Lipnická švestka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.152 (?) 
4.1.2018 21:57
M.F.: Nie Ste sám kto testuje. Momentálne mám v 2 záhradách 42 odrôd jabloní a 17 odrôd hrušiek, z každej odrody celý strom (nemám štepených viac odrôd na jednom strome, iba "monokultúry", maximálne ale len 3 stromy jednej sorty). Slivky, broskyne a marhule a ďalšie nebudem spomínať. Nikto Vás nechce špiniť ani ponižovať, len som chcel svojimi príspevkami (nielen na tomto vlákne) upozorniť na to, že v SR aj ČR chýba "inštitúcia" ktorá by sa venovala testovaniu noviniek a posudzovaniu ich kvality či vhodnosti do našich podmienok. Táto činnosť tak zostáva na bedrách hobíkov (a že v tom nie Ste sám, na to môžete vziať jed) a je nevyhnutne sprevádzaná sadením nových a vykopávaním iných odrôd, ktoré neoslnili. Robíte to Vy, robím to aj ja a robia to desiatky ďalších hoby-ovocinárov, tak nevidím dôvod sa preto urážať. V súčasnej situácii to inak ani nejde. Ak by sme tu nejakú "testovaciu" inštitúciu na kvalitnej úrovni mali, ušetrila by nám dosť času a úsilia, resp. blúdenia v slepých uličkách. To je všetko čo som chcel predtým povedať, nič osobné za tým nehľadajte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?), 4.1.2018 22:10

Tak sa ospravedlnujem pan Hlavatý, myslel som že je to osobné, nič sa nedeje.Nechcem sa venovať takýmto príspevkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.152 (?), 4.1.2018 22:15
To je v pohode, ospravedlnenie ide aj z mojej strany, mohol som to vtedy vyjadriť jasnejšie. O Vás sa naozaj nejednalo. Nedajte sa v testovaní noviniek rušiť - a referujte 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 5.1.2018 13:42

Som mierne skeptický k možnosti vzniku a udržateľnosti takejto inštitúcie ako navrhujete, p. Hlavatý. Aby to malo zmysel, museli by byť výsadby vo viacerých lokalitách, na každej platiť zodpovednú osobu + prípadne nejakého strážcu úrody v dobe dozrievania. Plus náklady na samotné pozemky, energie, údržbu, technické vybavenie. Navyše, tých zodpovedných osôb by nebolo zas až tak veľa, aby sa nedali niekým finančne manipulovať (predpokladajúc nízke platy zodpovedných osôb) s cieľom lepšieho hodnotenie tej, ktorej odrody. Kto pracoval s dátami vie, že sa s nimi vždy dá manipulovať tak, aby sa dosiahol želaný výsledok.  Nehovoriac o tom, že by to viedlo na veľkovýmerové výsadby, čo vedie na problémy blízke veľkovýrobe (iná dynamika šírenia chorôb a škodcov, neoptimálne načasovanie doby rezu, uniformné postupy). To sú problémy vzdialené hobby pestovateľom. Ak majú byť výsledky pre hobby pestovateľov, musia byť získané v hobby podmienkach.

Reálne vidím skôr to, že by sa vytvorila databáza ochotných zanietených ovocinárov, ktorí by museli prejsť nejakým výberom, aby bola zabezpečená primeraná úroveň ich erudovanosti. Týmto by sa zadarmo distribuovali novinky z ovocinárskeho sortimentu, bolo by podmienkou dovozu/registrácie nových odrôd, aby pár ks vždy dovozca dal na tento účel. Na účely testovania by sa nevzťahovala licenčná ochrana, podobne ako pri vysadbach VURV a pod. institucii... Mohlo by to mat tiez nejaky dalsi bonus - napr, ze tymto ludom, alebo do ich blizkosti by sa dodali automaticke meteostanice, aby sa vysledky vzdy dali porovnat s klimatickymi udajmi z celej sezony, modelmi vyvoja chorob a skutocneho poskodenia. To by malo vyznam aj pre vsetkych ostatnych, mat hustu siet meteostanic s predikcnymi modelmi na vyvoj napr. kuceravitosti broskyn, vyvoja obalovaca,.. ako napr. na amet-e. Pripadne by dostavali prispevky na lepsie technicke vybavenie (rosice, noznice,...). Je v tom ale jeden maly hacik - kazde lepsie technicke vybavenie odstranuje vplyv nekvality realizacie nejakeho ukonu (napr. nekvalitne pokrytie postrekom) a z hladiska kvality vysledku experimentu je ziaduce. Na druhu stranu, taketo "laboratorne" vylepsene vysledky my vlastne nechceme, chceme vediet, ako to dopadne, ked mame bezne, resp. nadpriemerne kvalitne, ale stale hobby vybavenie. Lebo testujeme vysledky pre hobby podmienky. Mohli by ale mať zadarmo účasť na nejakých kurzoch, seminároch, kde by sa vylepšovali ich znalosti o nové poznatky, aby ich sami mohli testovať vo svojej praxi.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 4.1.2018 11:42

No ja si myslim, ze tento rok to s mrazovym poskodenim nebude o moc lepsie ako po minule dva roky. Tu na JZ Slovenska je teplo ako v marci cca od 20. 12 a nevyzera to, ze do polovice januara, ale skor ani do konca januara sa na tom nieco zmeni. Tym padom akakolvek hlboka dormancia je uz davno prec a ked pridu krutejsie mrazy vo februari, kostkoviny to riadne odnesu. Co z kvetnych pukov prezije, vykvitne skoro a v kvete to pomrzne.

Tak napriklad vcera som na kopci v Mlynskej doline v Bratislave videl aleju rozkvitajucich ceresni. Teda, je to minulorocna vysadba takych povedzme 4-5 rocnych stromov (cca 30 ks), sadena velmi neskoro na jar a nedostatocne polievana vzhladom na horuce a suche pocasie az do minulorocnej jesene. Takze tie stromy su vystresovane a blbnu. Od potencialnych zdrojov akumulatorov tepla - najblizsej budovy su cca 30 m, od chodnika a cesty par metrov.  

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 6.1.2018 22:19

Pane z Trnavska, je to bohužel pouze utopie o testování odrůd.Zde na webu byla šance, pokud se zde brutálně nezačla prosazovat propaganda bez jekékoli objektivnosti. Je pozdě!!! - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 7.1.2018 8:09

Uznávam, že k realizácii zrejme nikdy nedôjde. Teda áno, je to utópia. Ja som to ani nemyslel ako niečo, čo mám v pláne presadzovať. Išlo o prvomyšlienkovú reakciu na príspevok p. Hlavatého o chýbajúcich testovacích staniciach. Na druhú stranu, stále sa mi to zdá reálnejšie, než predstava vybudovania siete testovacích staníc.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 7.1.2018 8:47

Odrůdové zkoušky se provádějí v Praze-Ruzyni.Například tam zkoušejí snad 20 let americkou švestku Honey Sweet (obdoba Domácí s údajnou rezistenci k PPV).Doposud se do prodeje nedostala, ani nějaké prozatimní hodnocení se ven nedostalo.Takže to bude zřejmě další instituce naprd, strážená líp než jaderná elektrárnasurprise!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.1.2018 9:36

Myslím, že genovou banku odrůd udržuje Mendlova univerzita v Brně (Lednici).
   Tedy pane Vlastimile, věřil jsem, že Vás ty konspirační teorie o brutální propagandě již přešly. Myslíte tím i pana Fialu, který nás pravidelně seznamuje s novými, pro většinu z nás neznámými odrůdami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 29.230 (?), 7.1.2018 12:08

Se zkoušením novinek a šlechtěním nových odrůd měli smělé plány ovocnářští vizionáři minulosti. Do svých výpočtů dosazovali různá čísla. Mýlili se, jelikož předpokládali, že každý bude pracovat se stejným zaujetím jako oni. Onu neznámou v podobě lidské lenosti, zahálky, šlendriánu, nedělání nic navíc atd., ve svých výpočtech neměli. Zůstává otázkou, do jaké míry by se drobnopěstitel závěry nějaké zkušební instituce řídil, ježto touha vyzkoušet i méně doporučované a neznámé je veliká.

Konspirační teorie v podobě brutální propagandy či švestkového grálu Honey Sweet jsou potřebné, neboť udržují čtenářovu pozornost, jsou zdrojem jistého napětí (co když na tom něco bude, Jirka má pravdu a Mikeš odvádí pozornost).

Novinka je o přístupu. Občas se ke mně dostanou úplné novinky i stoleté odrůdy. Přistupuji k nim stejně, protože s nimi nemám žádné zkušenosti, a tak jsou pro mě nové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika