Ideální slivoňový semenáč



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.164 (?)
20.8.2017 9:56
Dr.Vysloužil: Ohľadom názvu vlákna parafrázujem Tvoj obľúbený bonmot: Aké je ideálne auto? Ale vážnejšie: k téme podpníkov pre slivkoviny odborne povedať niečo zmysluplné neviem. Chcel by som však toto vlákno využiť a poprosiť tých pestovateľov, ktorí majú kôstkoviny na podpníkoch KRYMSK, aby sa podelili o svoje skúsenosti. Ruské podpníky Krymsk sa v posledných rokoch objavili v ponuke predajcov (predovšetkým Krymsk-1). Nejaké teoretické informácie sú na fotkách, ale ako vieme - napísať sa dá hocičo. Mňa by zaujímali skôr praktické skúsenosti, ak ich niekto má a bude ochotný sa o ne podeliť. Ďakujem. IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2017 8:39, zobrazeno: 4645x

Nejpoužívanější slivoňovou podnoží je stále myrobalán. Dobře se množí generativně i vegetativně, rychle roste, většina peckovin s ním má dobrou afinitu, nejlíp snáší sucho. Pro některé slabě rostoucí slívy a renklódy je nenahraditelný. Tvorma výmladků z doma namnožených semenáčků však bývá někdy neúnosná. Pro žluté peckoviny - meruňky a broskvoně - se příliš nedoporučuje, sám nevím proč, snad pro pozdní ukončování vegetace a horší vyzrávání. Doporučovány jsou proto spíš semenáče Zelené renklódy, Wangheimovy, odkopky domácí švestky či durancie. Rostou o dost slaběji, což je někdy považováno za výhodu. Odkopky a další vegetativně množené podnože (Damas C, Marunke, St. Julien, aj.) mají problém v přenosu viróz.
    Mě by proto zajímalo, jestli mezi kulturními odrůdami existují takové, jejichž semenáče by dobře kořenily a netrpěly suchem, vzrůstností se blížily myrobalánům, ale neodnožovaly. Ze starších odrůd mě napadá slíva Ontario - vysoce plodná, bujná, nenamrzající, včas ukončuje růst.  Pokud by si semenáče zachovaly růstové vlastnosti odrůdy, hodily by se i pod meruňky a broskvoně. Z novějších odrůd by mohly být zajímavé Top King, Tophit, Top2000, Tipala, aj.
   Na jaře zkusím vyset ty Ontaria. Bohužel letos měl jen 5 plodů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.164 (?), 20.8.2017 9:56
Dr.Vysloužil: Ohľadom názvu vlákna parafrázujem Tvoj obľúbený bonmot: Aké je ideálne auto? Ale vážnejšie: k téme podpníkov pre slivkoviny odborne povedať niečo zmysluplné neviem. Chcel by som však toto vlákno využiť a poprosiť tých pestovateľov, ktorí majú kôstkoviny na podpníkoch KRYMSK, aby sa podelili o svoje skúsenosti. Ruské podpníky Krymsk sa v posledných rokoch objavili v ponuke predajcov (predovšetkým Krymsk-1). Nejaké teoretické informácie sú na fotkách, ale ako vieme - napísať sa dá hocičo. Mňa by zaujímali skôr praktické skúsenosti, ak ich niekto má a bude ochotný sa o ne podeliť. Ďakujem. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.32 (?), 20.8.2017 10:00

Na jaře zkusím vyset ty Ontaria

Běh na velmi dlouhou trať, ale je třeba se pořád o něco pokoušet.

Nejistý výsledek ze své zkušenosti vidím v tom, že pecky budou opýlené volným sprášením a budoucí semenáčky budou mít každý jiné vlastnosti a intenzitu růstu.

Raději bych sehnal jednoleté výpěstky očkovanců Ontaria na podnoži myrobalán 29C a ve výšce budoucí korunky bych narouboval odrůdu, o které jsem přesvědčen, že je dobrá.

Výsledkem by bylo Ontario jako tzv. mezikus mezi téměř nepodrůstající podnoží myrobolánu 29C a odrůdou naroubovanou ve výšce budoucí korunky.

Jinak co se týká komerčních podnoží St.J.A, zanevřel jsem na ně.

Spousta odrůd slivoní, které na ni mám nemají dobrý růst a rentabilní úrody včetně té slavné "lipnické" = (bio kryštálový cukor)

Bujnější odrůdy množím na zelenou ryngli a slaběji vzrůstné na myrobalán 29C.

Zatím spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 20.8.2017 10:57

Otázečka pro "Láďu 248 32".Zajímalo by mě jak se daří slivoním na mirabelce Nancyské, na jaře jste jí tady zmiňoval, tuším v souvislosti s Jofelou.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2017 11:42

Ivan H. Krymsk jsem nezkoušel, do mojí půdy by asi nebyl to pravé. Mám cosi na Wavitu a roste dost málo

248 32:  Lipnická na S.J.  vypadá, že trpí suchem.Vedle na myrobalánu roste jak divá, bojím se, že to bude na úkor plodnosti. Německé slivoně - Jofela, Azzura, Juna, Joganta na S.J. rostou bujně a dobře, Haroma příliš slabě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 248.16 (?), 20.8.2017 20:16

Na Krymsk 1 mam marhulky Candela a Pricia, ale je to trapenie stromky nemajú ani meter za 2 roky, prírastky 10 cm Candela marhulky velkost ako čerešne pojde preč pozeral som video z Lednic tam bola na bujnejšom podpníku bola nádherná.Necham ju do jari vezmem znej vruble a zaštepím na st.j.Pricia bola na tomto podpniku nádherná chutovo výborná ale tiež pôjde preštepiť na st.j.Môj názor tento podpník je dobrý do kvetinačov na balkony mestkych bytov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.61 (?), 20.8.2017 20:45

A co třeba pozapomenutá Marunke alias Ackermannova slíva nebo semenáče Chrudimské, které se, narozdíl od většiny odrůd modrých peckovin, dobře množí z pecky a vitálně rostou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.8.2017 21:23

Marunke se množí vegetativně, což znamená přenos viróz.

O Chrudimské,. jako podnoži, jsem neslyšel. Odrůda sice mimořádně plodí, ale samotná roste snad ze všech švestek nejslaběji. S tím vitálním růstem to víte najisto? Jinak dík za tip, vyzkouším ji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 55.47 (?), 21.8.2017 7:29

Máte pravdu, Marunke se množí vegetativně. Chrudimská tady je snad nejbujnější odrůda - mám ji na několika stromech a podnožích. Loňské semenáče mají skoro 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 21.8.2017 12:58

Jaké očekáváte rozdíly mezi prověřeným semenáčem Zelené renklody a Ontariem?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika