Čačanská lepotica



host - 152.111 (?)
22.10.2013 12:19

Prosím, čím stříkáte proti pilatce. Máme čerstvě zasazenou čačanskou lepotici a tak sháníme informace. Měly jsme Stanley, ale v roce 2009 při sněhu v říjnu se nám úplně rozštípla... teď jsme zkusili tu čačanskou.Máme ji v závětří na jižní straně (500 m.n.m.) tak snad jsme zvolili dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 52.14 (?), 15.8.2012 11:42

První plody Čačanské Lepotice nebyly moc dobré, ale to by se dalo říct i o jiném letošním ovoci. Ty pozdější, lépe vyzralé se silnou a pevnou dužninou byly už odpovídající. Z Davidovou chválou Lepotic souhlasím, ale nevím proč do toho plete Hanitu. Kdyby jsi viděl, Davide, jak mají velkopěstitelé Hanity obsypány plody, tak by jsi takto možná nemluvil. Chápu, že moje vychvalování Hanity už někomu může lézt na nervy, ale o její úrodnosti by měli psát právě tito velkopěstitelé. Samozřejmě kromě letošního roku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.73 (?), 25.8.2012 16:57

Mně ji letos spálil mráz jak kvetla a pak jsem zjistil, že ji zespodu kořeny ožírá hryzec. Takže stromek cca 15 cm v průměru už nyní je skoro bez listí. Byla zasazena do pletiva, ale stejně to nepomohlo. Zkusím se dostat k díře pod kořeny a pokusím se tu svini otrávit výfukovými plyny z křovinořezu. Máme na zahradě podežrané kde co - zasmolené restituce půdy lidem, co ji vůbec mepotřebovali, jen na kšefty, spekulantům jen umožily nechat pozemky ležet ladem a pak je to semeniště všeho marasu - slimáky počínaje a hlodavci konče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.135 (?), 31.8.2012 13:38

Já mám (resp. jsem měl) hanitu obsypanou i letos, je to velmi plodná švestka, ale prostě mne nepřesvědčila. Asi ji nevyhovují přísušky, půdu mám písčitou, a dužnina byla sice dobrá, ale neměla pevnost, byla moučnatá. možná je to stanovištěm, ale záměnu vylučuju. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.111 (?), 22.10.2013 12:19

Prosím, čím stříkáte proti pilatce. Máme čerstvě zasazenou čačanskou lepotici a tak sháníme informace. Měly jsme Stanley, ale v roce 2009 při sněhu v říjnu se nám úplně rozštípla... teď jsme zkusili tu čačanskou.Máme ji v závětří na jižní straně (500 m.n.m.) tak snad jsme zvolili dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.87 (?), 1.11.2013 21:20

Zdravím, na jar tohto roku som vysadil mladý stromček Čačanskej lepotice. Pekne začala rásť, mala zdravo-vyzerajúce tmavozelené lístky, no neskôr sa na vrchnej strane listov objavila biela kresba (akoby poprašok), diery v listoch a postupne uschli konce výhonkov. O čo sa prosím môže jednať? žeby nejaký škodca?

Ďakujem.

mladý stromček Čačanskej lepotice
mladý stromček Čačanskej lepotice
mladý stromček Čačanskej lepotice - detail
mladý stromček Čačanskej lepotice - detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 17.11.2013 17:37

Tak tento rok bylo konecne dost Lepotic na to, aby zustalo i na kvas. Jiz je vypaleno. Pockam na odvetrani a bude degustace. Mam k porovnani i Jelinkovou Lepotici, takze budu mohl srovnavat. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 2.12.2013 21:40

Tak jsme o vikendu provedli degustaci a jsem celkem mile, nejen ja, prekvapen. Samotny kvas jiz vuni naznacoval, ze to bude dobre pitelne pokud se nic nepokazi. Na konec z toho vysel velice dobry, polosvetkovy,  Lepoticovy destilat. Silne aromaticky, ale zaroven jemny a prijemne hrejivy. Je pravdou, ze s kvasem jsem si vyhral..vyber plodu, odpeckovani 80 procent..(muj vymysl)..jestli to bylo k cemu to teda nevimblush. Stabilni teplota kvaseni a samo sebou profi vypaleni. Pristi rok pouziji kulturni kvasinky a uvidime jestli se rozdil dostavi. Na 100 l kvasu vyslo necelych deset litru 52.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.119 (?), 2.12.2013 22:08

Když je dobrý kvas je i dobrá pálenka.

Čím je lepší kvas, je lepší i pálenka.

Jain.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 28.7.2014 11:27

Také se tolik těšíte na Čačanskou lepotici? Jak je vidět, tak v obchodech se již objevila a je klasicky prozelenalá, jako vždy. Takovou ji mám i já na stromě. Pro mě zralá ještě není. Některé poškozené a předčasně zralé plody byly chuťově výborné. Mám dojem, že bude letos nadmíru kvalitní. V době kdy zraje, nemá tato odrůda konkurenci. Vybarvená je i Hanita, ale ta dozraje později. Začínají vybarvovat i odrůdy jako Gabrovská, Toptaste, Stanley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 28.7.2014 12:13

Č. lepotici testuju z různých hyper a supermarketů (většinou původem z Maďarska) a tak z 80% je stav plodů jaký uvádíte - tvrdší, podtržené - čemuž odpovídá i chuť. Ale narazil jsem ve dvou případech na nějakou opožděnou sklizňovou šarži a plody mě svou chutí velice mile překvapily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika