Světlušky 2018



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.181 (?)
26.6.2018 0:06

Dnes, tedy už včera 25.6. nebyl čas a tak jsme vyrazili jen na nejkratší procházkový okruh a to dost pozdě (cca 23.20), návrat 23.40. Jasno, dost chladno, silně svítil předúplňkový měsíc. letících světlušek bylo tak asi 10 kousků, ale mnohem více vich už bylo posedaných v trávě či keřích, zpravidla v různých skupinkách...

Zdeňku, jistě, Šumava je Šumava, ale zajímá mne, kdy u vás na horách světlušky začínají, kdy jich je nejvíce a kdy končí. Jestli je to oproti nám z nížin a pahorkatin posunuto a o kolik?

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 130.32 (?), 25.6.2018 22:54

Dobrý večer. Na sněhuláky je ještě dost času, ale byla sezona kdy jsme již 18 září vytýhli lyže. To počasí se pak umoudřilo a byl nádherně barevný podzim. Jo Šumava je Šumava. Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 152.135 (?), 24.6.2018 22:35

Včera - 23.června, předvečer svatého Jána - po odpoledním dešti, ještě při procházce spadlo pár kapek, o trochu tepleji (10-15?°C), než předevčírem, ale vaťák, pracovní rukavice a čepice se na procházce velmi hodily :-)

Delší procházka s kočkami a na procházce všelicos: vzdálený bigbít (pokračoval ještě i po půlnoci), na čtyřech okolních místech rány ohňostrojů, sůvata pískala v lese; světlušek bylo celkem dost asi od 21,53, v nejlepších okamžicích jich kolem létalo nějakých 15, možná 20 kousků, celkově menší stovky.

Dnes chladno a jemně a vytrvale prší: nikam nejdeme a při pohledu na zahradu žádná světluška vidět není.

Tak snad zase zítra.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.181 (?), 26.6.2018 0:06

Dnes, tedy už včera 25.6. nebyl čas a tak jsme vyrazili jen na nejkratší procházkový okruh a to dost pozdě (cca 23.20), návrat 23.40. Jasno, dost chladno, silně svítil předúplňkový měsíc. letících světlušek bylo tak asi 10 kousků, ale mnohem více vich už bylo posedaných v trávě či keřích, zpravidla v různých skupinkách...

Zdeňku, jistě, Šumava je Šumava, ale zajímá mne, kdy u vás na horách světlušky začínají, kdy jich je nejvíce a kdy končí. Jestli je to oproti nám z nížin a pahorkatin posunuto a o kolik?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.174 (?), 9.7.2018 23:18

Koukám, že jsem už zhruba 14 dní nepodal žádné zpravodajství.

Zpočátku (koncem června) to bylo takové střídavé, jednou málo, jednou hodně, záleželo to samozřejmě i na počasí (to tu asi byla zrovna taková nějaká několikadenní vlna studeného severního vzduchu) a taky jsem neměl moc čas koukat, kde co lítá.

 A začátek července (sledování jsem trochu zanedbával) byl ještě slabší. Už zhruba týden se chystám světluškovou sezónu definitivně pro letošek odpískat: na procházkách jsme několik dní neviděli ani jednu letící světlušku, pozemních byly někdy jednotky, někdy desítky, podle toho, kdy jsme šli venčit a kterými cestami jsme se ubírali. Pak jsme jich zase jednu či několik málo viděli. Předevčírem (7.7.) zase nic - ale jen co jem přišel domů, dostal jsem hlášení: "Jedna světluška letěla kolem oken hned, jak jste odešli." - no a na procházce nic.

Včera (8.7.) v dubině s podrostem ostřice třeslicovité jsme v intervalu 22,03 - 22.17 viděli letět 2-5 světlušek a pár desítek pozemních.

Dnes (9.7.) jsme letící světlušku už zase nepotkali žádnou a na zemi jen asi 3-5 kousků. Že by to byl tedy definitivní konec letošní světluškové sezóny?

Anebo se s nimi v těchto dnech ještě někdo někde vídáváte? Podejte, prosím, hlášení. Předem děkuji.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.161 (?), 12.8.2018 12:10

V ostravě u Pískových dolů je staré rameno odry, kam chodí rybáři chytat ryby.je to v listnatém lese, kde je dost vlhko. Nevím už v kterou dobu jsem tam byl a zatměl, v noci berou.Překvapilo mne velké hemžení nesčetný počet světlušek, dosud nikde jsem něco takového neviděl.
Jinak světélkování v přírodě je častý jev, houby, mechy, bakterie. Na mořském dně v hloubkách světélkuje přes 90 % živočichů a to různými barvami.
V tripických džunglích je mnoho druhů světlušek. V některém dílu "nazí a vystrašení měli sít proti komárům, a chytili velkého brouka, který silně světélkoval po stranách. Udělali ze sítky balonek a brouka do ní dali a svítili si.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.182 (?), 13.8.2018 8:05

Děkuji za reakci.

Bioluminiscence - světélkování v přírodě - je velmi zajímavá, "tajemná", doslova "magická" záležitost. Alespoň mně se moc líbí. U nás jsem zažil (zatím) jen obligátní světlušky a světélkující dřevo. S dalšími formami jsem se zatím nepotkal.

A právě v těchto dnech můžeme přidat ještě další světelný jev v přírodě: hojnost meteorů. Včera (tedy už v noci na dnešek) to byla hezká podívaná. Jistou chvíli jsem zahlédl i nějakých 5 meteorů za minutu (astromomy předvídaný počet byl až 70 za hodinu), ale pak několk minut zase nic... A to jsem měl výhled jen na malou část oblohy (víc stejně není člověk schopen zahrnout do svého zorného pole). Škoda, že člověk nemůže bdít a koukat na to divadlo celou noc, ale že musí ráno vstávat...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 13.8.2018 10:49

Také jsem koukala, u nás byl krásný tichý večer, obloha bez mráčku, žádný vichr... a já nervní, protože mi stoná pejsa, tak jsem stejně nespala(ráno byl nějaký posun k lepšímu, tak snad..) 5 za minutu jsem asi neviděla, ale tři určitě. I jsem uvažovala, že se přestěhuju na lehátko do zahrady, ale nechtěla jsem nervozitu přenášet ještě na psa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika