Očkování



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?)
10.9.2018 10:32

Upadnutí řapíku znamená, že se očko ujalo a usnulo. Je to reakce na fytohormony podnože, kdy růstový vrchol (apex) říká všem níže položeným pupenům, že je v kondici a ony mohou spát, sílit a připravovat se na jaro. Zkracovat podnož nad místem štěpování můžete až poté, kdy "hormonální dormanci" nahradí dormance klimatická (chladová) = po Mikuláši až před jarním rašením.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vydra004 - (11) - 198.185 (?), 2.9.2018 7:55

Zdravím všechny. Očkoval jsem 8. srpna broskve na myrobalán, některá očka již vyrašila ze středového pupenu asi 1cm zelený lístek. Co bude s takovím to očkem? Vymrzne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 6.9.2018 17:00

Pro p. Vydru: Výhonky pravděpodobně vymrznou. Přidejte proto pod výhon ještě jedno očko. Pokud nebude rychlý nástup zimy a zakryjete-li mladý výhonek papírem, může přezimovat.

Pro p. 56.75: Podnož musí být dobře zalévaná a dobře zakořeněná, ne vyschlá. Afinita podnože a štěpu by měla být odzkoušená. Použijte Forkertovo očkování s odkrytým pupenem a očkujte v místě s průměrem kmínku 8-12 mm. Na očku dole udělejte zářez (viz literatura). Je to místo, ve kterém začínají očka srůstat. Odvázat očko můžete až po vyrašení výhonu.

Po roubování překryjte roub mikroténovým sáčkem asi na 3 týdny. Roub proto nemusí být zavoskovaný (riziko špatného vosku). Roub by měl mít 3-7 oček, ne více. Jádroviny snesou dobře i delší roub, silnější podnož, roubování v ruce, zavázaný pupen i nezakrytý roub. Peckoviny to nemají v oblibě. Zkušenější štepař peckovin si však může dovolit i nestandardní postupy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vydra004 - (11) - 198.185 (?), 6.9.2018 19:10

 p. Mimmo děkuji za odpověď myslel sem si to, dávám téměř vždy 2vě očka na podnož takže snad něco přežije a příště budu očkovat později zítra budu očkovat meruňky a najaře se ukáže 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 10:23

Keďže sa tu preberá téma očkovania, spýtam sa aj ja. Prvýkrát som preočkovával slivku a teraz asi po 8 dňoch od očkovania odpadla stopka z listu. Môže byť už očko ujaté alebo je to skôr znak odumretia? Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?), 10.9.2018 10:32

Upadnutí řapíku znamená, že se očko ujalo a usnulo. Je to reakce na fytohormony podnože, kdy růstový vrchol (apex) říká všem níže položeným pupenům, že je v kondici a ony mohou spát, sílit a připravovat se na jaro. Zkracovat podnož nad místem štěpování můžete až poté, kdy "hormonální dormanci" nahradí dormance klimatická (chladová) = po Mikuláši až před jarním rašením.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 10.9.2018 12:02

Omylem jsem naočkoval meruňku do jabloňového semenáče. Očko se ukázkově ujmulo, řapík při dotyku odpadnul. Mám tedy počítat s tím, že opravdu vyraší? Jak se zachová letorost meruňky na jabloni? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 10.9.2018 12:27
Nevyrasi, ale mozna odumre az za 1-2roky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?), 10.9.2018 13:28

Jsou dva pojmy, alinita a kompatibilita.

Afinita je o tom že štěp s podnoží sroste...

Komapatibilita je míra porozumění mezi podnoží a štěpem. Pokud si štěp neporozumí s podnoží, tak nedá žádoucí výsledky. Malá míra nekompatibility má za následek například, že štěp roste a plodí, ale plody jsou malé a trpké. Velká míra nekompatibility je taková, že štěp sedí a neprobouzí se. Pak záleží na stresových gaktorech, jakého věku se spící očko dožije. Tipoval bych že po první vlně tlaku monilie se očko odhojí a rána po očokvání zacelí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 12:09

Ešte raz vďaka, vyzerá to tak, že sa ujali všetky očká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.75 (?), 6.9.2018 16:12

Prosím všechny o radu. Krucinál roubování jádrovin mám bez problémů.Roubuji je již 15 let. Ale peckoviny jsou pro mne problém.Očkoval jsem višeň, tam jsem byl v podstatě uspěšný- ne 100%  vždy. Ale mnohokrát jsem se pokoušel roubovat švestku nulová úspěšnost-očkoval jsem švestku nulová úspěšnost. Krucinal co dělám špatně? jak u očkování tak roubování. Muže mi někdo popsat úspěšný postup přesněji.Kdyby měl čas pan Vysloužil a byl mezi mi odpovídajícim byl bych rád.Za každou radu budu velmi rád. (hraje roli i sucho)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika