglické kopulaci ale podle mě o 0 0 nic. Tento způsob vidím dobrý pouze pro vinnou révu. Gumičky taktéž a použil bych je pouze při očkování. Pro mne je páska velice důležitá, pěkně roub při kopulaci přimáčkne a zamezí přístupu vzduchu. Možná jste přiznivci anglické kopulace ale nevidím v ní nic zajímavého, ani to že lépe drží při zavazování. VašekB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
VašekB - (38) - 166.20 (?), 4.3.2009 23:16

Anglickou kopulaci jsme v podstatě nikdy nepoužívaly. Nejvíce se dělá normální kopulace a pokud je o málo silnější podnož a nemáme tak silný roub, použijeme plátkování. Anglická se liší od normální naříznutím a v podstatě zaražením dosebe. Tím si přiděláváte další starost aby bylo vše ve správném místě a dobře sedlo a to úplně zbytečně. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 5.3.2009 0:02

Rozhodně s Vámi nemohu souhlasit. Takže úspěšně roubovat narašenými rouby lze za předpokladu, že podnož je více probuzena jak roub. V praxi to znamená, že např. pokud chceme roubovat v ruce, umístíme podnože cca týden před roubováním do teplé místnosti a rouby naopak brzdíme. Pokud chceme roubovat na stanovišti, přikryjeme podnož na několik dnů folií. Zde to jde obtížněji, neboť i přikrytím nevytvoříme takové přirychlení, ale dobře se osvědčuje u třešní. Ovšem ideál je samozřejmě když rouby vypadají jak mají vypadat.

98 % úspěšnosti u roubování peckovin je nesmysl, u jabloní se toto běžně dosahuje.

Anglická kopulace je proti obyčejné jednoznačně výhodnější, neboť zaručuje větší styk roubu a podnože a dáva zvláště začátečníkovi naději, že se alespoň na jedné straně budou krýt pletiva a dojde k úspěšnému ujmutí. Dochází k lepšímu srůstu a nedojde k vylomení při předčasném rozvázání pásky, zvláště použijemeli roubovací gumičku, se kterou se mimochodem perfektně pracuje. Obyčejnou kopulaci použijeme tehdy, jsmeli velice zdatní a zvláště mámeli to od kusu.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
VašekB - (38) - 166.20 (?), 5.3.2009 23:07

Takže mohu být tedy chytřejší v tom, že mohu klidně používat narašené rouby a budu mít stejnou úspěšnost ujmutí. Nevím tedy okolik by se zvýšila plocha při anglické kopulaci ale podle mě o 0 0 nic. Tento způsob vidím dobrý pouze pro vinnou révu. Gumičky taktéž a použil bych je pouze při očkování. Pro mne je páska velice důležitá, pěkně roub při kopulaci přimáčkne a zamezí přístupu vzduchu. Možná jste přiznivci anglické kopulace ale nevidím v ní nic zajímavého, ani to že lépe drží při zavazování. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 6.3.2009 16:10

No nevím pane Berane jestli můžete být chytřejší, tomu jsem poněkud neporozuměl, ale roubování narašenými rouby při dodržení uvedených zásad je možné, ovšem nenarašenými je lepší jak jsem již uvedl. Zvětšení styčné plochy při anglické kopulaci Vám asi jak to vypadá nevysvětlím a gumička pro roubování a očkování, to je něco téměř jako nebe a dudy. Otázku lepšího držení roubu a podnože při anglické nemá asi cenu rozebírat.

           Ať se daří    Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 5.3.2009 8:55

Anglická kopulace mi přijde podstatně snazší - obě části drží v sobě a mnohem snadněji se ovážou bez nežádoucího posunutí řezných ploch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
VašekB - (38) - 166.20 (?), 5.3.2009 23:17

Uvazek roubu je otázkou cviku, nevidím důvod proč by se měl roub někam pohybovat. Pevně přitisknu, ovážu, udělám uzlík a je hotovo. Neznám dnešní normu, ale i dřív dyla hodně vysoká. Ale možná mnozí ještě váží lýkem a k tomu už nechci nic dodávat. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.230 (?), 6.3.2009 7:17

Otázka pro p. Berana, chtěl bych se Vás zeptat, jestli jste zkoušel také roubovat kopulací na dvouleté a víceleté dřevo, které by bylo pro tento způsob roubování vhodné svojí tloušťkou. Říkám si, že by to mělo jít, když např. při roubování za kůru jde o něco podobného akorát je větší rozdíl v tloušťce podnože a roubu (tím mám na mysli hlavně to, že u roubování za kůru není na podnoži žádný vegetativní pupen naproti roubu). Myslím si, že když bych rouboval v době plné mízy podobně jako u roubování za kůru, tak by to nemuselo být až tak špatné. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 6.3.2009 11:20

Já kopulaci vůbec nepoužívám. Kdysi jsem ji zkoušel a výsledky byly mizerné, nepovedlo se mi při přikládání roubu zamezit pohybu řezných ploch po sobě. Tak mechanická pevnost už ovázaného a zavoskovaného roubu je mizerná, drží to jen na pásce a vosku, stačí silnější vítr nebo sednutí sýkorky a roub je zničen.. Obyčejná kopulace je možná vhodná pro profesionální roubování, kde se musí stihnout za den naroubovat třeba stovky roubů, šmikne se roub, šmikne podnož, připevní na sebe třeba kovovou sponkou a omotá lýkem a zavoskuje a je hotovo.  Pro kutilské roubování, kde na čase nezáleží, je podle mně nejlepší sedélko a to i na na tenkou podnož o stejné tloušťce jako je roub. Roub a podnož drží na sobě bez pohybu, když se ještě lýkem přitáhnou jazýčky sedel k druhé části, i nesrostené to u sebe pevně drží. Nacvičit řez na sedélko není vůbec žádný problém, stačí hrst vlků ostříhaných ze stromků, naostřený nůž a brousek a taková hodinka času na takových 20 - 100 zkušebních řezů, než se půjde na roubování naostro. Kromě toho řez na sedélko se dá použít s dalším jednoduchým přídavným řezem s velice dobrým výsledkem i na pozdější roubování za mízy pod kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 6.3.2009 16:20

Pozor při kopulaci přece pod pásku nic nevoskujeme.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 25.187 (?), 6.3.2009 22:08

Jazýček, jazýček,jazýček

Zlepšuju jím nejenom obyčejnou kopulaci, ale i plátování, do boku a na sedélko. je to podle mě rychlejší než obyčejné, protože roub drží v podnoži a jen omotám páskou, napružím podvlíknu a je to.

Pravdou je že každý může mít svůj oblíbený způsob, ale mě se osvědčilo tohle. chce to odroubovat si x kusů a pak to jde samo.Ostrý nůž-základ Nožema se můžu holit :-)

Víceleté dřevo u slivoní není problém ale je potřeba mít obrost a né všechen pedantsky očištěn. Posílám fotku, je to špendlík na myrobalánu, loni na jaře roubován. Roubováno bylo do 2letého 2,5cm v pruměru, způsobem zlepšený do boku.Měl jsem dost tenký roub.

úspěch závisí v ponechání vegetujících částí na podnoži ten pak po prorůstání roubu usměrňovat. Během vegetace letos odstraním zbytek podnože nad roubem a obrost.

Štěpům zdar, s Pozdravem J.Pavlíček  

špendlík na myrobalánu,do boku
špendlík na myrobalánu,do boku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika