Roubování okurek na tykev 2016



bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?)
19.4.2016 22:19

Děkuji za rady. Mezi melouny a okurkami snad nebude v postupu moc rozdíl. Okurky bych chtěl taky roubovat, ale teprve mi lezou. Chtěl jsem to hlavně zkusit, když jsem tady četl ty zajímavé diskuse. B.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 15.4.2016 15:07

Já jsem narouboval 9 ks, tak uvidím, jestli se alespoň něco chytne. Zkusím ještě nechat naklíčit novou várku, tu bych rouboval přikájením. Tam asi bude úspěšnost lepší, když nějakou dobu zůstanou oběma rostlinám kořeny. Sice už je dost pokročilý čas, ale ještě to zkusím, abych to měl alespoň trochu nacvičené na příští rok. B. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 15.4.2016 16:19

Doba k vypěstování sazenice k vysazení trvá 5 týdnů. To máte po zmrzlých. Pokud potom bude počasí příznivé, tak roubované rostliny rozdíl rychle doženou. Moje roubované zavčas někdy ve skleníku i několik týdnu "sedí", začnou růst, až se počasí vylepší. Vysévejte. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 19.4.2016 8:54

Paní Jiřino, ještě mám jeden dotaz. Ty moje všechny roubované melouny vypadaly, že jsou ujaté, trošičku i začaly růst. Po 7 dnech jsem sundal klipsy a další den jsem odstranil ty láhve od mléka a nechal je volně na okně. Po několika hodinách ale začaly vadnout, tak jsem je zase rychle zakryl, pak se ve vlhku vzpamatovaly. Je to normální? Psala jste, že je necháváte až 14 dnů, tak taky ještě vydržím. A mají se pak děložní lístky podnože odstranit a případně kdy? Posílám obrázek. Děkuji moc za pomoc. B.

Roubovance
Roubovance
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 19.4.2016 21:56
Sama melouny nepěstuju /Vysočina/. Vaše rostliny vypadají dobře, zdravě. Ještě bych je asi týden přikrývala, spoj ještě nemusí být natolik pevný, aby zajistil dost vody pro roub. Děložní lístky odstraňuji až, když roub roste bez skleníčku. Snažím se je odstranit i s možnými záložními pupeny, aby časem nepodrůstala tykev, někdy používám při práci lupu, abych byla přesná. Pokud máte sazenice pro sebe, podrůstající tykve si všimnete a vyštípnete p.p. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 19.4.2016 22:19

Děkuji za rady. Mezi melouny a okurkami snad nebude v postupu moc rozdíl. Okurky bych chtěl taky roubovat, ale teprve mi lezou. Chtěl jsem to hlavně zkusit, když jsem tady četl ty zajímavé diskuse. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 14.4.2016 22:49

Děkuji za odpověď. Já právě doma nemám moc místa za okny na vypěstování sazenic, tudíž je mám spíše ve stínu a moc se jim zde nedaří, vytahují se a tak. Uvažoval jsem, že bych je přemístil rovnou do skleníku, ale asi je ještě brzo a za těchto podmínek by moc nerostly. No asi to vyřeším tak, že se spokojím jen s pár roubovanými rostlinkami, které se mi vejdou na okno a zbylé semena okurek vyseju přímo do skleníku někdy koncem dubna. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 22.4.2016 23:17

Touto dobou dokončuji letošní roubování, okurky již nevysévám, ještě musím zaset několik semen tykví, které mi chybí. Již se zamýšlím, co za odrůdy budu pěstovat v příštím roce. Nedávno se mi dostala do ruky Rukověť zahrádkáře 2015, v ní jsem narazila na článek Václava Kozáka o roubování vodních melounů a okurek. V článku popisuje tři metody roubování: Ablaktaci, do rozštěpu a šikmým řezem proti děložnímu lístku. V popisu postupu u ablaktace mne zaujalo, že pan Kozák odstraňuje jako první kořen okurky ještě při ponechaném úvazku, vrchol tykve odstraňuje později. Sama jsem toto pořadí zatím nikde nečetla ani nezkoušela.

Dále v článku popisuje u nás na trhu dostupné podnože. Jmenuje tam pro okurky podnož Azman F1, kde růst roubu je velmi bujný, podnož Emphasis F1, jediná podnož z rodu Lagenaria, která je na českém trhu k dispozici a která je použitelná pro roubování okurek.

Na internetu jsem si vyhledala, že tyto podnože prodává jediný internetový prodejce. Ceny nejsou malé. Má někdo z vás zkušenosti s roubováním na jiné podnože než na nehybridní tykev fíkolistou a na Sprinter? Ovlivnění růstu, zdrav. stavu, chuti, dlouhé životnosti rostlin? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 23.4.2016 19:24

Tak dnes jsem provedl své vůbec první roubovaní okurky na tykev. Dopadlo to docela špatně (okurka se mi skoro zlomila tudíž jsem musel odříznout kořen), ale naději ji ještě dávám. Každopádně jsem se z toho dost naučil, takže příště už to snad bude lepší. Taky mám dost problém s tloušťkou stonků, okurky je mají jen takové slabé a tykve zas silné, asi jsem je vysel v krátkém časovém intervalu od sebe. No aspoň další zkušenost do budoucna. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 25.4.2016 22:14

Přikládám nějaké fotky roubovaných rostlin z víkendu. Jde o Vistu roubovanou na hybridní T.F., déle o dvě rostliny roubované do rozštěpu, také to není špatná metoda, používám ji spíše k opravě - záchraně okurky, když třeba odejde podnož nebo ke klonování okurek, vrchol z hotové rostliny naroubuju na další tykev.  Dnes jsem zjistila uhnívající podnož u jednoho roubovance, letos první případ. Podnož se viklala.  J. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 27.4.2016 20:31

Ta okurka na prvním obrázku je z víkendu? To se mi zdá už hodně velká. A už jsou odstraněné děložní lístky u podnože? Já mám docela radost z mých melounů, po 2 týdnech od roubování už rostou bez mikroklima a z 9 ks se ujalo 8, to je napoprvé docela dobré. Stane se něco, když neodstraním děložní lístky? Tedy kromě podrůstání podnože. Ještě budu roubovat okurky, ale trochu mě překvapilo, že rostou mnohem rychleji, než melouny. Vysadil jsem je s předstihem a dýně se teď nějak loudají, snad to ještě doženou. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika