Očkování



vydra004 - (11) - 198.185 (?)
2.9.2018 7:55

Zdravím všechny. Očkoval jsem 8. srpna broskve na myrobalán, některá očka již vyrašila ze středového pupenu asi 1cm zelený lístek. Co bude s takovím to očkem? Vymrzne?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vydra004 - (11) - 198.185 (?), 2.9.2018 7:55

Zdravím všechny. Očkoval jsem 8. srpna broskve na myrobalán, některá očka již vyrašila ze středového pupenu asi 1cm zelený lístek. Co bude s takovím to očkem? Vymrzne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 6.9.2018 17:00

Pro p. Vydru: Výhonky pravděpodobně vymrznou. Přidejte proto pod výhon ještě jedno očko. Pokud nebude rychlý nástup zimy a zakryjete-li mladý výhonek papírem, může přezimovat.

Pro p. 56.75: Podnož musí být dobře zalévaná a dobře zakořeněná, ne vyschlá. Afinita podnože a štěpu by měla být odzkoušená. Použijte Forkertovo očkování s odkrytým pupenem a očkujte v místě s průměrem kmínku 8-12 mm. Na očku dole udělejte zářez (viz literatura). Je to místo, ve kterém začínají očka srůstat. Odvázat očko můžete až po vyrašení výhonu.

Po roubování překryjte roub mikroténovým sáčkem asi na 3 týdny. Roub proto nemusí být zavoskovaný (riziko špatného vosku). Roub by měl mít 3-7 oček, ne více. Jádroviny snesou dobře i delší roub, silnější podnož, roubování v ruce, zavázaný pupen i nezakrytý roub. Peckoviny to nemají v oblibě. Zkušenější štepař peckovin si však může dovolit i nestandardní postupy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vydra004 - (11) - 198.185 (?), 6.9.2018 19:10

 p. Mimmo děkuji za odpověď myslel sem si to, dávám téměř vždy 2vě očka na podnož takže snad něco přežije a příště budu očkovat později zítra budu očkovat meruňky a najaře se ukáže 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 10:23

Keďže sa tu preberá téma očkovania, spýtam sa aj ja. Prvýkrát som preočkovával slivku a teraz asi po 8 dňoch od očkovania odpadla stopka z listu. Môže byť už očko ujaté alebo je to skôr znak odumretia? Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?), 10.9.2018 10:32

Upadnutí řapíku znamená, že se očko ujalo a usnulo. Je to reakce na fytohormony podnože, kdy růstový vrchol (apex) říká všem níže položeným pupenům, že je v kondici a ony mohou spát, sílit a připravovat se na jaro. Zkracovat podnož nad místem štěpování můžete až poté, kdy "hormonální dormanci" nahradí dormance klimatická (chladová) = po Mikuláši až před jarním rašením.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 10.9.2018 12:02

Omylem jsem naočkoval meruňku do jabloňového semenáče. Očko se ukázkově ujmulo, řapík při dotyku odpadnul. Mám tedy počítat s tím, že opravdu vyraší? Jak se zachová letorost meruňky na jabloni? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 10.9.2018 12:27
Nevyrasi, ale mozna odumre az za 1-2roky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?), 10.9.2018 13:28

Jsou dva pojmy, alinita a kompatibilita.

Afinita je o tom že štěp s podnoží sroste...

Komapatibilita je míra porozumění mezi podnoží a štěpem. Pokud si štěp neporozumí s podnoží, tak nedá žádoucí výsledky. Malá míra nekompatibility má za následek například, že štěp roste a plodí, ale plody jsou malé a trpké. Velká míra nekompatibility je taková, že štěp sedí a neprobouzí se. Pak záleží na stresových gaktorech, jakého věku se spící očko dožije. Tipoval bych že po první vlně tlaku monilie se očko odhojí a rána po očokvání zacelí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 12:09

Ešte raz vďaka, vyzerá to tak, že sa ujali všetky očká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.75 (?), 6.9.2018 16:12

Prosím všechny o radu. Krucinál roubování jádrovin mám bez problémů.Roubuji je již 15 let. Ale peckoviny jsou pro mne problém.Očkoval jsem višeň, tam jsem byl v podstatě uspěšný- ne 100%  vždy. Ale mnohokrát jsem se pokoušel roubovat švestku nulová úspěšnost-očkoval jsem švestku nulová úspěšnost. Krucinal co dělám špatně? jak u očkování tak roubování. Muže mi někdo popsat úspěšný postup přesněji.Kdyby měl čas pan Vysloužil a byl mezi mi odpovídajícim byl bych rád.Za každou radu budu velmi rád. (hraje roli i sucho)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika