Co vaše réva? (2012)



host - 57.138 (?)
25.12.2012 22:02

Co sa tyka odrody Graf Monte Christo (GMCh), na ruskych forach uvadzaju pestovatelia, ze na bujne rastucich podnoziach dorastaju bobule do podstatne vacsich velkosti ako pri pravokorennych. Ked to tam uvadzaju, zrejme sa nebude jednat lan o nepatrne zvacsenie bobuli. Navyse tu hra ulohu aj mnozstvo stareho dreva, co velkoplode odrody vacsinou maju rady. Tiez aj to, ci konkretne podne/mikroklimaticke podmienky odrode vyhovuju viac, alebo menej. Vinic je rastlina roku a miesta.

Bohuzial uz neuvadzaju, ktore z bujne rastucich podnozi maju u GMCh odskusane a mali vacsie bobule. Tipujem z rozpravania, ze by to mohlo u nich byt bud Kober 5BB, SO 4, alebo Vierul 3. Vierul 3 sa u nas neda moc dobre zohnat, K 5BB sa bojim dat, lebo podla viacerych zdrojov podporuju sprchanie sukveti u citlivejsich odrod. Ostava uz iba SO4.

Potreboval by som poradit, ci by som mohol zvolit aj nase podpnikove odrody Amos, alebo LE K/1. U oboch sa uvadza bujny vzrast, vhodnost pre velkoplode stolove odrody a navyse aj skorsie vyzrievanie dreva a urychlenie rodivosti nastepenych odrod. Ked sa pozriem na dlzku vegetacneho obdobia podpnikov, vychadzaju mi podstatne lepsie oproti napr. K 5BB, SO4... Ich nizsej odolnosti voci fyloxere som si vedomy.

Nemate niekto skusenost so stolakmi nastepenymi na jednom z tychto lokalnych podpnikov?

U Amosu som sa v Ampelografii z r. 2005 docital, ze v starsich podnozovych viniciach klesa vitalita rastu. Pravdu povediac ma to trosku od tejto odrody odradza. Mate s tym niekto nejake skusenosti?

Dakujem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33   
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 1.10.2012 10:38

Zatím se mi zdá, že Graf Monte Christo by měl dozrávat zhruba jako Talisman. Nedokážu to přesně posoudit, protože ho mám na zdi, ale slunce tam svítí jen chvilku, jinak je ve stínu a dozrál bez problémů. S velkým zatížením se doba zrání prodlouží, ale není problém udělat redukci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.123 (?), 1.10.2012 17:43

Ďakujem za odpoveď, s dobou dozrievania na úrovni Talismanu ste ma ukľudnili. S odolnosťou voči mrazu je u mňa na tom celkom dobre, prežila bez problémov zimu aj neskoré jarné mrazy, vyzrieva celkom dobre. Tento rok stačili dva postreky na začiatku sezóny proti chorobám a rastlina je zdravá. Já ju mám zasadenú zámerne na južnej strane, na plnom slnku. Tak hádam budúci rok ukáže prvé strapce a dúfam že stihnú v pohode dozrieť. Budú mi stačiť aj bobule o váhe 13 gramov, hlavne aby bola chutná a sladká. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.10.2012 21:18

AT-6-3-SK, dnešní foto. Ještě není úplně stoprocentní ale už je jedlé. Myslím že jsem na hlavě nechal hodně střapců a tak špatně dozrávají.

AT-6-3-SK
AT-6-3-SK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.123 (?), 1.10.2012 23:04

tak to nie je príliš dobrá vizitka, AT-6-3-SK bude asi hodne neskorá a v zlých daždivých rokoch to môže byť problém. ja som zasadil dve neskoré odrody - AT-6-3-SK a Alina zaporožskaja, teraz nie som si isty, co som to neprepiskol a nevzal moc neskore odrody na moju lokalitu. obidve su na pergole, ale rodit zacnu az buducim rokom - v zime dostali na frak a sli uplne od zeme... nechám sa prekvapiť, ako to s nimi bude. v roku 2010 som mal problém, aby mi vôbec dozrel Ustojcivyj dukacajevoj, pri takých meteo podmienkach si tieto odrody asi neškrtnú s dozrievaním...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.10.2012 21:39

Sklidil jsem ji už jako poslední odrůdu na zahradě, některé bobule jsou tmavší (čím tmavší tím sladší), bobule pěkné, spokojenost s touto odrůdou je dobrá. Na snímku jsou již jen zbytky tří střapců cheeky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.104 (?), 11.10.2012 0:06

Musím se taky pochlubit, přestože už není co fotit.Včera byly sklizeny poslední čtyři hrozny. Darovaný výpěstek ze soukromého valtického vinohradu má už po několik let 60 až 70 hroznů.  Letos jich bylo dokonce 75. Vím, že by jich mělo být maximálně 40, ale ta nádhera se prostě musí užít po celý rok až do sklizně. Sytě tmavěmodré hrozny tak velké, že se do dlaně vejde jenom jeden, vynikající chuti. Prý je to valtický kultvar, snad z divokého vína. Sousedka tvrdí, že je to jihomoravský malináč. A¨t už je to, co je to. Je to naprosto zdravá, žádnou chemií neošetřovaná réva, s půdou do metru zrytou a zpracovanou, hnojenou vlastním kompostem a NPK. A pozor neroste na Jižní Moravě, ale v Praze.  Dokonce má vlastní ochranku. Hlídá tam jedna slečna se šibalským úsměvem a její milý. Už víc než půl století, protože jsou oba z kamene. *Kosice*

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.228 (?), 20.12.2013 23:06

Dobrý večer, bylo by možné získat řízek z "jihomoravského malináče"? Netuším, kdo z valtických "sousedů" může takovou révu pěstovat :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.223 (?), 20.12.2013 23:34

Škoda, že nám pán (paní?) č.6.104 neposlal pred viac ako rokom fotografiu tejto skvelej sorty. Tiež by som nepohŕdol 2-3 očkami.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 57.138 (?), 25.12.2012 22:02

Co sa tyka odrody Graf Monte Christo (GMCh), na ruskych forach uvadzaju pestovatelia, ze na bujne rastucich podnoziach dorastaju bobule do podstatne vacsich velkosti ako pri pravokorennych. Ked to tam uvadzaju, zrejme sa nebude jednat lan o nepatrne zvacsenie bobuli. Navyse tu hra ulohu aj mnozstvo stareho dreva, co velkoplode odrody vacsinou maju rady. Tiez aj to, ci konkretne podne/mikroklimaticke podmienky odrode vyhovuju viac, alebo menej. Vinic je rastlina roku a miesta.

Bohuzial uz neuvadzaju, ktore z bujne rastucich podnozi maju u GMCh odskusane a mali vacsie bobule. Tipujem z rozpravania, ze by to mohlo u nich byt bud Kober 5BB, SO 4, alebo Vierul 3. Vierul 3 sa u nas neda moc dobre zohnat, K 5BB sa bojim dat, lebo podla viacerych zdrojov podporuju sprchanie sukveti u citlivejsich odrod. Ostava uz iba SO4.

Potreboval by som poradit, ci by som mohol zvolit aj nase podpnikove odrody Amos, alebo LE K/1. U oboch sa uvadza bujny vzrast, vhodnost pre velkoplode stolove odrody a navyse aj skorsie vyzrievanie dreva a urychlenie rodivosti nastepenych odrod. Ked sa pozriem na dlzku vegetacneho obdobia podpnikov, vychadzaju mi podstatne lepsie oproti napr. K 5BB, SO4... Ich nizsej odolnosti voci fyloxere som si vedomy.

Nemate niekto skusenost so stolakmi nastepenymi na jednom z tychto lokalnych podpnikov?

U Amosu som sa v Ampelografii z r. 2005 docital, ze v starsich podnozovych viniciach klesa vitalita rastu. Pravdu povediac ma to trosku od tejto odrody odradza. Mate s tym niekto nejake skusenosti?

Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
peetoo - (49) - 41.142 (?), 3.10.2012 16:07

Včera som obral moje najchutnejšie odrody viniča a to bezsemennú Venušu a nádherne sfarbenú Negretu. Tieto odrody patria k neskorším odrodám. Tým sa skončila sezóna zberu v mojej vinici. Medzi najneskoršiu odrodu, ktorú zatial pestujem je Merkúr. Má len jeden strapec, ale pri takomto počasí, neviem či dozreje.Táto jeseň stojí za pr*. Posledné 2 týždne len chčie a väčšina dní bolo celkom bez slnka. Je to na houby!
Až na jeseň bol tento ročník výnimočný.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika