Vinaři z okolí Frýdku-Místku



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?) 
23.7.2017 20:47

Pak nám napište, jaké ty hrozny byly chuťově a s cukernatostíwink, ono méně je někdy více, zvláště mladá hlava, na které není dost dřeva. Loni jsem tento pokus udělal na hlavě Huxelrebe u jižní zdi. Ideální místo, ranná odrůda, nechal jsem tedy přeplodit. Nakonec z nich zůstaly na podzim mumie, protože nikomu nechutnaly.

Mimochodem, majitel několika desítek hlav v Tiché je tady taky? Zrovna jsem jel dnes kolem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 23.7.2017 21:01
Napíšu, občas dám i fotku. S tou Biancou nevím kolik nechat celkově střapců.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 4.177 (?), 24.7.2017 18:18

Snad by se tu mohlo objevit téma: "Proč pěstuji révu". Samozřejmě nechci vyzvídat (no dobře, chci) a kdo se na to necítí, zapojovat se nemusí.

S přítelkyní jsme se rozhodli zužitovat poměrně velkou zahradu zasazením různého netradičního ovoce. Při procházení nabídek internetových zahradnictví mě zaujala réva vinná. Nejprve jsem si chtěl koupit jednu sazenici, ale pak jsem dostal vizionářský nápad, udělat si vlastní víno. Začal jsem pročítat internetová fóra, shánět informace a čím více jsem věděl, tím jasněji se krystalizovala představa: Udělat si 15 litrů červeného vína a 15 litrů bílého.

Takže s tímto poměrně ambiciozním plánem jsem se pustil do díla.

Protože jsem technik a pracuju s počítači, tak zahrada se mi stává báječným relaxem a protiváhou strohého světa čísel. Není dne, abych si k révě nezašel a neobhlédl jak roste.

Jelikož jsem z práce zvyklý na okamžité strojové výsledky, je zahradničení pro mě neuvěřitelnou výzvou ve cvičení trpělivosti. Vždyť každá akce, kterou provedu, vyvolá reakci, která se může projevit až za pár let :-).

A tedy tím, že mám jen 3 řady pro pár hlavách (plus ještě 7 jiných různě umístěných), mám dost času se jim věnovat v maximání možné míře a to hlavně proto, abych svých vytoužených 15 litrů bílého a 15 litrů červeného, získal co nejdříve (v rámci let). Tedy mám čas je odplevelovat, mám čas provádět zelené práce a jelikož coby technik mám rád organizovanost, jsou i mé révy vlastně mou obětí, neboť je obklopuje geometricky rovně seříznutý travní drn, sloupky RH vedení jsou jako když střelí a zvlněné dráty z dvojdrátí mi občas přinese tik :-). No, to už trochu kecám, ale kdyby ty dráhy byly rovnější, tak bych se nezlobil.

Jestli to k čemu pomůže, to nevím. Tuhle jsem byl ve Vlčnově u Uherského Hradistě a nad Búdami jsem si prošel místní vinohrady. Tam mě veškeré iluze o geometričnosti přešli, u větších vinohradů prostě účel a praktičnost má před estetikou přednost.

Révě zdar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 24.7.2017 19:48

Taky se přidám smiley

Podobně jako Martin jsem část zahrady zdědil, část jsem už měl zakoupenou společně se starým domem. Po rekonstrukci domu a splození druhého potomka se ukázala otázka co s tak velkým pozemkem, sekání mi připadalo neúžitečné.

Postupně jsme začali sázet různé keříky, stromky... nakonec mě popadl rapl a jako milovník burčáku jsem začal koketovat s myšlenkou vinné révy.

Okolí mě přesvědčovalo, že v místních severních podmínkách je to hloupost. O to víc jsem se zatvrdil a pustil se do výsadby. Na jaře 2015 vysázeno 11 sazenic. Nyní mám přes 30 hlav, taky se snažím pečovat co mohu a jako Martin chodím kolem keříků a relaxuji, je to prostě krása wink

Za tydva roky jsem se v ledčem poučil a už bych sázel, volil polohu a plno dalších věcí dělal jinak. Snad v budoucnu bude čas a chuť to dokázat.

Katoo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 26.7.2017 19:22

Potřeboval bych poradit s rozborem listů.

Na odrůdě Solaris se mi na spodních listech letorostů oběvily opět jako loni fleky, které postupně zasýchají. Možná padlí, ale proti tomu jsem letos 2x ošetřoval Dynali a Vivando.

Děkuji Katoo

Solaris - horní strana listu
Solaris - horní strana listu
Solaris - spodní strana listu
Solaris - spodní strana listu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.161 (?), 27.7.2017 9:41

K panu Honzovi z 23.7.2017. Nechci nikoho inspirovat, jen nabízím něco málo ze svého vinohrádku, který se o to zajímal. Vím, že do vinohradu nic nepatří (rajčeta, zelí a pod.), ale mám malou zahradu musím využít každý kousek. I tak se kultůry snáší a výnosy jsou také. Myslím, že sklízet chutné hrozny, v našich podmínkách, je vrchol zahradkářské činnosti. Petr

jednicka
jednicka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 27.7.2017 9:52

Pěkné, to je nějaké město v MSK?

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 27.7.2017 11:17
Pěkné to tam máte, jistě to dá hodně práce. Můžete se trochu víc rozepsat jaké odrůdy pěstujete? Děkuji katoo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fiala_petr - (31) - 9.161 (?), 29.7.2017 8:59

Jedná se především o Hibernal a Dornfeldr. Černý úhor dá práci, ale jak ho jednou uděláte, stačí jen udržovat a má to spousta výhod (přidávání kompostu, hnojivá zálivka zákvasem, vsakování vody, záhřevnost, všechny živiny čerpá réva). Petr


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fiala_petr - (31) - 9.161 (?), 29.7.2017 9:20

 Pro pana Honzu H, za kritiku pana Pavlíčka, z 23.7.2017, se ještě jednou omlouvám,  ale odměna za práci se časem dostaví. Nejde mi o inspiraci, ale výsledný efekt. Petr

Plody Země a lidské práce.
Plody Země a lidské práce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika