Jak na starý sad plný náletů



host - 151.61 (?)
1.9.2015 21:00

Všem děkuji za rady. Určitě mám teď mnohem lepší představu o možnostech, jak problém řešit. Jak psal RONYX, je právě obrovský problém čímkoliv pozemek posekat právě kvůli těm kmínkům. pozemek je jimi doslova posetý. čili se z něj stala zase neprostupná bush. Ideální řešení by bylo sehnat někoho s tou lesní frézou. A jestli nikoho nenajdu, tak pořídím křoviňák s kotoučem. Ještě jednou díky za plodné příspěvky.yes

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 104.229 (?), 30.8.2015 18:47, zobrazeno: 8765x

Dobrý den. Máme s manželkou starý sad cca 2000m2. Jsou tam hlavně staré slívky, které nadělaly z mojeho laického pohledu největší paseku. Zdůrazňuji že jsem naprostý laik (dítě paneláku), který k sadu přišel jako slepý k houslým.

Problém tedy jsou slívky (odhadem cca 15 stromků max 5m výšky, cca 30 cm v průměru). Většina seschlá. Některé menší jsou živé ale plodí mini švestky a rostou skoro jako keř (několik kmenů hned od země).  Každopádně se o sad nikdo dlouhé roky nestaral a tak to tam vypadá tak, že kde spadla pecka tam vyrostl prut. Z nich se staly neprostupné houštiny cca 3m vysoké propletené do sebe (kmeny 2-6cm v průměru). Zahradou se nedá skoro anio projít skrz.

řešil jsem tyto malé pruty tím, že jsem se cca ve výšce 5cm vzakl motorovou pilou. To jsem nevěděl že za dva roky z kmínků bude zase buš (hloupý panelákovec)!

Takže otázka zní. Jak nejefektivněji odstranit tyhlke kmínky, nejlépe i s kořeny. Se starými velkými stromy si poradím vyvrácením i s kořenem asi. Ale nevím jak řešit asi triliardu těch malých "náletových" (?). Předpokládám že to chce nějakou těžkou techniku. Poraďte prosím pokud máte nějaké zkušenosti či nápady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 30.8.2015 21:09

Já jsem podobný problém řešil před několika dny. Normálně bych to vysekal u země křoviňákem nebo bych si na to silný křoviňák se silným chlapem sjednal (mě osobně po 100 m2 silně zahlušeného terénu už bolí v zádech). Jenže jsem dostal nabídku od traktoristy, který má k tomuto účelu nástavec a poměrně rychle a levně to sundal až u země (1300m2 za 30 minut i mezi stromy). Dřeviny to bralo až do 3 cm v průměru  a něco jsem proto  musel dostřihnout nebo doříznout. Byly to hlavně slivoně, moruše, pajasany a akáty. Plevel dosahoval asi do dvoumetrové výšky. Nevznikl mi skoro žádný odpad, protože je všechno rozsekáno na maličké kousky. Větší stromy jsme řezali dnes a snažili jsme se zase až u země. Ne vždycky to bylo možné. Někdo to pak řeší zatřením řezu neředěným glyfosfátem. Tím se zahubí i kořenové výmladky slivoní. Já to tak dělám jen u nemocných (šarkových) švestek. Ale tento pozemek bych chtěl už udržovat u země sekačkou nebo křoviňákem s železným nožem, bez chemických pomocníků. 

Traktor s nástavcem
Traktor s nástavcem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 39.68 (?), 30.8.2015 21:25

Řešila bych to tím Roundapem.

Anebo založit požár, tak to dělali naši dávní předkové ;-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.10 (?), 30.8.2015 22:22

skuste jestli nekdo v okoli nema lesni frezu ta by si stim jen pohrala

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ronyx - (15) - 72.99 (?), 31.8.2015 9:54

Řešení je poměrně dost, počínaje vytahat to ze země pomocí lana třeba za osobním autem, přes vytrhání to traktorem či nějakým bagrem (třeba i minibagrem, pokud máte možnost si ho třeba najmout či vypůjčit), ořezání pomocí křovinořezu s pilovým kotoučem těsně u země (kořeny nechat v zemi shnít) atd. Záleží na tom, co vám je nejvíc dostupné.
Pro to, abyste pozemek udržel čistý (bez náletů, pláňat atd.) je třeba ho pravidelně sekat, celkem jedno, jestli 1x za měsíc rotační sekačkou (nesbírat trávu, jen to posekat a trávu nechat ležet, pokud nechce mít anglický trávník) nebo třeba 2x do roka křoviňákem nebo lištovou či bubnovou sekačkou, ale prostě sekat - je to jednodušší než chodit s nůžkami a pláňata či nálety ručně vystříhávat.
Vy jste se ale hlavně dopustil zásadní chyby při snaze o likvidaci nechtěného - ořezal jste to právě těch 5cm nad zemí. To ej to nejhorší, co vás mohlo napadnout - ty zbytky kmínků vám buou vadit a překážet při sečení čímkoli a hlavně ještě hodně, protože než shnijí, tak to trvá roky. Vždycky se řeže nebo stříhá buď těsně u země nebo pod úrovníí terénu. Přehlídnutý 5cm kmínek je nejnebezpečnější u rotační sekačky - můžete si o něj i sekačku zničit (nejen ohnout nůž, ale ohnout i hřídel motoru). 
Celkově řešení jsou pro vás teď podle vámi popisovaného stavu sadu jen 2
1) pracně ručně všechno vyřezat a vystříhat (včetně těch vašich 5cm pozůstatků kmínků) těsně u země a pak pravidelně sekat
2) sehnat (najmout) někoho s traktorem s bytelným mulčovačem (to je to, co tady výše někdo popisuje jako "nástavec za traktor" (viz ta fotka) a požádat ho, aby sad projel křížem krážem a pařízky a celkově všechny nálety tím zlikvidovat (a pak už pravidelně sekat pozemek). Samozřejmě po tomto mulčování pečlivě projít celý sad a všechny zbytky kmínků, které stroj nevzal nebo se k nim nedostal, pečlivě ořezat či vykopat, jinak opět hrozí problém při sekání.
Na všechny ostatní způsoby - vytahování pařízků bagrem apod. zapomeňte - stálo by vás to doslova majlant, protože to je práce na mnoho hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 31.8.2015 13:04

Měl jsem něco podobného - slivoně různého stáří při hustotě tak 5 ks na metr čtvereční plus ty malé. Byly to odkopky vyrůstající z kořenů starších švestek. Některé jsem ponechal a zapěstoval z nich plodné stromy, zbytek jsem vyřezal nebo vyštípal. Každý rok se na pozemku objevují nové a nové odkopky (z kořenů stávajících stromů), ale tak 4 - 5× do roka pozemek sekám motorovým vyžínačem (se strunou) a odkopky, které jsou v bylinném stavu tím zlikviduji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.61 (?), 1.9.2015 21:00

Všem děkuji za rady. Určitě mám teď mnohem lepší představu o možnostech, jak problém řešit. Jak psal RONYX, je právě obrovský problém čímkoliv pozemek posekat právě kvůli těm kmínkům. pozemek je jimi doslova posetý. čili se z něj stala zase neprostupná bush. Ideální řešení by bylo sehnat někoho s tou lesní frézou. A jestli nikoho nenajdu, tak pořídím křoviňák s kotoučem. Ještě jednou díky za plodné příspěvky.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 1.9.2015 21:11

Sedláci kteří pasou mají cepáky na úpravu pastvin. Když se vypase, odeženou crávy a celé to přejedou a nedopasky rozmydlí. Jestli tam nemáte olše zvíci ruky, dalo by se tím strojem, pokud by byl takový blízko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.98 (?), 10.1.2016 19:32

Mám 2500m2 starého sadu.Zkušenost co můžu doporučit.Traktor s naviákem.Na jeden zátah jsem ůvazky vytrhl 6-10 stromků.Bylo jich tam hrůza (asi tisíc),ale oplatilo se.Po vytrhání jsem to přeoral a vyzbíral největší kořeny.Potom 2x převláčil těžkými smyky a zahrada jak letiště.V listopadu posadil 100 stromků a sad je hotový.Musím podotknou, že vše jsem si dělal sám, takže docela dřina, ale teď je to krása pohledět.

Nyní řeším co s trávou.Sekat a zbírat, nebo mulčovat?Je to docela velká plocha.

trhání stromků
trhání stromků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 11.1.2016 7:53

Nasadit husičky, na martina mlsat masko, kůžičky. Nebo morky, perly taky-jinak bude myší mraky. V starém sadu škůdci tlačí-na ty zase slípky stačíwink. Bude maso, vajíčka, hrušky, švestky, jablíčka... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika