Myrobalán versus špendlík a mirabelka



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
26.7.2016 22:54

Hmm, jenže v pětikilovém melounu je čtvrt kila cukru, zatímco v pětigramové trnce sotva gram.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 65.138 (?), 3.8.2015 17:57

Belice sú v stave plnej zrelosti žlté a vodnasto mäkké, pritom sladké. Priesvitné nie sú, len šupka...

Sláva, takže belice sú špendlíky a slivky sú trnky. Slovenské trnky sú tak trpké, že sa ich neoplatí ani páliť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 3.8.2015 20:04

toto je trnka. musí prejsť mrazom, aby zmäkla a nebola príšerne trpká. Veľkosť cca ako králičie bobky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 7.89 (?), 3.7.2016 6:40
Jasně.I na moravě a v čechách je to trnka..Ale trnky se říká na moravě i švestám...😁
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.5 (?), 26.7.2016 21:02

Sice by bylo obtížnější sbírání, ale na pálení by daly (trnky -- na Valašsku plané trnky). Naměřil jsem u nich přes 21 % cukru. Pravda, bylo to na Mikulovsku a výtěžnost by nebyla tak velká kvůli malému objemu dužniny a velké kostce. Když si však vezměte, že vodní meloun má 5--6 % cukru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.7.2016 22:54

Hmm, jenže v pětikilovém melounu je čtvrt kila cukru, zatímco v pětigramové trnce sotva gram.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 3.8.2015 20:07

Belice skutočne neboli vodnaté. V plnej zrelosti boli úžasne sladké, ale zároveň trošičku horkasté. Skvlý džem z toho bol, skvelé na kysnutý koláč boli... no a samozejme... BELOVICA! Dnes cenená ako zlatý poklad. Dozrievalipodstatne skôr ako bystrické slivky, Ale... šárka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rade91 - (43) - 140.101 (?), 3.8.2015 21:46

Děkuji všem za odpovědi a názory!

Dnes jsem vyfotil výše uvedné plody i s peckou detailněji, je opravdu mnohem špičatější a pichlavá, obroti zaoblené a tlustší kulatější pecce klasického myrobalánu. Habitus, listy a detaily samotné rostliny se pokusím vyfotit v nejbližších dnech, snad i zítra, zajedu se podívat, kde tato rostlina roste a sklidit další plody, neboť jsou opravdu výborné. Aroma mají tak pronikavé, že voní celá místnost. Voní i chutnají po meruňkách (které mi teď nahrazují) a banánech. Nechce s mi věřit, že je to myrobalán, ačkoliv rostlina tak fakt vypadá.

Pane Vysloužile, právě nedalko bývalé hitlerovky v Boskovické brázdě na sever od Boskovic tyto myrobalány apod. nacházím a sbírám. Konkrétně tento roste mezi obcemi Sudice a Vážany. Je to zlatý důl na tyto dřeviny.

Pane Petře z Pardubic, na těch fotkách je červený myrobalán.

Katalonský špendlík, nebo kvalitní varieta myrobalánu?...
Katalonský špendlík, nebo kvalitní varieta myrobalánu?...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rade91 - (43) - 140.101 (?), 3.8.2015 21:48

Pro srovnání vložím ještě zajímavý oranžový myrobalán, který má mnohem více než dvojnásobné plody proti klasickému myrobalánu. Chuťově poměrně dobrý, ale trochu fádní a velmi vodnatý. Dále žlutý velkoplodý myrobalán, a jako poslední foto plody myrobalánu, téměř neplodného kultivaru Nigra.

A jinak děkuji Mittwoch za tipy o růstu raných a pozdních myrobalánů a přidám také jeden, v brněnském arboretu roste Prunus cerasifera var divaricata a plody tohoto myrobalánu zrají snad až na přelomu září a října, je to dosti úchvatné ta variabilita jediného rostlinného druhu...

Myrobalán oranžový
Myrobalán oranžový
Myrobalán oranžový, detailněji
Myrobalán oranžový, detailněji
Myrobalán žlutý
Myrobalán žlutý
Myrobalán cv Nigra
Myrobalán cv Nigra
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.228 (?), 4.8.2015 4:47

Plodově to vypadá na špendlík. Vloni jsem je sklízel 10. srpna., jindy i po 20. srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.38 (?), 4.8.2015 11:04

Ne, špendlík se více podobá klasické trnce(švestce) je víc protáhlý. Tohle žluté, je moc kulaté. Zkusím nafotit v sousedství, minulý týden jsem tam jeden špendlík s plody objevila, snad ještě nespadly.

Jinak se v mirabelkách a mirobalánech ztrácím totálně. Pro mne je to nějak totéž. Roste tady toho fůra, je to náletovka, jak píše tuším pan Vysloužil a má to tisíc tvarů, barev, chutí a dob zrání, některé jdou od pecky, některé moc ne... Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika