Růže do květináče



Mirka Štroblová - (6) - 214.167 (?) 
1.8.2008 12:45, zobrazeno: 15072x

Dobrý den, zdravím paní Lili, často čtu její příspěvky, obdivuji její znalosti a trpělivost, s kterou stále radí a odpovídá.Jsem laická pěstitelka růží, ale zahrádka je malá. Napadlo mě, zda by někdo neporadil, existuje-li vhodná růže do květináčů na parapety. Asi už jsem hodně "rozmazlená", ale místo všudypřítomných muškátů a surfinií bych si představovala drobnější převislý druh, samozřejmě častěji kvetoucí, /ne patio či hrnkové růžičky, jsou krásné, ale rostou vzpřímeně/. Má někdo nějakou zkušenost či nápad? Děkuji za případné rady a odpovědi. Mirka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 1:06

Řekla bych to takhle..."Mirko, pusťte to z hlavy." . Zůstaňte u muškátů a surfinií, růžím by se v truhlíkách nedařilo a přineslo by Vám to zklamání. Ony by to nezvládly - teplotní změny na rozpáleném okně v přehřáté zemině v relativně málo hlubokém truhlíku. A navíc pozor! - růže by Vám nekvetly nepřetržitě jako surfinie, mají období odpočinku mezi kveteními a tehdy by okna byla smutná. Nedokáží tak rychle regenerovat, kdyby je potloukl déšť nebo jako letos kroupy. Měla by jste problém se zazimováním...  Bylo by všechno hrozně pracné a výsledek by Vás zklamal.

Převisavé druhy (půdopokryvné, nejlépe ty s plazivým růstem) se dají pěstovat ve velkých nádobách na terasách. Ale než to přinese kýžený efekt, tak to tak dva tři roky potrvá.Opět je u nás pracné je zazimovat, aby kořeny v nádobě nepromrzly (ale někde na jihu Evropy... to by byla paráda).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mirka Štroblová - (6) - 214.167 (?), 6.8.2008 10:09

Děkuji za odpověď, máte pravdu, všechny ty možné problémy mě vůbec nenapadly, takže zůstanu u letniček. Mirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 6.8.2008 12:44

A proč byste to nezkusila? Jestli si myslíte, že by se vám to mohlo líbit, tak si obstarejte tu růžičku, zasaďte a uvidíte. Třeba se jí bude u vás dařit. Nic víc než jeden ne úlně kvetoucí květináč neriskujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel99 - (6) - 144.238 (?), 9.11.2008 19:52

Mám koupenou zakrslou růži v květináči, ale aby příští rok kvetla určitě by potřebovala zazimovat a tak nevím jestli ji mám nasadit ven a zakrýt, nebo ji dát jen třeba na chladnější chodbu, děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.125 (?), 11.11.2008 15:23

Růže "do květináče" může být dvojího původu: buď koupená jako tzv,. pokojová (a to jsou většinou růže původem málo mrazuvzdorné) a nebo málo vzrůstná kompaktní zakrslá varianta růže (často také uváděná jako skalková), která ale je mrazuvzdorná.  Těžko lze odhadnout kterou máte. Zimování na chodbě se mi nezdá jako optimální, snad v hodně světlé a chladné zimní zahradě. S uchováváním vymrzavých růží nemám vlastní zkušenosti, ale někde tady pod názvem "Pražské vánoční minirůžičky" někdo popisuje své dobré zkušenosti s přezimováním venku. Já osobně bych to také riskla. Vyndala bych jí opatrně z květináče a zapustila do záhonu a zazimovala pečlivě jako ostatní růže. Pokud se bude opakovat další mírná zima, tak to musí zvládnout.

Pokud máte odolnou a mrazuvzdornou odrůdu, která je svým typem vzrůstu vhodná do květináče, pak nebude s venkovním přezimováním problém. Taková by právě na té chodbě mohla zahynout. Postup je obdobou výše zmíněného - vyndat z květináče, založit do záhonu a zakopčit.  (P. S. Proč vyndat z květináče? Protože keramická nádoba vlivem rozpínavosti přes zimu většinou praskne a zničí se, plastová zase brání přístupu vlhkosti do kořenového balu a rostlina tak často místo zmrznutí uschne. Když je bal v přímém kontaktu s okolní vlhkou zeminou je to lepší.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 12.11.2008 0:14

Dostala jsem před pěti nebo šesti lety také minirůžičku v květináčku, na podzim šla ven, byla normálně zazimovaná jako jiné růže a roste a kvete jak divá. Už mi sahá po kolena a šířku má asi 40cm :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel99 - (6) - 144.238 (?), 17.11.2008 19:07

Děkuji za skvělé rady skusím ji zazimovat venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 114.95 (?), 17.11.2008 19:22

Taky jsem letos vysadila růžičku z květináče na záhon a hodlám ji tam nechat. Tak jsem docela zvědava, jak s tím dopadneme. Držím palce. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika