Sklizeň rajčat 2012



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?) 
5.7.2012 18:56, zobrazeno: 134497x

Zakládám tuto diskuzi kde bychom si sdělili dojmy a poznatky z letošní úrody a sklizně rajčat.

K založení této diskuze mne vedl dnešní sběr rajčat ze záhonu, a hlavně vybarvení a chuť plodů. Víceméně doposud jsem sklízel rajčata balkonová a soudková z květináčů. To že balkonové odrůdy jsou vyhnány vodou a chuťově téměř o ničem (každopádně je tím nechci hanit a nepěstovat je) je vcelku normální, poněkud jalovější chuť květináčových soudků (jak která odrůda) oproti loňskému roku může být vinou substrátu, velkých výkyvů počasí apod., co mne však zarazilo je kvalita plodů ze záhonu. Jedná se sice o první plody ale byl jsem z nich velmi zklamán, převážně jsou už měkké a přitom nevybarvené, jsou malé a chuťově úplně jalové. Černý maur je světle červený, Bejbino má velikost cherry, Dětskij smak chutná úplně stejně jako z květináčem, a vše je už měkké, uprostřed nevyzrálé se zeleným středem. Mám dojem že na vině je díky hicům hodně překotný růst a moc rychlé zrání, kdy plody do sebe nestačí "nabrat" tu správnou rajčatovou chuť. Co Vy na to?

Dnešní sklizeň pro porovnání velikostí
Dnešní sklizeň pro porovnání velikostí
Detail
Detail
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 5.7.2012 20:04

Já nemohu moc porovnávat, protože sklízím zatím pouze ve skleníkách. U zdi především v květináčích převislé odrůdy Tumblink Tom Red a Yellow chuťově výborné šťavnaté s tenkou slupkou a rajčatovou chutí. Dále v záhonu Bejbino a Zolotaja Andromeda běžné velikosti a chuti a Currant plody velikosti rybízu, ale ta chuť no senzace. V druhém skleníku také Currant a ještě Minigold také chuťově, tvarově i barevně v pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 49.69 (?), 6.7.2012 12:11

Pěstuji rajčata tradičně na záhonu, letos 40 Stupické a 30 Idyll.

Výsadba byla pozdě - 19.6., na některých byly plůdky.

Sklízím od 10.6.  3 - 5 ks, teď cca 10 denně. Chuťově jako vždy docela dobré, šťavnaté. Nasazených plodů je hafo, za 10 dnů začnu zásobovat i příbuzné.

Nejlepší je jednoduchý rajčatový salát k večeři - na př. smažené přírodní cukety - nedostižná letní bašta. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 31.34 (?), 9.7.2012 8:10

oprava: 19.5.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 7.78 (?), 6.7.2012 5:33

Také posílám ukázku co u nás (PZ) sklízíme. První z rajčat venku jsme začali sklízt samozřejmě Stupické a jako další Goldkrone a Policino. Ve skleníku dozrálo první Goldkrone. Pokud jde o chuť nepozorujeme rozdíl mezi rajčaty ze skleníku a venku.









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 6.7.2012 6:03

A jak se Vám jeví co se chuti týče?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 6.7.2012 7:54

Rajčata ještě z venku nesklízím, mám je postříkané Acrobatem. To, co zraje ve skleníku, je snědeno ještě před plným vybarvením, takže nelze zatím posoudit. Včera jsem sklízela plody pozdních odrůd jahod (Florence a Pandora), plody zcela bez cukru, tmavě rudě vybarvené, spíše dopečené, než dozrálé. Vysvětluji si to tím, že v 35 C jahodník není schopen syntetizovat cukry, protože není na takovéto teploty stavěný. Ale rajče? Toje teplomilná rostlina.?     J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 6.7.2012 8:09

Já si to vysvětluji tím že hodně rychle roste a zraje v horkém počasí s přebytkem vody (alespoň u nás), jsou i nezvykle teplé noci. Ne že by mi to teplo v noci vadilo, melounům a paprikám to svědčí, takové však bývá spíše až uprostřed léta. Např. to Bejbino, tak malé plody jsem ještě nikdy neměl a přitom rostlina má skoro dva metry, zkusím ještě více omezit zálivku, na druhou stranu je fakt že letos poprvé mám rajčata nakryta černou PVC folií a odraz tepla, zvláště v této době, tam musí být velký.

Tady je vidět jak se plody špatně vybarvují, měly by být krásně sytě červené
Tady je vidět jak se plody špatně vybarvují, měly by být krásně sytě červené
U oranžových barva celkem sedí ale chuťově jsou na tom hůře než vloni.
U oranžových barva celkem sedí ale chuťově jsou na tom hůře než vloni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 6.7.2012 9:23

Mám pdobnou zkušenost s chutí u jiného ovoce: maliny, rybíz černý, bílý i červený. Na pohled vše zralé, po chycení do ruky plody opadávají, ale chuť je stále kyselá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 6.7.2012 13:01

Jen tak pro pořádek - teplo se z černé fólie neodráží, ale naopak pohlcuje a možná mají ta rajčata přehřáté kořeny. Zkusila bych do hlíny strčit teploměr, moc by mě nepřekvapilo, kdyby tam teplota byla přes padesát. Možná i to by bylo vysvětlením, proč tak blázní a ženou do vrchu a předčasně dozrávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika