Kdy ostříhat pokojový ibišek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?) 
20.10.2009 15:02

prosím o radu. Mám asi třináctiletý ibišek, u kterého každoročně "řeším" zazimování. musím se rozhodnout:

- nechat ho v domě, kde se nebude topit, pouze udržovat zámrzová teplota (asi 5 stupňů C). Bude tam ale dost světla a slunce

- převézt ho do bytu, kde bude teplota vytápěného pokoje, ale velmi málo světla

obě varianty jsou nevyhovující, ibišek bude živořit, jde mi o to, co je menší zlo pro ibišek. Zatím se vždy vzpamatoval a kvetl, ale asi málo a později, než by měl. Pochopitelně, vždy tak v únoru stříhám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 20.10.2009 15:34

Teplota 5 stupňů je pro ibišek kritická, začíná chřadnout a může i uhynout. Mě takto uhynul krásný ibišek vypěstovaný do stromečku, starý asi deset let - nechala jsem ho chodbě, kde teplota neklesá pod 5 stupňů, ale stejně to nerozdýchal. Od té doby nechávám v zimě ibišky na nevytápěné chodbě jen tak do osmi stupňů. Jak se ochladí pod tuto hranici, tak jdou do ložnice, kde je teplota tak 17-18 stupňů a taky žádné velké světlo. Začnou jim schnout a opadávat listy, ale to nevadí. Na začátku února je ostříhám nakrátko a už v dubnu-květnu začínají kvést.

Že je ibišku zima, poznáte v první fázi podle toho, že začíná sklápět listy, jako by měl málo vláhy. To je pro mě první znamení, že našim ibiškům na chodbě hrozí nachlazení a hned jdou do tepla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 20.10.2009 16:28

Teplota 5°C pro ibišek kritická? No nevím, mám pokojové ibišky ještě venku, už na ně napadl i sníh, jedno dvě rána byla venku námraza a ibišky stále nasazují nové květy, ani poupata jim nepomrzla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 21.10.2009 9:48

děkuji Simono a guru, prosím ještě další odborníky o názory zkušenosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Majdalena - (7) - 4.182 (?), 4.11.2009 17:40

Dobrý večer, přikláním se ke stejnému názoru na pěstování pokojového ibišku jako má Simona. To, že by rozkvétal v mrazivém počasí se mi zdá nemožné. Taky jsem ho jednou nechala na verandě kde se netopí a se stoupajícími teplatami mrazu venku začal klopit listy, tak jsem jej přenesla do místnosti s 10-15 stupni a na jaře znovu obrazil. Po zkušenostech s opadáním poupat jsem všechny ibišky přenesla na verandu už v polovině září a ani jedno poupě mi neodpadlo, všechno postupně dokvétá. Takže zima ibišku nevyhovuje. Stříhám a tvaruji jej vždy v únoru a po celou sezónu hnojím jakýmkoliv hnojivem na balónovky. Odmění se krásnými květy. Posílám svůje obrázky.

ibišek
ibišek
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 27.12.2010 19:18

Oni jsou dva druhy ibisku: jeden druh vydrzi mrazy az -15C. Tropicky ibisek nevydrzi ani 5C, prave mi polo-zmrznul., sezloutly a opadaly vsechny listy i kvety. Na jare zase vyrazi. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 27.12.2010 21:41

Běžné ibišky jsou dokonce tři, ale Hibiscus syriacus a Hibiscus moscheutos (ibišky syrský a bažinný) jsou zahradní, které snášejí běžné mrazy a přezimují venku (ten druhý s nastýlkou). Hibiscus rosa-sinensis je běžný pokojový ibišek, který mráz nesnáší (nevím, jestli třeba krátkodobě, nezkoušela jsem to), stříhá se běžně v únoru minimálně třetina přírůstků, ale může se "oholit" až úplně nakrátko do starého dřeva.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.127 (?), 24.2.2011 16:05
Nejlepší je prý stříhat ibišek na tři krále. Nevim proč, ale pravdou je, že pak krásně kvetou a jsou bohaté na listy. Já je nehnojim jen stříhám a kvetou mi taky moc hezky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 155.193 (?), 14.10.2014 9:30

Mám dva ibišky, které mi kvetou každý rok. Neřekla bych, že jsou náročné na pěstování, protože moji péči přežijí pouze silní jedinci.Ibišky od května letním na balkoně, který je orijentován na jih, musí proto dostatečně zalévat, hnojím kristalonem. Domů ibyšky uklízím v září až říjnu, podle toho jaká je venku teplota. Musím přistřihnout, přes léto se pěkně rozrostou a nevešly by se mi do bytu. Přezimují u nás v ložnici při teplotě +-20st. Když byly rostliny menší tak jsem na podzim nestříhala a tvořily poupata i v zimě. Ty jsem odstraňovala, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala. V únoru hluboce srříznu, krásně obrazí.

Přeji hodně úspěchú s pěstováním. Inezko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 225.137 (?), 1.2.2017 18:04

Prosím o radu.Chci teď ostříhat pokojový ibíšek.

Chtěl bych namnožit mladé rostlinky.Jak na to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika