Durancie a šárka



jirka m - (8) - 148.50 (?)
28.10.2007 19:30

Dobrý den, chtěl bych také přidat svůj poznatek. Nemohu polemizovat o kvalitěslivovice z kadlátek a durancií, ale jedno mám vypozorované. Zahradu mám v dosti suché oblasti a letošní rok mi moji zkušenost potvrdil. Kadlátky mě začátkem září spadly stejně jako velká část jablek suchem na zem, ale durancie se udržely na stromech a i když později, tak přece jenom dpzrály. Z toho usuzuji, že je méně náročná na srážky, než švestka domácí, což je v mém případě rozhodující.

S pozdravem Jirka M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 13.9.2007 22:20
Dobrý večer. Slivovice z durancií má určitě chuť, kterou odborníci - fajnšmekři určitě poznají od pravé švestky. Ale z dětství si třeba pamatuji, že o duranciích děda říkal: deme zbírat doracke, mám nachystaný bečky, ztuhu je nélepší šlihovica. Přitom švestek v tehdejším bydlišti byl celý sad. Šarku tehdy nikdo neznal. Napadení Šarkou by možná poznali v laboratoři ale oko vidí čistý list.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.9.2007 22:49
Ono durancie příliš možností využití nenabízí, pravda,  viděl jsem z ní kdysi vařit povidla,která se po rozvaření cedila přes odpeckovací síto, Vesměs se ale durancie pěstují na pálení - hodně cukru, šťávy, plodnost k tomu předurčuje. Pravé švestky dobrý hospodář v  minulosti zpracovával různým způsobem, ve škopku skončily obvykle jen přebytky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.3 (?), 18.9.2007 23:59

Zdravim, ja na durancie nedam dopustit, lonska sklizen a slivovicka byla vinikajici! Zbiral jsem plody az na konci rijna, kdy uz se z plodu stracela voda - kolem stopky se plod svrastel. Plod byl chutove velmi aromaticky, krasne vonela duznina a cukernatost byla nejvissi co pamatuju. Pocasi bylo hodne slunecne a malo prselo, tak ze neplesniveli plody a mohli krasne prezrat. To se o letosni sklizni rict neda. Cest vasi praci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirka m - (8) - 148.50 (?), 28.10.2007 19:30

Dobrý den, chtěl bych také přidat svůj poznatek. Nemohu polemizovat o kvalitěslivovice z kadlátek a durancií, ale jedno mám vypozorované. Zahradu mám v dosti suché oblasti a letošní rok mi moji zkušenost potvrdil. Kadlátky mě začátkem září spadly stejně jako velká část jablek suchem na zem, ale durancie se udržely na stromech a i když později, tak přece jenom dpzrály. Z toho usuzuji, že je méně náročná na srážky, než švestka domácí, což je v mém případě rozhodující.

S pozdravem Jirka M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 28.10.2007 19:50

Dobrý večer. Sucho ale i Šarka způsobují předčasný opad plodů. Durancie je k Šarce vysoce odolná. Existuje v republice celá řada klonů, které mohou být různě odolné. Může také být naroubována na podnoži mirobalánu, který hluboko koření a pro vodu si dosáhne. Ať tak či onak je to pro Vás dobré, když alespoň něco vyjde. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 18.3.2009 13:04

Jirko, máte durancii pravokořennou nebo roubovanou (na čem)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.51 (?), 1.10.2013 9:54

S temi jadry zajimavy postreh. Ale nedalo by se tomu zabranit zcezenim kvasu pred naletim do kotle? Nezabere to zas tolik prace a vysledek by se mohl rapidne zlepsit. Ma s tim nekdo zkusenost. Ja vim, clovek je tvor liny, spousta lidi dokonce ovoce do kvasu prozene SROTAKEM, coz nedovedu pochopit jak pak muzou ten destilat pit... i to se deje, proto chapu, ze je to jista prace navic, ale na vysledku by mohla byt poznat.

Destilat ponese stopy pecek z louhovani v kvasu a pri paleni uz nebude ovlivnen popraskanymi jadry a vyluhem, vyvarem horcin a te silene mandlove chuti?.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2013 11:10

Cezení kvasu praktikuje mnoho lidí. U meruněk to vidím jako velmi vhodné, u broskví nutné,  u švestek diskutabilní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 1.10.2013 11:51

Slivkový kvas cedím iba vtedy pokiaľ ho pripravujem z divých sliviek ktoré u nás voláme trnky. Sú veľkostne zrovnateľné napr. s čerešňou Kordia, a keďže podiel kôsty k dužine je takmer 50%,tak by chuť kôstok úplne potlačila slivkovú chuť.Pri tomto kvase po precedení vrátim odhadom asi 20% kôstok späť. Robím to pri nakladaní na prívesný vozík najskôr 1 deň vopred. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 1.10.2013 15:18

Normální kvas z durancií a švestek jsem až dosud nikdy nezbavoval pecek.Letos to zkusím a porovnám výsledek s předchozím produktem(ty).Neočekávám výrazný rozdíl, i při vyluhování alkoholem během kvašení se nějaké hořčiny do výsledku dostaví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika