Jedna naivná a zbytočne nostalgická úvaha



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.161 (?) 
8.4.2017 15:03, zobrazeno: 2579x
Niektorí ľudia by nemali kupovať a sadiť stromy... Viď slivka na fotke (miesto nie je podstatné). Pohľad na ňu mi vohnal slzy do očí (mal by som napísať "takmer vohnal", znelo by to chlapskejšie, ale načo klamať). A nemám na mysli ten hrozný rez s tromi terminálmi a spústou ďalších chýb, to vôbec nie. Pozrite sa na tie rany po odstránení konára a na kmeni, čo za barbara toto urobí. A kanál tesne pri kmeni, tretina koreňov preč. Prvá reakcia bola hnev (...stromy nemajú svoju obdobu "Sobody zvierat" ani právnikov...). Neskôr mi začali v ušiach znieť slová piesne Jirku Schelingera. Prečo si sadíme stromy? Každý z nás by vedel uviesť kopu prakticko - pragmatických dôvodov (cukrové homole...). Napokon, sú to len rastliny, slúžia nám ako potrava. Zasadiť, obrať, využiť, vykopať - ďalší... Ale - nie je tam predsa len niečo viac? Keď vkročím teraz do záhrady plnej kvitnúcich stromov, mám pocit akoby som sa vrátil do detstva, kedy aj "věci obyčejné zdáli se být zázračné". A zdá sa mi že počujem ten "křídel šum holubích". Stromy sú úžasné živé stvorenia, správajme sa k nim s láskou a úctou. Prajem všetkým záhradkárom, aby Ste aj vďaka tejto ušľachtilej záľube nikdy nevyrástli z chlapeckých střevíců. IH (a ospravedlňujem sa za naivno-nostalgickú úvahu a to, že v tomto príspevku nič praktické nenájdete).




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 8.4.2017 15:17

Zkusím to veseleji. Stromek má na slivoň dobrou korunku. Možná trochu hustou, ale on se s tím porovná. Zřejmě majitel napřed zasadil strom a pak dělal kanál. Možná zvažoval, zda to vykope celé, nebo to nějak obejde. Určitě na kanále nebude dělat smyčku kvůli stromu. Podle mně to vymyslel dobře, až kanál zahrne, strom poroste dál. Bagříkem ulomených pár větví a kořenů se snadno nahradí, při řezu se toho mnohdy sundá víc. Nevidím to tak dramaticky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.4.2017 19:46

Jen taky možné, že ten, kdo sadil strom a ten kdo kopal kanál není jedna a tatáž osoba. Možná, že majitel stromu pláče nad vykopanou strouhou stejně jako pan Ivan. Pravda, korunku mohl zapěstovat líp a rány, které udělal bagrista, mohl začistit a zatřít. Ale kdoví, možná jinak pečuje o své ovocné miláčky stejně jako my...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.31 (?), 8.4.2017 20:35

pan ivan nic v zlom ale vy ste nejaky precitlively, dobre beriem... mna skor hneva a je mi do placu akym smerom sa ubera spolocnost, falost,povrchnost, neucta k zivotu a nad to vsetko podriadene materii... nech si hovori kto co chce tak to je... inak vcera som dal prec zo zahrady najkrajsiu ceresnu aspon podla mna(burlat)koli kanalizacnemu potrubiu a veru luto mi jej bolo neskutocne... ale nemienim riskovat ze za par rokov mi korene ceresne odpisu kanalizaciu a ja to budem opravovat... krom toho slivka sa da nahradit lahko horsie je to s clovekom, viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.4.2017 21:47

Jistěže jsou horší věci na světě než poraněná slivoň. Ale toto fórum je o zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika