Presenta



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?)
15.10.2019 20:56

U Presenty, kterou probírkou sklízím, se střídají plody průměrné s těmi velmi dobrými, navíc nemají tendenci padat. Anna Späth je už dávno sklizená, chuťově příjemná, ale na můj vkus trochu měkká a plody se rády poroučejí k zemi; Jofela je také dříve sklizená. Presentě už konkurují jen pozapomenuté plody místní švestky (nějaká odvozenina Domácí). 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.225 (?), 15.10.2019 9:14

Alebo potrebuje Presenta oproti iným odrodám špeciálnu technológiu na varenie povidiel? Tak mi ju prezraďte nech som múdrejší.

To já nevím. Povidla vařím od roku 1980 dvěma způsoby.  Třetí způsob- v kotli s mícháním celou noc jsme opusili ještě v 80. letech, protože tchánovi sousedi prodali kotel. 
  Tedy první způsob je vařit na vrstvičce octa bez míchání s následným rozmixováním a dosušením v troube. Druhý způsob - pečení v litinovém hrnci s postupným přisypáváním cukru po hodině. Nějaké připálení už jsem zažil, nebudu tvrdit, že ne, ale nemyslím si, že na vině byla odrůda. Letos jsem dělal povidla z Gabrovské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 15.10.2019 20:56

U Presenty, kterou probírkou sklízím, se střídají plody průměrné s těmi velmi dobrými, navíc nemají tendenci padat. Anna Späth je už dávno sklizená, chuťově příjemná, ale na můj vkus trochu měkká a plody se rády poroučejí k zemi; Jofela je také dříve sklizená. Presentě už konkurují jen pozapomenuté plody místní švestky (nějaká odvozenina Domácí). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.91 (?), 16.10.2019 10:41

Zdravím pan Jiří 1968, ktoré odrody sliviek okrem Jofely máte z tých nemeckých novošlachtencov?    Lubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 16.10.2019 20:50

Presenta byla letos výborná. Poprvé měla více plodů a stačila dozrát, aniž jsme ji snědli polozralou. Plody byly aromatické, sladké a hlavně šťavnaté. Nedozrálé jsou suché. Ale dost nedozrálých plodů předčasně opadalo a hodně plodů zlikvidovali špačci. Suchem netrpěla. Letos měla poprvé hodně plodů i mirabelka Nancyská. Drobné, ale aromatické a přesladké plody. Jde od pecky a špačci ji nevyhledávali. Roste zdravě, netrpí šarkou a je vhodná i na pálení. Doporučuju ji jako náhradu pozdní švestky, kde se jí nedaří, nedozrává. Má dozrávat ve druhé polovině srpna, ale u mně v teplejší poloze byla akorát kolem 10. září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.67 (?), 16.10.2019 22:51

Zdravím pan KUKY, po akej dobe Vám začala plodiť mirabelka Nancyská? Na akej podnoži ju máte zasadenú. Údajne má plodiť až po dlhšej dobe.  Lubo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 17.10.2019 7:56

pro KUKY (3728)

tak to máte asi jiný klon Presenty u ná s v teplé oblasti Poděbrad Presenta nikdy nedosáhla šťavnatosti plodů a to mám letos stále na stromě hezkých asi 20 plodů cca. 30g. Stromy dosáhnou na spodní vodu je cca. 1,5 m. A jedním exemplářem to nebude asi před 8 lety jsem Presentu vysadil 2xna myrobalánu, 1xKryms I., 1x Z.R. a na místech od seba vzdálených asi 100 m,  Na Krymsku I. jsem ji letos zrušil i přes závlahu jsou plody méně kvalitní a menší než na Myr., ale jinak se projevuje všude naprosto shodně tzn. jak jsem již uvedl v tomto vlákně výše plod sladký, suchý, dužnina od pecky moc nejde v chuti chybí kyselinka a růst je převislý. Za polsední tři roky co u mě plodí Elena je sic menší, ale v chuti lepší. Výhodou Presenty je zde pouze doba zrání. Toptaste a Č. Rodná jsou pro letošek o level výše. Jirka Poděbrady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 17.10.2019 17:16

Nancyská i Presenta jsou na myrobalánu a byly sázeny v roce 2015. Takže nějaký ten rok potřebují, aby začaly plodit více. Mirabelka měla v minulých letech jen sem tam jeden plod, který nestihl dozrát, protože jsem se nemohl dočkat. Hladina spodní vody je u nás třeba 4 metry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 17.10.2019 18:51

Lubo, nechal jsem si jen ty co mi chutnají a nehnijí.Toptaste, Jofela, Haroma, Harbella a Topfive.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 17.10.2019 20:03

Presentu mám na St. Julien, plody kolem 25 g a chuťově jsou teď velmi dobré - masitá dužnina, středně šťavnatá, pecka jde od dužniny dobře. Nevím, jak je na tom třeba Topend, ale s Presentou, jako odrůdou z konce sezóny modrých peckovin, jsem spokojený.

Lubo: Nancyskou jsem sadil v roce 2016 (rok před tím rouboval) a letos plodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 20.10.2019 12:16

Má dozrávat ve druhé polovině srpna, ale u mně v teplejší poloze byla akorát kolem 10. září.

To bude nějaká mejlka, Presenta dozrává na přelomu září a řijna. Mám taky drobnější plody, ale mají každoročně vysoce příjemnou, sladce navinulou chuť. Pomologicky: "s harmonickým poměrem cukrů a kyselin".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika