Růže do květináče



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
6.8.2008 1:06

Řekla bych to takhle..."Mirko, pusťte to z hlavy." . Zůstaňte u muškátů a surfinií, růžím by se v truhlíkách nedařilo a přineslo by Vám to zklamání. Ony by to nezvládly - teplotní změny na rozpáleném okně v přehřáté zemině v relativně málo hlubokém truhlíku. A navíc pozor! - růže by Vám nekvetly nepřetržitě jako surfinie, mají období odpočinku mezi kveteními a tehdy by okna byla smutná. Nedokáží tak rychle regenerovat, kdyby je potloukl déšť nebo jako letos kroupy. Měla by jste problém se zazimováním...  Bylo by všechno hrozně pracné a výsledek by Vás zklamal.

Převisavé druhy (půdopokryvné, nejlépe ty s plazivým růstem) se dají pěstovat ve velkých nádobách na terasách. Ale než to přinese kýžený efekt, tak to tak dva tři roky potrvá.Opět je u nás pracné je zazimovat, aby kořeny v nádobě nepromrzly (ale někde na jihu Evropy... to by byla paráda).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Mirka Štroblová - (6) - 214.167 (?), 1.8.2008 12:45, zobrazeno: 15070x

Dobrý den, zdravím paní Lili, často čtu její příspěvky, obdivuji její znalosti a trpělivost, s kterou stále radí a odpovídá.Jsem laická pěstitelka růží, ale zahrádka je malá. Napadlo mě, zda by někdo neporadil, existuje-li vhodná růže do květináčů na parapety. Asi už jsem hodně "rozmazlená", ale místo všudypřítomných muškátů a surfinií bych si představovala drobnější převislý druh, samozřejmě častěji kvetoucí, /ne patio či hrnkové růžičky, jsou krásné, ale rostou vzpřímeně/. Má někdo nějakou zkušenost či nápad? Děkuji za případné rady a odpovědi. Mirka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 1:06

Řekla bych to takhle..."Mirko, pusťte to z hlavy." . Zůstaňte u muškátů a surfinií, růžím by se v truhlíkách nedařilo a přineslo by Vám to zklamání. Ony by to nezvládly - teplotní změny na rozpáleném okně v přehřáté zemině v relativně málo hlubokém truhlíku. A navíc pozor! - růže by Vám nekvetly nepřetržitě jako surfinie, mají období odpočinku mezi kveteními a tehdy by okna byla smutná. Nedokáží tak rychle regenerovat, kdyby je potloukl déšť nebo jako letos kroupy. Měla by jste problém se zazimováním...  Bylo by všechno hrozně pracné a výsledek by Vás zklamal.

Převisavé druhy (půdopokryvné, nejlépe ty s plazivým růstem) se dají pěstovat ve velkých nádobách na terasách. Ale než to přinese kýžený efekt, tak to tak dva tři roky potrvá.Opět je u nás pracné je zazimovat, aby kořeny v nádobě nepromrzly (ale někde na jihu Evropy... to by byla paráda).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mirka Štroblová - (6) - 214.167 (?), 6.8.2008 10:09

Děkuji za odpověď, máte pravdu, všechny ty možné problémy mě vůbec nenapadly, takže zůstanu u letniček. Mirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 6.8.2008 12:44

A proč byste to nezkusila? Jestli si myslíte, že by se vám to mohlo líbit, tak si obstarejte tu růžičku, zasaďte a uvidíte. Třeba se jí bude u vás dařit. Nic víc než jeden ne úlně kvetoucí květináč neriskujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel99 - (6) - 144.238 (?), 9.11.2008 19:52

Mám koupenou zakrslou růži v květináči, ale aby příští rok kvetla určitě by potřebovala zazimovat a tak nevím jestli ji mám nasadit ven a zakrýt, nebo ji dát jen třeba na chladnější chodbu, děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.125 (?), 11.11.2008 15:23

Růže "do květináče" může být dvojího původu: buď koupená jako tzv,. pokojová (a to jsou většinou růže původem málo mrazuvzdorné) a nebo málo vzrůstná kompaktní zakrslá varianta růže (často také uváděná jako skalková), která ale je mrazuvzdorná.  Těžko lze odhadnout kterou máte. Zimování na chodbě se mi nezdá jako optimální, snad v hodně světlé a chladné zimní zahradě. S uchováváním vymrzavých růží nemám vlastní zkušenosti, ale někde tady pod názvem "Pražské vánoční minirůžičky" někdo popisuje své dobré zkušenosti s přezimováním venku. Já osobně bych to také riskla. Vyndala bych jí opatrně z květináče a zapustila do záhonu a zazimovala pečlivě jako ostatní růže. Pokud se bude opakovat další mírná zima, tak to musí zvládnout.

Pokud máte odolnou a mrazuvzdornou odrůdu, která je svým typem vzrůstu vhodná do květináče, pak nebude s venkovním přezimováním problém. Taková by právě na té chodbě mohla zahynout. Postup je obdobou výše zmíněného - vyndat z květináče, založit do záhonu a zakopčit.  (P. S. Proč vyndat z květináče? Protože keramická nádoba vlivem rozpínavosti přes zimu většinou praskne a zničí se, plastová zase brání přístupu vlhkosti do kořenového balu a rostlina tak často místo zmrznutí uschne. Když je bal v přímém kontaktu s okolní vlhkou zeminou je to lepší.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 12.11.2008 0:14

Dostala jsem před pěti nebo šesti lety také minirůžičku v květináčku, na podzim šla ven, byla normálně zazimovaná jako jiné růže a roste a kvete jak divá. Už mi sahá po kolena a šířku má asi 40cm :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel99 - (6) - 144.238 (?), 17.11.2008 19:07

Děkuji za skvělé rady skusím ji zazimovat venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 114.95 (?), 17.11.2008 19:22

Taky jsem letos vysadila růžičku z květináče na záhon a hodlám ji tam nechat. Tak jsem docela zvědava, jak s tím dopadneme. Držím palce. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika