Světlušky 2018



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 152.135 (?)
24.6.2018 22:35

Včera - 23.června, předvečer svatého Jána - po odpoledním dešti, ještě při procházce spadlo pár kapek, o trochu tepleji (10-15?°C), než předevčírem, ale vaťák, pracovní rukavice a čepice se na procházce velmi hodily :-)

Delší procházka s kočkami a na procházce všelicos: vzdálený bigbít (pokračoval ještě i po půlnoci), na čtyřech okolních místech rány ohňostrojů, sůvata pískala v lese; světlušek bylo celkem dost asi od 21,53, v nejlepších okamžicích jich kolem létalo nějakých 15, možná 20 kousků, celkově menší stovky.

Dnes chladno a jemně a vytrvale prší: nikam nejdeme a při pohledu na zahradu žádná světluška vidět není.

Tak snad zase zítra.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 130.32 (?), 25.6.2018 22:54

Dobrý večer. Na sněhuláky je ještě dost času, ale byla sezona kdy jsme již 18 září vytýhli lyže. To počasí se pak umoudřilo a byl nádherně barevný podzim. Jo Šumava je Šumava. Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 152.135 (?), 24.6.2018 22:35

Včera - 23.června, předvečer svatého Jána - po odpoledním dešti, ještě při procházce spadlo pár kapek, o trochu tepleji (10-15?°C), než předevčírem, ale vaťák, pracovní rukavice a čepice se na procházce velmi hodily :-)

Delší procházka s kočkami a na procházce všelicos: vzdálený bigbít (pokračoval ještě i po půlnoci), na čtyřech okolních místech rány ohňostrojů, sůvata pískala v lese; světlušek bylo celkem dost asi od 21,53, v nejlepších okamžicích jich kolem létalo nějakých 15, možná 20 kousků, celkově menší stovky.

Dnes chladno a jemně a vytrvale prší: nikam nejdeme a při pohledu na zahradu žádná světluška vidět není.

Tak snad zase zítra.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 187.181 (?), 26.6.2018 0:06

Dnes, tedy už včera 25.6. nebyl čas a tak jsme vyrazili jen na nejkratší procházkový okruh a to dost pozdě (cca 23.20), návrat 23.40. Jasno, dost chladno, silně svítil předúplňkový měsíc. letících světlušek bylo tak asi 10 kousků, ale mnohem více vich už bylo posedaných v trávě či keřích, zpravidla v různých skupinkách...

Zdeňku, jistě, Šumava je Šumava, ale zajímá mne, kdy u vás na horách světlušky začínají, kdy jich je nejvíce a kdy končí. Jestli je to oproti nám z nížin a pahorkatin posunuto a o kolik?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.174 (?), 9.7.2018 23:18

Koukám, že jsem už zhruba 14 dní nepodal žádné zpravodajství.

Zpočátku (koncem června) to bylo takové střídavé, jednou málo, jednou hodně, záleželo to samozřejmě i na počasí (to tu asi byla zrovna taková nějaká několikadenní vlna studeného severního vzduchu) a taky jsem neměl moc čas koukat, kde co lítá.

 A začátek července (sledování jsem trochu zanedbával) byl ještě slabší. Už zhruba týden se chystám světluškovou sezónu definitivně pro letošek odpískat: na procházkách jsme několik dní neviděli ani jednu letící světlušku, pozemních byly někdy jednotky, někdy desítky, podle toho, kdy jsme šli venčit a kterými cestami jsme se ubírali. Pak jsme jich zase jednu či několik málo viděli. Předevčírem (7.7.) zase nic - ale jen co jem přišel domů, dostal jsem hlášení: "Jedna světluška letěla kolem oken hned, jak jste odešli." - no a na procházce nic.

Včera (8.7.) v dubině s podrostem ostřice třeslicovité jsme v intervalu 22,03 - 22.17 viděli letět 2-5 světlušek a pár desítek pozemních.

Dnes (9.7.) jsme letící světlušku už zase nepotkali žádnou a na zemi jen asi 3-5 kousků. Že by to byl tedy definitivní konec letošní světluškové sezóny?

Anebo se s nimi v těchto dnech ještě někdo někde vídáváte? Podejte, prosím, hlášení. Předem děkuji.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.161 (?), 12.8.2018 12:10

V ostravě u Pískových dolů je staré rameno odry, kam chodí rybáři chytat ryby.je to v listnatém lese, kde je dost vlhko. Nevím už v kterou dobu jsem tam byl a zatměl, v noci berou.Překvapilo mne velké hemžení nesčetný počet světlušek, dosud nikde jsem něco takového neviděl.
Jinak světélkování v přírodě je častý jev, houby, mechy, bakterie. Na mořském dně v hloubkách světélkuje přes 90 % živočichů a to různými barvami.
V tripických džunglích je mnoho druhů světlušek. V některém dílu "nazí a vystrašení měli sít proti komárům, a chytili velkého brouka, který silně světélkoval po stranách. Udělali ze sítky balonek a brouka do ní dali a svítili si.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.182 (?), 13.8.2018 8:05

Děkuji za reakci.

Bioluminiscence - světélkování v přírodě - je velmi zajímavá, "tajemná", doslova "magická" záležitost. Alespoň mně se moc líbí. U nás jsem zažil (zatím) jen obligátní světlušky a světélkující dřevo. S dalšími formami jsem se zatím nepotkal.

A právě v těchto dnech můžeme přidat ještě další světelný jev v přírodě: hojnost meteorů. Včera (tedy už v noci na dnešek) to byla hezká podívaná. Jistou chvíli jsem zahlédl i nějakých 5 meteorů za minutu (astromomy předvídaný počet byl až 70 za hodinu), ale pak několk minut zase nic... A to jsem měl výhled jen na malou část oblohy (víc stejně není člověk schopen zahrnout do svého zorného pole). Škoda, že člověk nemůže bdít a koukat na to divadlo celou noc, ale že musí ráno vstávat...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 13.8.2018 10:49

Také jsem koukala, u nás byl krásný tichý večer, obloha bez mráčku, žádný vichr... a já nervní, protože mi stoná pejsa, tak jsem stejně nespala(ráno byl nějaký posun k lepšímu, tak snad..) 5 za minutu jsem asi neviděla, ale tři určitě. I jsem uvažovala, že se přestěhuju na lehátko do zahrady, ale nechtěla jsem nervozitu přenášet ještě na psa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika