Sametka podzimní - Trombicula autumnalis



host - 172.74 (?)
21.3.2010 11:18

Omyl, neleze nikam do výšky. My stromy nemáme, listnatý ani jeden, a jsme každý podzim zřízení šíleně, nejvíc já, potom vnučka - kupodivu náš pes ne. Před dvěma lety jsme koupili (okres Praha-západ) domek se zahradou, ve které je jenom tráva a uprostřed byl bazén, už není. u plotu je jedna borovice a dva smrčky, vedle nízká tůje, a to je všechno. Pod ty stromy nechodíme, jsou nízké, Na vlastní ploše zahrady, kde pobýváme, neroste vůbec nic. Trávu sekáme tak 3x za léto, prostě až přeroste. Trávník není moc hezký, tak uvažuji, že nechám zahradu zorat a něčím bych to přitom posypala, aby to pobilo larvy těch prevítů, ale nevím, čím. Vyvézt 20 cm zeminy z cca 700 m2 a navézt tolik nové, na to určitě nemám. Ale mám z letošního srpna opravdu hrozný strach - já jsem o sametkách nevěděla a šílela jsem strachy, že máme štěnice. To poštípání mi připadá podobné - večer nic a ráno se člověk vzbudí zřízený - hlavně třísla a břicho, děti to měly spíš nad kotníky. Mám strach, že si tam nebudu moci brát malou vnučku, kvůli níž jsem se do celého toho martyria s barákem a zahradu vůbec pustila. Už uvažuji, že v tom původním paneláku v klidu zůstanu... fakt není jediný odborník, který by to přesně řekl? Zkusím požádat o radu Entomologický ústav.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
         
host - 127.13 (?), 19.11.2009 13:06

Kdyz jsem bydlel v Radotine, tak jsem mel stejmy problem se sviluskami. Podle informaci od znamych svilusky otravuji zivot celemu okoli Zbraslav-Radotin-Cernosice-Dobrichovice a mozna jestre dal. Zkuste se poptat v mistnich lekarnach, kazda nabizi jiny zaruceny pripravek. Odzkousek jsem mentolovou mast, siru v lihu, francovku, ale nakonec vas to stejne svedi celych 14 dni. Osvedcila se mi prevence. Po posekani travy se hned osprchovat a vymenit obleceni a havne, bud se poradne napit piva nebo snist kvasnice. Nevim proc, ale sviluskam to asi smrdi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.5 (?), 1.3.2010 13:10

Projela jsem všemožné odborné i neodorné články na internetu a zjistila jsem, že sametka obývá travnatá prostranství vč. městských parků, na udržovanosti zahrady nezáleží, žije i zarostlé zhahradě, přežije i v silně obdělávané půdě, mnohdy na ní nezaberou postřiky, sulikol.. Dospělá sametka žije v půdě a živí se dravě, larva vylézá na povrch právě tak koncem července, v srpnu (do té doby se vyvíjí v cca 10 cm hloubce). Na hostitele se dostane z trávy nebo křoví, keříků (asi jde i o nízké stromy..nevím).

Ale pořád nevím, zda má raději vlhčí půdu nebo suchou půdu (resp. zda nesnáší vhlko, resp. sucho). Nevíte někdo? Nebo neporadíte, kdo by to věděl - jaký ústav se tím zabývá..(že bych si tam zavolala, už těch potvor mám dost). Přemýšlím, že postupně zrušíme trávník, nemusí být všude, že bychom změnili jiejich životní prostředí, půdu, rostliny...(?) Mám malé děti, na zahradu několik měsíců nemůžeme, jezdíme autem někam jinam.. Na části zahrady by bylo hřiště sypané malými oblými kamínky a kolem půdopokryvné rostliny rostoucí v suché, chudé, kamenité, písčité půdě (mateřídouška, rozchodníky apod..). Alespoň na části zahrady bychom měli klid. Ale nevím, jestli to pomůže... a jak je to s tím, že nesnášejí vlhkost (máme zahradu na slunci).

Ani zahradu, ani děti nemůžu furt stříkat nějakou chemií, která ani dokonale nezabírá. Možná, že když se zavrtávají pod kůži a dělají tunýlek, tak potřebují kyslík, těžko říct, nevím. Co třeba pupínek ucpat (olejem nebo tak nějak)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 133.5 (?), 1.3.2010 13:27

Ještě k té půdě.. zda žijí v půdě suché, vlhké nebo je jim to jedno, zásadité, kyselé, co nesnášejí. Nerada bych si překopala (pochopitelně jen část pro začátek) zahrady zbytečně :-/ :-D Všude čtu, jak parazituje na savcích, ptácích atd., ale o jejím přirozeném životním prostředí se toho dozvídám jen málo. Krom toho že žije na travnatých plochách. A že se vyskytuje mozaikovitě, např. v Českém krasu a na území Zbraslavy atd. a na jiném území zas není vůbec a takhle je to po celé republice.

Nechci se na sametku dívat jen skrz repelenty, postřiky, horké koupele, holinky v létě, sulikol na zahradě.. Potřebuji vědět, zda se jí např. v kamenité, písčité půdě nelíbí natolik, že půjde se zavrtat jinam sama od sebe nebo jak to s tou potvorou je. Když odečtu blátivé počasí, zimu, období sametky.. tak je náš pobyt s dětmi pro pobyt na zahradě vcelku omezený.

Díky za jakékoliv názory a rady!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 143.205 (?), 1.3.2010 15:08

Dobrý den,

nedalo mi to a přestože nejsem ten, který se potýká se sametkou na zahradě,  zažil jsem její nálet.   Na chytrem servru WIKIPEDIA jsem našel několik soóv :  sametka žije v zemi a její larvy nebo prostě ta stadia, která se zavrtávají do kůže, lezou po stéblech trávy do výše maximalně 5-20cm.   Hurááá

Takže když nebudu chtít chodit po zvýšených chodníčcích nebo na chůdách, vezmu si třeba vyšší botky (gumovky nebo snad rybářské holinky) a mam vyhráno. Srpen má také jen 31dnů a pokud nebudu na Kanárech, ...

Nepíše se nic více o prostředí, z toho usuzuji, že sametce na něm opravdu, ale opravdu nezáleží.

P.s. Je mi líto majitelů anglických trávníků a vůbec majitelů zvířat, dětí, dědečků, včel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.255 (?), 5.3.2010 15:52

Dobrý den,

nás čeká se sametkou na zahradě teprve třetí sezóna, ale i tak se jí děsíme už teď. Připojím sem jen naše zkušenosti.

Myslím, že leze rozhodně do větší výšky než 5-20 cm, byli jsme vždy nejvíce poštípaní, když jsme šli trhat ostružiny nebo zahradní borůvky (cca 1 m vysoké keře). Po holínkách se jí možná špatně leze (menší výskyt štípanců), ale nepřekonatelná překážka to není, potvůrka leze velmi rychle a dětem se velmi ráda zavrtává do pokožky hlavy. A dále, srpnem její výskyt na zahradě nekončí, zpravidla až konec září ji vyprovodí zpět do půdy..takže dva měsíce bez zahrady, to je pro nás moc, zvlášť, když bydlíme v Praze a máme malé děti. :-(

Jinak minulou sezónu jsme vyzkoušeli dr. doporučený InfectoScab, ale žádná velká sláva to také není, je třeba potřít štípanec okamžitě po zakousnutí larvy, když už začne svědit, je většinou pozdě a svědění přetrvává týden i déle. Po pročtení výše uvedených rad se chystáme na olej, holinky, koupel a prani oblečení ze zahrady... drizim nam i vam vsem ostatnim bojovnikum se sametkami palce. Petra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.74 (?), 21.3.2010 11:18

Omyl, neleze nikam do výšky. My stromy nemáme, listnatý ani jeden, a jsme každý podzim zřízení šíleně, nejvíc já, potom vnučka - kupodivu náš pes ne. Před dvěma lety jsme koupili (okres Praha-západ) domek se zahradou, ve které je jenom tráva a uprostřed byl bazén, už není. u plotu je jedna borovice a dva smrčky, vedle nízká tůje, a to je všechno. Pod ty stromy nechodíme, jsou nízké, Na vlastní ploše zahrady, kde pobýváme, neroste vůbec nic. Trávu sekáme tak 3x za léto, prostě až přeroste. Trávník není moc hezký, tak uvažuji, že nechám zahradu zorat a něčím bych to přitom posypala, aby to pobilo larvy těch prevítů, ale nevím, čím. Vyvézt 20 cm zeminy z cca 700 m2 a navézt tolik nové, na to určitě nemám. Ale mám z letošního srpna opravdu hrozný strach - já jsem o sametkách nevěděla a šílela jsem strachy, že máme štěnice. To poštípání mi připadá podobné - večer nic a ráno se člověk vzbudí zřízený - hlavně třísla a břicho, děti to měly spíš nad kotníky. Mám strach, že si tam nebudu moci brát malou vnučku, kvůli níž jsem se do celého toho martyria s barákem a zahradu vůbec pustila. Už uvažuji, že v tom původním paneláku v klidu zůstanu... fakt není jediný odborník, který by to přesně řekl? Zkusím požádat o radu Entomologický ústav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.141 (?), 26.4.2010 12:12

Dobrý den. Chci se zeptat jestli někdo z Vás zažil, že by ty potvory začaly vylézat už teď na konci dubna. U mne již začaly, teda jestli jsou to ony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 26.4.2010 22:01

Mne už taky něco žralo, ale jestli to jsou ony, nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.83 (?), 9.6.2010 11:41

Je to tak, už se s tím trápíme několik dní. Vloni nám pomáhal 3% peroxid vodíku na začínající vyrážku, letos to nějak nefunguje. Nabízí se otázka, zda reakce na kůži nejsou podmíněna stavem matabolismu v těle, úrovní přítomných minerálů v těle a pod. Lékař asi řekne že ano. Takže co dál? Zinek je jeden z důležitých pilířů. Proč si to myslím. Jednak podporuje kvalitní stav pokožky, při jeho nedostatku vznikají vyrážky a kopřivky. Dále mast kterou mi předepsal kožní lékař obsahovala vazelinu + zinek. No a za třetí šampon proti lupům obsahuje sloučeninu zinku. A lupy to je také záležitost roztočových parazitů. Nezbývá než zakoupit tablety zinku (MaxiVita-VitaminC+zinek, ten kdo bere Avilut pro dobrý zrak, tam je dávka zinku totožná), B-komplex nebo multivitamínový doplněk stravy a doufat, že potíže nebudou tak drastické. Jiný problém je válka s trombikulou na zahradě. A není to sviluška, jak se tady dost často opakuje. Útok na začátku jara postřikem Karate na půdu nebyl tak účinný, jak jsem si představoval, možná málo důsledný, těžko se pak vyhodnocuje výsledek snažení. Možná postřik perchlorethylenem brzy na jařa. Zlikviduje to všechny brouky, ale ta úleva bude obrovská. Na entomology a zelené ochránce přirody kašlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 15.6.2010 9:27

Z naší rodiny bývám poštípán nejméně a přisuzuji to konzumaci tlačenky, po česku též presbuřt. Jeden plátek tlačenky, na to nakrájet jednu větší cibuli, trochu octa.Užívat vnitřně, nejlépe obden.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika