Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.103 (?)
17.5.2019 23:24

Pri Galahade by som neriskoval, menej strapcov znamena viac =  lepsia uroda a lepsi uzitok. 3strapce na vyhon by som urcite nenechaval, alebo ak nechat, tak cast z nich odstrihnut.
Na niektorych mladych korenoch Galahadu uz teraz v polke maja mam 50-60cm hrube vyhony..
.. spominam si ze aj pred 2 rokmi mal jeden iny 1rocny koren take silne vyhony - to vyzeralo, ze koren ma obrovsku silu - preto som ponechal cca 8 ci viac vyhonov s 2-3 strapcami a potom ked sa bobule uz nalievali koren tiez skolaboval,  bobule sa scvrkavali a ani nedozreli.
... nastastie Galahadu vynikajuco vyzrieva drevo, tak aj pri takom pretazeni dobre drevo vyzrie a dalsi rok bohato nasadi kvety.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 16.5.2019 15:10

Je to jen můj názor, ale myslím si, že problém byl v tom, že jste Galachad nechal přeplodit. - I mně tečou slzy, když odthávám odkvetlé střapce zvětšujících se bobulí (jedním z krytérií výběru je pro mě tvar budoucího hroznu), ale vím, že je to po všech stránkách přínosem - hrozny budou větší, chuťově lepší, dříve zralé, réva nebude vysílená, takže snadno přežije zimu a v příštím roce bude mít snahu zase plodit.
K tomu Aladinovi...  problém s padlím mívám každým rokem a to i u odrůd, které mají být odolné, ale zrovna Aladin zůstal padlím úplně netknutý. - Chystám se letos vyzkoušet postřik slabým roztokem čerstvého (živého, nepasterizovaného) mléka - léta slýchávám, jak to pomáhá, ale zatím jsem to nezkusil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 21.6 (?), 16.5.2019 22:36

kolik střapců necháváte? Vím, záleží na množství dřeva atd.. mám mladý keř na pergole, nechal jsem nahoře první rok asi 4 letorosty, vesměs mají 2, ale i 3 střapce nasazeny. Přijde mi to až dost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.103 (?), 17.5.2019 23:24

Pri Galahade by som neriskoval, menej strapcov znamena viac =  lepsia uroda a lepsi uzitok. 3strapce na vyhon by som urcite nenechaval, alebo ak nechat, tak cast z nich odstrihnut.
Na niektorych mladych korenoch Galahadu uz teraz v polke maja mam 50-60cm hrube vyhony..
.. spominam si ze aj pred 2 rokmi mal jeden iny 1rocny koren take silne vyhony - to vyzeralo, ze koren ma obrovsku silu - preto som ponechal cca 8 ci viac vyhonov s 2-3 strapcami a potom ked sa bobule uz nalievali koren tiez skolaboval,  bobule sa scvrkavali a ani nedozreli.
... nastastie Galahadu vynikajuco vyzrieva drevo, tak aj pri takom pretazeni dobre drevo vyzrie a dalsi rok bohato nasadi kvety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 18.5.2019 13:58

Připojuju se k Ronimu - já nechávám jeden střapec na výhoinu i u středněplodých odrůd (bobule kolem 1,5 cm) - i dva střapce na výhoně pro velkoplodou odrůdu jakou je Galachad by bylo vysilující, nechat tři střapce by mohlo být fatální. - Navíc, ani ta kvalita by nebyla nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 253.108 (?), 21.7.2019 15:34

Tento rok sa Galachad plne rehabilitoval a prinasa nadhernu kvalitnu urodu, ktora sa uz blizi k dozrievaniu.
Ziadne zasychavanie a vadnutie bobul, strapcov/trapiny.
Tento rok som teda zmenil postreky a popri drasliku (Vitisan) dodaval aj horcik Mg vo FerrumOil. Neviem aku silnu rolu v tom ma dodavanie Mg postrekom - co som minule roky nerobil.
Tento rok som este nevapnil, ale dalsie roky to chcem robit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.177 (?), 30.7.2019 9:48

Reaguji na úvodní příspěvek Rioniho. Pozoruji vadnutí bobulí u Galahadu a Nera. Nezaměňovat za vadnutí třapiny! Pravdou je, že Galahad je velice chutná raná odrůda, ale má snahu přeplozovat. Je to skutečná příčina vadnutí bobulí, i když se provede probírka hroznů a třeba i část velkých hroznů? Některé odrůdy jsou citlivé na poměr K/Mg, třeba Nero, které to dává vehementně znát na listech. Přidával jsem tedy Mg do půdy i postřikem a situace se po několika sezónách obrátila. Nepostřehl jsem, že zbarvení listů je poněkud jiné. Ono to není s tím zbarvením listů u modrých odrůd tak úplně jednoznačné, čeho že to je deficit. Nero tedy po několika sezónách s přidáním Mg zareagovalo abiotickým vadnutím bobulí, tedy poměr K/Mg v neprospěch draslíku. Na to jsem po loňském roce zareagoval (žádný Mg a mírně K) a Nero zatím ne listech zcela čisté. Uvidím, zda jsem loňskou situaci vyhodnotil a zareagoval správně až po letošní sklizni. Pokud jsem to pochopil správně, přebytek K může přivodit abiotické vadnutí třapiny, naopak přebytek Mg přivodí abiotické vadnutí bobulí (vztaženo k poměru K/Mg). To by mohla být příčina problému s Galahadem, jak v údodu napsal Roni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.143 (?), 30.7.2019 15:41

Nedá mě, abych nestal obhájcem Galahadu.

V loni i letos krásné hrozny bez poškození, stejně jako nedaleko vysazený Aladin, Alexa, Světlana, Talisman, Rošfor, Arkadia atd.. Problémy má Běloje čudo, které poškodila černá hniloba nebo jak tvrdí jiní sluneční úpal.

Tuto chorobu jsem poprvé zaregistroval asi před 20 lety.

Podotýkám, že vinařím víc jak 50 let a dříve se tyto příznaky nevyskytovali vůbec a bobule poškodit nanejvýš obaleč!

Možná to souvisí s oteplováním.  V našich vinicích /v řádech hektarů/ to ovšem vypadá tak, že napadené jsou jen hrozny a bobule přímo na sluníčku. Ty ve stínu jsou čisté, takže je to trochu proti vinařské násobilce.  Možná je to houbová choroba, ale ve vinicích, kde není redukce listové plochy a slunce se k hroznům přímo nedostane, je výskyt minimální.

Je možné, že se jedná o dvě rozdílné záležitosti,

které jsou si podobné. Jedna bude fyziologická a druhá způsobená houbou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.177 (?), 9.8.2019 16:30


Tady nikdo Galahad nehaní, tak jej není třeba obhajovat, ceníme si ho a právě proto se tady řeší problém, který se projevuje jen někdy a jen u někoho. Pokud vinaříte 50 let, tak to máte obrovské zkušenosti a mohl by jste s Galahadem poradit. Že by globální oteplování takto specificky ovlivnilo keř Galahadu v řadě dalších odrůd, které jsou bez zjevných problémů? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika