Odrůda révy Solaris



host - 216.102 (?)
3.7.2015 17:11

Zajímalo by mě, co je příčinnou žloutnutí a usychání krajů listů u odrůdy Solaris. Jinak jsem se Solarisem velmi spokojen, dosahuje velice dobrých výnosů a cukernatost 24°.

Láďa B.

Žloutnutí listů
Žloutnutí listů
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Petik - (29) - 34.163 (?), 10.10.2014 20:12

Solaris 19 °, některé hrozny 20, loni průměrně o tri stupně více. Nadm.výška 600 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.209 (?), 3.11.2014 11:09

Úplný jihovýchod Karlovarského kraje, nadm. výška 540 mnm., jižní svah, krytý ze severu i z východu, oblast srážkového stínu, takže oproti jiným krajům nebylo dešťe tolik. Výborný Solaris při sklizni 24.září měl cukernatost 25 stupňů NM.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 3.11.2014 13:44

Koukám, že závěrečné pasáže této diskuse, by se daly směle nazvat i "Sláva Solarisu v kotlině České"!smiley

(Tak trochu se děsím okamžiku, až někdo objeví a zveřejní nějakou zásadní nectnost této velmi perspektivní odrůdy. To budu mít věru po náladě).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jary - (2) - 136.209 (?), 5.11.2014 21:31
Pravda pravda, ale asi se fakt Sol. hodi pro nas vysoko bydlící. Samozrejme se svym modrym kamaradem Rondem. Akorát tedy u me ho lehce předčil Siegerrebe a to v dřívějším dozrávání a v dříve získaných vysokých cukrech.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 6.11.2014 6:49

Solaris asi nebude odrůda jen pro nevinařské oblasti, podle ÚKZÚZ je ho už u nás vysazeno v registrovaných vinicích 33 ha, což je po Hibernalu druhá nejpěstovanější PIWI odrůda.
Podle vinaře, který ho letos na jižní Moravě štěpoval, jevil se ve školce jako nejzdravější odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.220 (?), 6.11.2014 15:00

Nejsem si jist, jestli jsem to tu už nepsal. Ale jsem líný to hledat, tak to napíšu znovu. Zjištění z letošního roku, malá odolnost hroznů Solaris vůči šedé plísni. Letošní úroda skončila celá v kompostu. Nástup šedé plísně byl tak rychlý, že jsem netsihl zareagovat a během 10 dnů bylo po úrodě. Nikdy jsem neměl z šedou p. problém, takže jsem byl zcela zaskočen. Ostatní PIWI si s šedou poradili i bez postřiku mnohem lépe než Solaris

Petr K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.102 (?), 3.7.2015 17:11

Zajímalo by mě, co je příčinnou žloutnutí a usychání krajů listů u odrůdy Solaris. Jinak jsem se Solarisem velmi spokojen, dosahuje velice dobrých výnosů a cukernatost 24°.

Láďa B.

Žloutnutí listů
Žloutnutí listů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 5.7.2015 20:37

Bohužel, i tak dobrá odrůda jako Solaris má své mouchy:

Už dříve jsme upozorńovali na různé fyziologické poruchy, které se manifestují podobně jako nedostatetek hořčíku.  Chlorózou trpí také,  i když ne tolik jako Muscaris. Žluté keře postříkejte nejlépe chelátových železem.

Zralé hrozny milují také špačci a bodaví hmyzácí - nejvíce včely.  Hniloba v loňském roce byla také rekordní, ale při včasné sklizni /18 oNM/ se úroda dala zachránit a bručák byl lahodný.

V posledních dvou letech také pozorujeme při rašení silný výskyt roztočů. Solari brzi raší a do slabě narašených oček nalezou roztoči. Protože Solaris raší ještě ve velmi chladném počasí,  stačí roztoči mnoho keřů zaštípnout tak, že při květnovém oteplení musí znovu vyrašit nepoškozená spící očka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 7.7.2015 14:21

Solaris mi plodí třetí rok a žádnou z popisovaných chyb jsem reálně nezaznamenal. Možná se jedná o chybu jedince.

Snad jen na těch špačcích, kosech něco bude, ale to je problém i u jiných odrůd. Včely ožírají hrozny? S tím jsem se nikdy nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.225 (?), 5.8.2015 12:40

Jak jste na tom se Solarisem letos? Pomaloučku mi začíná zaměkávat, ale začátkem července jsem se musel vypořádat s poměrně rychlým nástupem padlí, což je u této odrůdy velmi nemilé.Žádné varování v podobě napadení listů a letorostů, ale rovnou se objevilo na hroznech. Zatím se mi to jeví tak, že tenhle rok bude na révové padlí o dost horší než na révovou plíseň (to se samozřejmě může ještě v září změnit)..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika