Presenta



host - 234.248 (?)
17.10.2019 7:56

pro KUKY (3728)

tak to máte asi jiný klon Presenty u ná s v teplé oblasti Poděbrad Presenta nikdy nedosáhla šťavnatosti plodů a to mám letos stále na stromě hezkých asi 20 plodů cca. 30g. Stromy dosáhnou na spodní vodu je cca. 1,5 m. A jedním exemplářem to nebude asi před 8 lety jsem Presentu vysadil 2xna myrobalánu, 1xKryms I., 1x Z.R. a na místech od seba vzdálených asi 100 m,  Na Krymsku I. jsem ji letos zrušil i přes závlahu jsou plody méně kvalitní a menší než na Myr., ale jinak se projevuje všude naprosto shodně tzn. jak jsem již uvedl v tomto vlákně výše plod sladký, suchý, dužnina od pecky moc nejde v chuti chybí kyselinka a růst je převislý. Za polsední tři roky co u mě plodí Elena je sic menší, ale v chuti lepší. Výhodou Presenty je zde pouze doba zrání. Toptaste a Č. Rodná jsou pro letošek o level výše. Jirka Poděbrady

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.225 (?), 15.10.2019 9:14

Alebo potrebuje Presenta oproti iným odrodám špeciálnu technológiu na varenie povidiel? Tak mi ju prezraďte nech som múdrejší.

To já nevím. Povidla vařím od roku 1980 dvěma způsoby.  Třetí způsob- v kotli s mícháním celou noc jsme opusili ještě v 80. letech, protože tchánovi sousedi prodali kotel. 
  Tedy první způsob je vařit na vrstvičce octa bez míchání s následným rozmixováním a dosušením v troube. Druhý způsob - pečení v litinovém hrnci s postupným přisypáváním cukru po hodině. Nějaké připálení už jsem zažil, nebudu tvrdit, že ne, ale nemyslím si, že na vině byla odrůda. Letos jsem dělal povidla z Gabrovské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 15.10.2019 20:56

U Presenty, kterou probírkou sklízím, se střídají plody průměrné s těmi velmi dobrými, navíc nemají tendenci padat. Anna Späth je už dávno sklizená, chuťově příjemná, ale na můj vkus trochu měkká a plody se rády poroučejí k zemi; Jofela je také dříve sklizená. Presentě už konkurují jen pozapomenuté plody místní švestky (nějaká odvozenina Domácí). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.91 (?), 16.10.2019 10:41

Zdravím pan Jiří 1968, ktoré odrody sliviek okrem Jofely máte z tých nemeckých novošlachtencov?    Lubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 16.10.2019 20:50

Presenta byla letos výborná. Poprvé měla více plodů a stačila dozrát, aniž jsme ji snědli polozralou. Plody byly aromatické, sladké a hlavně šťavnaté. Nedozrálé jsou suché. Ale dost nedozrálých plodů předčasně opadalo a hodně plodů zlikvidovali špačci. Suchem netrpěla. Letos měla poprvé hodně plodů i mirabelka Nancyská. Drobné, ale aromatické a přesladké plody. Jde od pecky a špačci ji nevyhledávali. Roste zdravě, netrpí šarkou a je vhodná i na pálení. Doporučuju ji jako náhradu pozdní švestky, kde se jí nedaří, nedozrává. Má dozrávat ve druhé polovině srpna, ale u mně v teplejší poloze byla akorát kolem 10. září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.67 (?), 16.10.2019 22:51

Zdravím pan KUKY, po akej dobe Vám začala plodiť mirabelka Nancyská? Na akej podnoži ju máte zasadenú. Údajne má plodiť až po dlhšej dobe.  Lubo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.248 (?), 17.10.2019 7:56

pro KUKY (3728)

tak to máte asi jiný klon Presenty u ná s v teplé oblasti Poděbrad Presenta nikdy nedosáhla šťavnatosti plodů a to mám letos stále na stromě hezkých asi 20 plodů cca. 30g. Stromy dosáhnou na spodní vodu je cca. 1,5 m. A jedním exemplářem to nebude asi před 8 lety jsem Presentu vysadil 2xna myrobalánu, 1xKryms I., 1x Z.R. a na místech od seba vzdálených asi 100 m,  Na Krymsku I. jsem ji letos zrušil i přes závlahu jsou plody méně kvalitní a menší než na Myr., ale jinak se projevuje všude naprosto shodně tzn. jak jsem již uvedl v tomto vlákně výše plod sladký, suchý, dužnina od pecky moc nejde v chuti chybí kyselinka a růst je převislý. Za polsední tři roky co u mě plodí Elena je sic menší, ale v chuti lepší. Výhodou Presenty je zde pouze doba zrání. Toptaste a Č. Rodná jsou pro letošek o level výše. Jirka Poděbrady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 17.10.2019 17:16

Nancyská i Presenta jsou na myrobalánu a byly sázeny v roce 2015. Takže nějaký ten rok potřebují, aby začaly plodit více. Mirabelka měla v minulých letech jen sem tam jeden plod, který nestihl dozrát, protože jsem se nemohl dočkat. Hladina spodní vody je u nás třeba 4 metry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 17.10.2019 18:51

Lubo, nechal jsem si jen ty co mi chutnají a nehnijí.Toptaste, Jofela, Haroma, Harbella a Topfive.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.83 (?), 17.10.2019 20:03

Presentu mám na St. Julien, plody kolem 25 g a chuťově jsou teď velmi dobré - masitá dužnina, středně šťavnatá, pecka jde od dužniny dobře. Nevím, jak je na tom třeba Topend, ale s Presentou, jako odrůdou z konce sezóny modrých peckovin, jsem spokojený.

Lubo: Nancyskou jsem sadil v roce 2016 (rok před tím rouboval) a letos plodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 20.10.2019 12:16

Má dozrávat ve druhé polovině srpna, ale u mně v teplejší poloze byla akorát kolem 10. září.

To bude nějaká mejlka, Presenta dozrává na přelomu září a řijna. Mám taky drobnější plody, ale mají každoročně vysoce příjemnou, sladce navinulou chuť. Pomologicky: "s harmonickým poměrem cukrů a kyselin".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika