Myrobalán versus špendlík a mirabelka



sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?)
13.8.2015 14:39

Zdravím Vás pane inženýre Fidlo, byl jste tu označen za odborníka na špendlíky. Zajímalo by mě, pokud máte srovnání pro špendlík Katalonský versus Žlutý především o ohledem na kvalitu pálenky.

Letos jsem poprvé ochutnal špendlík katalonský nikoliv v tekutém stavu, pouze na jídlo. Špěndlík žlutý si pamatuji pouze trochu z dětství. Špendlík katalonský nebyl vůbec špatný, nicméně pokud si pamatuji špendlík žlutý byl ještě aromatičtější tudíš pro výrobu slivovičky vhodnější.

Budu rád pokud se se mnou podělíte o Vaše zkušenosti.

Předem děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 4.8.2015 20:35

Belica... šťastný to človek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.8.2015 16:47

Chybí tam pro nás Moraváky nejdůležitější kategorie, to jsou trnky a durancie. 

Trnky se říká někde švestkám, jinde se tak nazývají povidla. Botanicky správně jsou to kyselé malé kuličky na keři.
Durancie je odrůda slivoně, pomologicky je to, tuším, slíva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.238 (?), 4.8.2015 12:13

Malé doplnění.

Mám přesazený odkopek skoro černého myrobalánu - dužnina temně modročervená(našel jsem ho na Chrudimsku v aleji polní cesty)

Mirabeka Ruby je sitě červená a největší z mirabelek(+/- 35g.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 5.8.2015 11:00

Trochu to tu ještě rozvedu. Je potzřeba rozlišovat slova slíva X slivoň.

Slivoň je velmi široký pojem, který označuje větší množství druhů.

Slíva (Prunus insititia) je slovo, které v širším slova smyslu označuje to co vzniklo zkřížením trnky a mirobalánu.

Proto nemá cenu postavit proti sobě myrobalán, což je uplně jiný druh, než slívy (špendlíky a mirabelky). Spíš mi přijde nejasná hranice, mezi mirabelkama, renklodama a velkýma slívama.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.8.2015 11:42

Obávám se, žei ta odborná terminologie je trochu zastaralá. Přišlo mnoho nových druhů a kříženců, že je těžké přesně je zařadit do jedné kategorie. Už v minulosti jsem v tom měl nejasno. Nechápal jsem třeba, proč Malvazinka - poměrně tvrdý kulatý plod patří mezi slívy a měkká Oulinská mezi renklódy. Nyní s nástupem plumcotů, pluotů, apriumů, asijských slivoní už to rozdělelní asi ztratí smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.238 (?), 5.8.2015 12:31

Máte pravdu pro hybridní odrůdy neplatí ani zavedené rozdělení dle biologie :

Odrůdy patřící k P. domestika jsou hexaploidní (6n=48), P. cerasifera (myrobalán) a P. salicina, P.
triflora (japonské druhy) jsou diploidní (2n=16). Vyskytují se i tetraploidní druhy a odrůdy (P. spinosa
4n=32). Kříženci trnky s myrobalány jsou triploidní (3n=24) a skoro neplodní, vyskytují se však i hexaploidní formy (P. domestica).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 13.8.2015 14:39

Zdravím Vás pane inženýre Fidlo, byl jste tu označen za odborníka na špendlíky. Zajímalo by mě, pokud máte srovnání pro špendlík Katalonský versus Žlutý především o ohledem na kvalitu pálenky.

Letos jsem poprvé ochutnal špendlík katalonský nikoliv v tekutém stavu, pouze na jídlo. Špěndlík žlutý si pamatuji pouze trochu z dětství. Špendlík katalonský nebyl vůbec špatný, nicméně pokud si pamatuji špendlík žlutý byl ještě aromatičtější tudíš pro výrobu slivovičky vhodnější.

Budu rád pokud se se mnou podělíte o Vaše zkušenosti.

Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 13.8.2015 15:14

Pokud je tu odborník, který současně ochutnal čistou špendlíkovici a čistou katalonskou špendlíkovici - nejlépe z jedné lokality, rád si jeho srovnání poslechnu (přečtu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 13.8.2015 16:53
Eh, mírně neskromné přání, po takové špendlíkovici toužím několik let.Jen jednou jsem vůni ucítil v pálenici a majitel po destilaci rychle zmizel... Takže nic. AB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 13.8.2015 18:52

Špendlíky jsem zasadil, teď čekám až začnou plodit. Možná, že zbyde i na pálenku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika