Gabrovská - co s novým terminálem



host - 123.101 (?)
30.3.2017 19:49

Přesně tak, jiná lepší možnost se nenabízí. Ten vlk se měl odstanit již za vegetace, dokud byl menší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 186.2 (?), 30.3.2017 9:00

Nebo podle Zahnova řezu odstranit nadvakrát, každopádně důkladně zatřít, do latexu ap. lze přidat mědnatý postřik. D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Permatat - (15) - 170.112 (?), 30.3.2017 8:50

Dobré ráno,

je to jasné - na tom "terminálu" jsou na foto 5 vidět ostny i to, že vyrůstá z podnože - není to Gabrovská - jekmile vykouknou květy tak odstranit na větevní kroužek. Měl se odstranit už loni, zbytečně bral šťávu naroubované odrůdě. V letě si pak pohlídejte opětovné vyrašení z podnože. Prohlídněte si důkladně stromek a uvidíte rozdíl mezi podnoží a odrůdou.

Hezký den!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 30.3.2017 9:11

Já mám na švestce taky trny. Jste si jistý, že Gabrovská trny nedělá? A pokud p.Votrubec říká, že se nejedná o podnož, tak nejedná. Mně se taky nezdá pravděpodobné (nesetkal jsem se s tím zatím), že by švestka byla štěpovaná v korunce.

Pokud se skutečně nejedná o podnož, vzhledem k tomu, že výhon je silnější než původní, bych jej zvolil za nový terminál a zbytek odstranil. Nebránil bych se tomu, o co si stromek sám přirozeně řekl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Permatat - (15) - 170.112 (?), 30.3.2017 9:58

Už jen proto, že na ostatním obrostu žádné ostny nejsou a barva výhonu je zcela jiná, se nejedná o odrůdu.

Já bych to odstranil, i kdyby se jednalo o odrůdu - tak silný výhon značí, že kořeny jsou již dostatečné, aby ho uživily a když ho odstraním, zbyde ta šťáva pro zbytek stromu - měl by začít růst. Pokud se nenajde terminál ve stávající korunce, nechal bych korunku otevřenou..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 30.3.2017 10:07

Ne. Můj laický názor - ten silný výhon značí, že z nějakého důvodu stromek nechce podporovat stávající korunku. Když se odstraní, objeví se další silný výhon, nedojde k podpoření původní korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Permatat - (15) - 170.112 (?), 30.3.2017 10:20

Mě udělala druhým rokem to stejné, jen jsem měl švešku naštěpovanou pod kmenem a podnož téměř přerostla celý kmen i s korunkou. Po odstranění švestka doslova vystřelila metrovými výhony. Každopádně pokud je problém s vyživováním odrůdy, tak stromek stejně neporoste takže bych to zkusil. Pokazit se tím asi nic nedá..

Kdo máte jaké zkušenosti s vyrašením podnože? Napište svoje zkušenosti, ať jsou ku prospěchu všem.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 30.3.2017 12:32

Nechce sa mi veriť, že by miesto štepenia nebolo viditeľné... Ale možné je všetko. Treba sa pozrieť aj úplne dolu, prípadne aj odhrabať trochu zem, či tam je poznateľné miesto štepenia tak ako sa bežne robí. Ak je ten silný výhonok podnož, tak podľa mňa by sa listy na ňom mali veľkosťou a tvarom líšiť od Gabrovskej - jednou z možností je nechať to olistiť a potom podľa nálezu konať. 

Ja by som ten silný výhonok dal preč tak či tak, ale ak si pozriete fotky tak je tak hrubý a vyrastá na tak širokej báze z kmienka, že tá rana bude ozaj veľká a hojenie potrvá nie jeden rok. Preto som uvažoval o tom zaškrtení drôtom a "odloženom" odrezaní.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 30.3.2017 13:14

Nepředpokládám, že by byla odrůda Gabrovské naštěpována v korunce stromku.Štěpování odrůdy ve výšce korunky není standartní postup školek.

Důvod proč ten bujný výhon má jiný odstín kůry oproti stávající korunce(obr.č.5) je ten, že je kůra onoho výhonu o hodně mladšího data, tedy čerstvá..Stromek z neznámého důvodu přestal směřovat hlavní tok mízy do korunky, a je pro něho transport mízy do nového letorostu jednodušší.Asi jako když řece zahradíte cestu, a ona si najde novou.Podle obrázku č1, z rannějšího období (zřejmě podzimu)je zjevné, že v podvýživené korunce nastal listopad o něco dříve než na dobře živeném letorostu.Pro silnější tok mízy do nového letorostu je kůra mladší, a má tedy jinou barvu.

Nyní je vícero možností na výběr.Např.1)Pokud touto dobu není nová korunka vybudována, která by plodila, ponechal bych stávající korunku pro plodnost, i nový letorost, ze kterého by bylo možno novou korunku zapěstovat.

2)Odstranit bujný výhon, a čekat, že se tok mízy do stávající korunky zlepší, a pak z nehornějšího patra zapěstovat nový terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 30.3.2017 19:49

Přesně tak, jiná lepší možnost se nenabízí. Ten vlk se měl odstanit již za vegetace, dokud byl menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.4 (?), 30.3.2017 23:03
Ano, ten vlk jsem měl odstranit už loni v srpnu, když bylo jasné, že z toho nová kosterní větev nebude. Dnes jsem se byl na ni znovu podívat. Odvázal jsem stromek od kůlu a na druhé skryté straně kmínku je patrný spoj po roubování. Vzal jsem pákovky, nechal z vlka asi 10cm pahýl, odstranil na něm viditelné spící očka a zaškrtil ho drátem dle rady IH. Chybami se člověk učí :) Omlouvám se za ležící fotky, posílám je z mobilu. Děkuji všem za rady.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika