Přesazení švestky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?)
21.8.2009 8:28

Záleží na tom,  jak stará švestka je a s jak velkým kořenovým balem ji můžete přesadit. Nemyslím, že by slivoně byly o mnoho háklivější než jiné ovocné druhy. 
Nebál bych se, že větší množství sněhu v zimě stromu ublíží. Není-li strom ve stínu a má-li voda po roztátí kam odtéci, může mu to naopak prospívat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 141.215 (?), 20.8.2009 22:41, zobrazeno: 8944x

Dobrý den, mám vedle domku zasazenou švestku a letos jsem vyměnil střešní krytinu, ze které bude v zimě sníh sjíždět do místa, kde švestka stojí. Kamarádka mi ale říkala, že když jí přesadím, tak uschne. Švestky jsou na to prý hrozně háklivé.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 21.8.2009 8:28

Záleží na tom,  jak stará švestka je a s jak velkým kořenovým balem ji můžete přesadit. Nemyslím, že by slivoně byly o mnoho háklivější než jiné ovocné druhy. 
Nebál bych se, že větší množství sněhu v zimě stromu ublíží. Není-li strom ve stínu a má-li voda po roztátí kam odtéci, může mu to naopak prospívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.16 (?), 21.8.2009 9:32

Obávám se, že rozhodnutí o přesazení budete muset učinit, až si odkryjete alespoň část kořenů.Zřejmě, mimo jiné, i v závislosti od kvality půdy budete mít různě dlouhé kořeny.Pokud přesadíte strom jen s těmi silnýmy klacky, tak se neujme.A nějaký velký bal bez použití spec.mechanizace nezvládnete.Řešil jsem nedavno podobný problém, slivoň asi 7 let, kořeny celkem mělce pod povrchem, ale dlouhé, Větší množství slabších kořínků začínalo až 80-100cm od kmínku.Přenést bal o půměru alespoň 250cm s patřičnou tloušťkou... nejsem Superman.Vysadil jsem nový stromek.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 23.8.2009 22:52

No, tuším v roce 2006 byla dlouhá zima a hodně sněžilo, i u nás ve výšce 330 m nad mořem bylo na střeše asi půl metru sněhu. Pak to sjelo a měl jsem na dvorku 2 metry vrstvu sněhu s až 10 centimetrů silnými ledovými deskami. Stromy vydrží hodně, ale pokud by byl na zrovna nepříznivém místě, mohl by být takovým sněhem silně poškozen.  I když kdovikdy zas bude tolik sněhu.  Spíš bych viděl potřebu přesazení v tom, že stromek je příliš blízko domu a kořeny by později mohly poničit základy domku.

Rozhodující pro úspěšnost přesazení je hlavně životaschopnost takového stromu, ne technické možnosti, jak velký se dá přenést kořenový bal. Když kořenový bal bude možné přenést jen malý, pouze se budou muset podobně zkrátit větve koruny. V krajním případě vůbec nevadí, když se stěhuje v podstatě jenom kmen s 10 - 30 centimetrovými pahýly hlavních větví, akorát stromek bude delší dobu nahrazovat chybějící větve a bude to na něm takových 5 let vidět. Podstatné je, aby do doby, než dorostou kořeny nové, byl výpar ze zbytku větví a kmene menší než kolik dokáží osekané kořeny vytáhnout z půdy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika