Vysokým rajčinám netreba odstraniť aj nejaký list?



alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?)
10.6.2013 15:12

Mě doma učili protrhávat, ale pocházím z kopcovité vlhčí oblasti. Teď žiju v Brně kde je spíš sucho a omezuju se na otrhání nebo zakrácení spodních listů aby se nedotýkaly země, jinak nechávám tak. Plíseň nemívám, takže to asi dělám dobře. Pokud bych ale měla rajčata ve vlhku, asi bych protrhávala, přijde mi to milejší než postřiky. Taky mě učili koncem sezóny zalomit vršek rajčat aby rostlina už dál nehnala a jen zvětšovala už nasazené plody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?), 10.6.2013 15:12

Mě doma učili protrhávat, ale pocházím z kopcovité vlhčí oblasti. Teď žiju v Brně kde je spíš sucho a omezuju se na otrhání nebo zakrácení spodních listů aby se nedotýkaly země, jinak nechávám tak. Plíseň nemívám, takže to asi dělám dobře. Pokud bych ale měla rajčata ve vlhku, asi bych protrhávala, přijde mi to milejší než postřiky. Taky mě učili koncem sezóny zalomit vršek rajčat aby rostlina už dál nehnala a jen zvětšovala už nasazené plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 10.6.2013 15:37

Jsou i tací, kteří otrhají listy všechnysad. Vrchol ale taky cca v září odstraním i s malými plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 11.6.2013 7:40
Letos poprvé mám rajčata ve skleníku a zespod vedu druhý výhon protože rostliny jsou hodně mohutné, mají velké listy a velké rozestupy mezi vijany, které navíc vyrašily hodně vysoko. Druhý výhon ze zálistku má oproti "originálnímu" stonku dvakrát větší průměr, na květenství nasazuje o hodně dříve, listy nevylamuji, max. jen kousek zakracuji aby "nezavazely". U rostlin venku odstraňuji jen listy nějakým způsobem poškozené.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 127.2 (?), 10.6.2013 15:37

ja odstranujem spodne listy kvoli presvetleniu zahonu, bez odstranenia mi rastliny v strede zahonu obkolesene ostatnymi rajcinami pomaly dozrievali a menej plodili. na samostatne stojacich rastlinach to moc vyznam asi nema

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 10.6.2013 15:41

Ale rajčata, když je jejich čas, tak dozrají i zastíněná v listech. Jedna moje kámoška trhá zelená rajčata během vegetace a nechává je dozrát za oknem. Prý to dělala její babička. To je ale naprostá blbost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 10.6.2013 15:47

Ale vím, že třeba ještě před šedesáti, sedmdesáti lety se v Čechách moc rajčatům nefandilo /paprice taky ne/. Pěstovala se dvě tři rajčata jen na omáčku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 10.6.2013 16:19

Já si nemyslím, že se rajčatům před šedesáti lety v Česku nefandilo. Přece Stupické, Sláva Porýní atd. jsou právě z této doby. 

            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 10.6.2013 17:20

K trhání zelených rajčat, trhám první plody když se začínají barvit a nechám je dojít na míse. Myslím si, že další uzrají dřív. K tomu fandění, určitě se rajčata nepěstovala v okrajových oblastech tak jak dnes. K rozšíření došlo až s možností stavby fóliových krytů, kdy začal být k dispozici levný materiál na jejich stavbu a tím se prodloužila vegetační doba. Bohužel současný ráz počasí tuto výhodu už řadu let podstatně zmenšuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 10.6.2013 18:29

Ja pocas vegetacie zasadne zberam iba plody ktore uplne dozrejju na rastline.

Inak KUKY a ostatny, na nejakom zahranicnom fore, som sa docital ze niektory ludia ked uz konci sezona, nozikom obrezu v zemi rastline korene, vraj potom plody ktore ostali na rastline a inak by uz vonku nedozreli, skôr dozrievaju, nemate niekto odskusane?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 10.6.2013 19:14

To odřezání kořenů vlastně způsobí jako by se utrhly, ne? Běžně při konci vegetece, když mi nezmrznou odřežu celé vijany a dám dozrát do místnosti. Ty lepší dozrají, ty malé vyhodím. Pořád i takto dozralá račata mají o trochu lepší chuť než z hyper.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika