Durancie a šárka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?) 
13.9.2007 22:20
Dobrý večer. Slivovice z durancií má určitě chuť, kterou odborníci - fajnšmekři určitě poznají od pravé švestky. Ale z dětství si třeba pamatuji, že o duranciích děda říkal: deme zbírat doracke, mám nachystaný bečky, ztuhu je nélepší šlihovica. Přitom švestek v tehdejším bydlišti byl celý sad. Šarku tehdy nikdo neznal. Napadení Šarkou by možná poznali v laboratoři ale oko vidí čistý list.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 22:49
Ono durancie příliš možností využití nenabízí, pravda,  viděl jsem z ní kdysi vařit povidla,která se po rozvaření cedila přes odpeckovací síto, Vesměs se ale durancie pěstují na pálení - hodně cukru, šťávy, plodnost k tomu předurčuje. Pravé švestky dobrý hospodář v  minulosti zpracovával různým způsobem, ve škopku skončily obvykle jen přebytky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.3 (?), 18.9.2007 23:59

Zdravim, ja na durancie nedam dopustit, lonska sklizen a slivovicka byla vinikajici! Zbiral jsem plody az na konci rijna, kdy uz se z plodu stracela voda - kolem stopky se plod svrastel. Plod byl chutove velmi aromaticky, krasne vonela duznina a cukernatost byla nejvissi co pamatuju. Pocasi bylo hodne slunecne a malo prselo, tak ze neplesniveli plody a mohli krasne prezrat. To se o letosni sklizni rict neda. Cest vasi praci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirka m - (8) - 148.50 (?), 28.10.2007 19:30

Dobrý den, chtěl bych také přidat svůj poznatek. Nemohu polemizovat o kvalitěslivovice z kadlátek a durancií, ale jedno mám vypozorované. Zahradu mám v dosti suché oblasti a letošní rok mi moji zkušenost potvrdil. Kadlátky mě začátkem září spadly stejně jako velká část jablek suchem na zem, ale durancie se udržely na stromech a i když později, tak přece jenom dpzrály. Z toho usuzuji, že je méně náročná na srážky, než švestka domácí, což je v mém případě rozhodující.

S pozdravem Jirka M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 28.10.2007 19:50

Dobrý večer. Sucho ale i Šarka způsobují předčasný opad plodů. Durancie je k Šarce vysoce odolná. Existuje v republice celá řada klonů, které mohou být různě odolné. Může také být naroubována na podnoži mirobalánu, který hluboko koření a pro vodu si dosáhne. Ať tak či onak je to pro Vás dobré, když alespoň něco vyjde. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 18.3.2009 13:04

Jirko, máte durancii pravokořennou nebo roubovanou (na čem)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.51 (?), 1.10.2013 9:54

S temi jadry zajimavy postreh. Ale nedalo by se tomu zabranit zcezenim kvasu pred naletim do kotle? Nezabere to zas tolik prace a vysledek by se mohl rapidne zlepsit. Ma s tim nekdo zkusenost. Ja vim, clovek je tvor liny, spousta lidi dokonce ovoce do kvasu prozene SROTAKEM, coz nedovedu pochopit jak pak muzou ten destilat pit... i to se deje, proto chapu, ze je to jista prace navic, ale na vysledku by mohla byt poznat.

Destilat ponese stopy pecek z louhovani v kvasu a pri paleni uz nebude ovlivnen popraskanymi jadry a vyluhem, vyvarem horcin a te silene mandlove chuti?.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2013 11:10

Cezení kvasu praktikuje mnoho lidí. U meruněk to vidím jako velmi vhodné, u broskví nutné,  u švestek diskutabilní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 1.10.2013 11:51

Slivkový kvas cedím iba vtedy pokiaľ ho pripravujem z divých sliviek ktoré u nás voláme trnky. Sú veľkostne zrovnateľné napr. s čerešňou Kordia, a keďže podiel kôsty k dužine je takmer 50%,tak by chuť kôstok úplne potlačila slivkovú chuť.Pri tomto kvase po precedení vrátim odhadom asi 20% kôstok späť. Robím to pri nakladaní na prívesný vozík najskôr 1 deň vopred. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 1.10.2013 15:18

Normální kvas z durancií a švestek jsem až dosud nikdy nezbavoval pecek.Letos to zkusím a porovnám výsledek s předchozím produktem(ty).Neočekávám výrazný rozdíl, i při vyluhování alkoholem během kvašení se nějaké hořčiny do výsledku dostaví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika