Peckoviny - řez



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?)
27.8.2012 21:04

Mám knížku speciálně o řezu (Hričovský, Kudriavec) a skutečně je tam všechno akorát "letní řez" tam není uveden. Co je důležité a platí vždy, řez se uskutečňuje především za účelem posílení růstu, tedy jsou-li přírusky nedostatečné. Druhotné hledisko je světelný režim v koruně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
verinkab - (7) - 1.226 (?), 27.8.2012 13:17, zobrazeno: 7879x

dobrý den,

prosila bych Vás velice o radu kdy se řezou peckoviny a to broskve, třešně, meruňky, švestky? řeže se vše po sklizni budu velice ráda za každou radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.8.2012 13:52

Jak to dělám já:
Broskvoně: v květu nebo raději po něm
Třešně: neřežu vůbec,  po sklizni jen při potřebě zmenšení koruny
Meruňky: v květu a v červnu Šittův řez
Švestky: v květu
Po sklizni řežu jen rybíz, angrešt a maliny.

Nutnost dodržení termínu řezu bych nepřeceňoval, ostatně mnozí řežou v jinou dobu a taky s úspěchem. Za důležitější považuji vědět, proč vlastně řežu, co mám stromu uříznout, a jak chci, aby strom na řez zareagoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
verinkab - (7) - 1.226 (?), 27.8.2012 14:02

děkuji velice na netu jsem našla že švestky je možné řezat i po sklizni? je to možné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 27.8.2012 14:09

Řez by měl být ukončený do konce srpna, takže záleží, kdy vám švestky dozrávají.           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 27.8.2012 15:23

Také bych zdůraznil, že řezat může ten kdo ví proč řeže. Kdo je laik i kyž nadšenec pěstování ovoce, tak raději na letní řez ať zapomene a udělá potřebé na jaře, tím měně může napáchat škod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 27.8.2012 14:06

Řežu broskve, meruňky, ryngle a prvních pár let švestky v srpnu, třešně prvních pár roků po sklizni.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.8.2012 17:58

Ano, ovocné stromy, včetně peckovin, lze řezat v létě, v srpnu, ale já přemýšlím, jaké to má výhody. Diskutuje se o pozdně letním řezu jádrovin s redukcí nadbytečných plodů pro lepší velikost, vyzrání, oslunění ponechaných polodů. Ale peckoviny, vyjma broskví, na redukci zvětšením a vybarvením plodů příliš nereagují, třešně i švestky bývají stejně velké při malé i velké úrodě. Přichází tedy do úvahy řez po sklizni. Růst bývá v srpnu většinou ukončen, takže jej řezem neovlivnmíme. Zmenšením listové plochy ale snížíme množství asimilátů a tedy vytvoření zásobních látek pro zimní období. Přes zimu mohou některé větve, výhony a pupeny namrznout či uschnout, což ještě v srpnu nevíme, zatímco na jaře v květu ano a můžeme při řezu zohlednit.
   Debata je spíš akademická. Jsou-li stromy zdravé, dobře živené a na optimálním stanovišti, snesou řez i mimo ideální termín. To je případ velkoproducentů, kteří pěstují ovoce tak, kde se mu daří, v meziřadí kultivují technikou, pod stromy, herbicidy. hnojit mohou podle propočtu úrody nebo rozboru půdy. Mohou si dovolit řezat v době, kdy mají čas, třeba v listopadu a prosinci, kdy není jiná práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 27.8.2012 21:04

Mám knížku speciálně o řezu (Hričovský, Kudriavec) a skutečně je tam všechno akorát "letní řez" tam není uveden. Co je důležité a platí vždy, řez se uskutečňuje především za účelem posílení růstu, tedy jsou-li přírusky nedostatečné. Druhotné hledisko je světelný režim v koruně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 27.8.2012 23:20

U volných tvarů se převážně řeže v období květu, ale i tak je výhodné v červenci zakrátit bujné letorosty kvůli lepšímu vyzrání dřeva a květních pupenů. Totéž platí o případném sesazení terminálu.

Já štíhlá vřetena a vřetenovité zákrsky peckovin řežu v červenci a srpnu. Broskvoně na přelomu srpna a září. Z jara potom v období kvetení dělám v podstatě jen opravný řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika