Rajčatový hokus pokus - průběh



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
24.2.2018 19:16

Alexi, vůbec není třeba se omlouvat. Kdybych o sobě psal já, určitě bych to myslel ironicky. Bez ironie bych to, co dělám, nazval systematickou zvědavostí. Ale i tak bych si asi lichotil.

Ta kvetoucí Startka zůstane doma (tedy pokud se sem vejde) a já doufám, že mi dá rajčata za oknem. Možná je to ode mne drzost, ale nevidím důvod, proč by nemohla. Klidně ji budu i přisvětlovat - ta sranda za to stojí. Pokud se to povede, je tu jediná klíčová otázka: jak bude chutnat? Můj tip je, že jako rajčata ke konci října. Což je mnohem líp než cokoliv kupované, s výjimkou předražených holandských Tomin. Řízkuju jen její přebytečné fazochy.

Co se Tvých podmínek týká, na začátku pokusu jsem si myslel, že ty mé jsou hodně mizerné. Takže předtím jsem se do ničeho nepouštěl. Ale průběhem pokusu zjišťuju, že to vůbec není tak zlé. Třeba neosvětlované sazenice pořád rostou, byť pomalu. Takže poradím jen jednu věc: zkus to. A pokud máš okno obrácené alespoň trochu k jihu, máš skoro vyhráno. Tedy pokud máš motivaci k řízkování a investici času a práce. Třeba drahá semínka, která nejsou lehce k dostání. Nebo počty sazenic. To už si musíš vyhodnotit sám.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 19:16

Alexi, vůbec není třeba se omlouvat. Kdybych o sobě psal já, určitě bych to myslel ironicky. Bez ironie bych to, co dělám, nazval systematickou zvědavostí. Ale i tak bych si asi lichotil.

Ta kvetoucí Startka zůstane doma (tedy pokud se sem vejde) a já doufám, že mi dá rajčata za oknem. Možná je to ode mne drzost, ale nevidím důvod, proč by nemohla. Klidně ji budu i přisvětlovat - ta sranda za to stojí. Pokud se to povede, je tu jediná klíčová otázka: jak bude chutnat? Můj tip je, že jako rajčata ke konci října. Což je mnohem líp než cokoliv kupované, s výjimkou předražených holandských Tomin. Řízkuju jen její přebytečné fazochy.

Co se Tvých podmínek týká, na začátku pokusu jsem si myslel, že ty mé jsou hodně mizerné. Takže předtím jsem se do ničeho nepouštěl. Ale průběhem pokusu zjišťuju, že to vůbec není tak zlé. Třeba neosvětlované sazenice pořád rostou, byť pomalu. Takže poradím jen jednu věc: zkus to. A pokud máš okno obrácené alespoň trochu k jihu, máš skoro vyhráno. Tedy pokud máš motivaci k řízkování a investici času a práce. Třeba drahá semínka, která nejsou lehce k dostání. Nebo počty sazenic. To už si musíš vyhodnotit sám.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.2.2018 23:20

28.2.2018 Vykvetly další dvě Startky. Celkově mám 5 květů na 3 rostlinách (každá v jiné skupině: pravé i levé západní i východní okno) a jedna Bonseta už také vypadá nadějně. První květ na pravém západním okně už odkvétá, ale ještě neodpadl, takže napjatě čekám, zda se objeví zárodek plodu.


Začal jsem (25.2.) řízkovat hlavní výhony Crimsonů, zatím jen tři (bez úprav), dva se mi nezdály ještě dost vyspělé - šlo by příliš málo stonku do substrátu. Magic to samé. Když jsem totéž udělal s jednou moc divokou dřívější Startkou, docela rychle vyrazila nový výhon přesně na místě, kde jsem ho uřízl. Meristémy v akci. Tak jsem zvědavý.


Pomalu se stávám expertem na výrobu odražečů. A moje poslední modely jsou čím dál větší. Jen mám problém nechat rajčatům na okně dost prostoru: jak se rozrostly, nedokážu zabránit tomu, aby se listy nedotýkaly studeného skla. Velmi studeného, teď když tak mrzne. A listy tím viditelně hodně trpí. Už aby ty mrazy přešly. Na druhou stranu dostávají moji svěřenci jak na východě, tak na západě i přímé sluneční světlo. Východ tak hodinu, západ 2 – 3. Viditelně se jim to líbí.


Nucené řízky Startek, Bonsetů a Vitadoru z přebytečných fazochů se beze zbytku chytly, postupně podle vysazení začínají růst a tak už sháním zájemce o sazenice. Přibývají totiž téměř každým dnem.


Práce na skleníku jsou zatím u ledu. Nemám zájem o zápal plic. Stejně bych tam nemohl v tomhle počasí dát ani sněženku. 11.3. se dokončení konat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.3.2018 18:50

Můj pokus odkládám. Chtěl jsem v těchto dnech vysadit do venkovního pařeniště prvé sazenice rajčat pod lexan. Jenže příšerný mráz mi to nedovolil. Zajímavé je, že na dně pařeniště pod 50cm vrstvou sněhu je měkká zemina. Testoval jsem to šestkou drátem.

Pařeniště přešlé mrazem
Pařeniště přešlé mrazem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.3.2018 21:35

Tak už i Bulharsko trpí mrazem? I můj balkónový projekt šel - doufám jen na čas - k ledu. Co se to s tím počasím vlastně děje? Je čím dál tím míň předvídatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 3.3.2018 7:19

3.3.18 Rozkvetlo i druhé patro první Startky (má už 3) a také Bonset (paradoxně také až druhý vijan). Foukám do nich, aby se opylily. Ještě není jasné, zda se to povedlo u vůbec prvního květu, kde jsem zapomněl. Vitadory stále jen rostou a vijany zůstávají stejně mrňavé, i když už také mají dva.
Dokončil jsem řízkování angličáků, jeden Crimson už vyrazil nový fazoch.
Problém s vadnutím listů pokračuje, ale zdá se, že se s tím dokážou rostliny vypořádat. Uschlé listy průběžně odstraňuji. Podobají se pergamenu. Ale zatím žádné oběti na životech a rostou. Rovněž je stále přisvětluji, ale podle počasí třeba jen ráno a večer. Jednotlivci umístění přímo pod středem LED grow čm žárovek viditelně rostou nejrychleji. Vysvětluju si to tím, že podle měření dříve provedených dostávají až 16000lx.
Nepřisvětlovaná rajčata (Stupice, Vilma, Balkonzauber) trochu zápasí, rostou velmi pomalu, ale přece. Zvlášť Vilmy jsou tak trochu bonsajky. V místnosti je kolem 20°C, ale u okna tak o 3 stupně méně. Zato nepřisvětlované papriky (Slovakia, Lungy, Balkonovka) v jiné místnosti s teplotou 23 – 24°C nemají žádné viditelné problémy. Listy nevadnou ani v náznaku.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.3.2018 23:31

7.3.18 Heuréka, objevily se dva první plody. Bohužel ten pionýrský květ se ukázal planý – nefoukal jsem do vijanu. A ty plody jsou na druhé rostlině. Tam už jsem vijanem zatřásl. Ty oplodněné se zbavily svého okvětí rychle a v celku, ten planý si ponechal svůj střed hodně dlouho. Tak jsem zvědav, jak si povede těch cca 10 dalších. Foukám o sto šest.
Řízek Bonsety z 15.2. jsem musel dnes přesadit, protože jsem zjistil, že už mu lezou z toho malého kelímku kořínky ven. Potvrzuje mi to, že Bonseta roste rychleji než Startky. Ale kvete později – zatím má jen 1 rozkvetlý vijan z celkového počtu 2 – ona má vlastně 3, ale ten nejspodnější se nijak nerozvíjí, stejně jako dva podobné na Vitadoru. Prostě takový falešný poplach. Ale objevil se květ i na Startce v „rajčatovém stromu“ (3 rostliny v jednom velikém květináči), tedy na čtvrté v pořadí. U Startek rozkvétají i ty nejspodnější, i když třeba jen jeden květ.
Velikáni se blíží k metrové hranici, tudíž i k vršku oken. Takže je už plánuju zatípnout a případně nechat jeden další výhon, podle okolností.
Angličáci pilně vyrážejí výhony a největší radost mám z Mountain Magiku, který jich po pár dnech od řízkování vyhnal hned pět, a to i v podpaždí listu, který jsem ustřihl, protože byl uschlý – viz dřívější zprávy.
Datum výsevu sazenic ven jsem si stanovil na 14.3. Po zkušenostech s rychlostí růstu v daleko horších měsících odhaduji, že to bude stačit. Kdyby rostly pomalu, přisvětlím jim.
Práce na balkónovém pařníku jsem obnovil, ale vevnitř. Tento víkend by mělo být relativně teplo, tak s tím snad pohnu. Snad nebude lejt.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.3.2018 14:00

9.3.18 Plodů je už 5. Startka na východním okně má plody o dost větší než ta druhá kvetoucí na západním, ačkoliv rozkvetla později. Objevil jsem je teprve dnes. Je pod čm světlem, kdežto ta na západním je pod bílým. Ta první rozkvetlá má sice 3 kvetoucí vijany, ale plody se zatím neukazují: je rovněž pod bílým světlem.
Vysel jsem po 3 semínkách Kumato, Sleeping Lady a Maglia Rosa od Evy T. ze Slovenska. Na buničinu, ale se sněhovou vodou. Třeba vyjdou líp než v té naší tvrdé (3) kohoutkové.
Zhroutil se mi celý osvětlovací systém na levém západním okně: poroučela se záclonová konzole – bílý reflektor byl na ni moc těžký. Naštěstí se rajčatům nic nestalo. Tak teď přebudovávám celý systém rozmístění světel i rostlin. Je to složitější než šachy.
Řízků chtěných i nucených přibývá, takže rozšiřuji parapety. Což ale také znamená měnit výšku i umístění světel. Při tomhle tempu jich brzo budu mít plný byt (jen dnes 4 nové). Kdybyste si někdo chtěl nějaké odebrat do skleníku, s radostí je daruju. K vyzvednutí jsou v Ústí n. L. A mají se čile k světu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 10.3.2018 13:04

Zde jsou fotky oněch 5 plodů.

S překvapením jsem zjistil, že Vitador je rajče pnoucí. Nějak mi to uniklo, i když to na sáčku jasně tvrdí - tedy jedním slovem. Což vysvětluje jeho překotný růst v porovnání s ostatními odrůdami a také že má pramálo výhonů. Do bytu ta úplně nejvhodnější odrůda!wink Co teď s ním do doby než ho budu moci vyhodit na volný balkón, protože ani do "skleníku" se nevejde?

Milan HP

Start, východní okno
Start, východní okno
Start, západní okno
Start, západní okno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 15.3.2018 20:49

15.3.18 Počet plodů dosáhl dvojciferného čísla, přestal jsem počítat. Ten největší už má asi 3 cm v průměru. Foukání se osvědčilo: bez plodu zůstal jen ten první květ. Velikáni dorostli téměř až ke světlům, takže už je na ně příliš intenzivní. Překopávám tedy světelný systém a uvažuji o nepřímém osvětlení pomocí odražečů. Zatím měním čm LED žárovky za slabší bílé. Ale i tak už začínám zaštipovat a postupně je ukončím všechny, i ty s plody. Nebudou mít totiž už kam růst. Zvlášť Vitadory nevědí, kdy přestat (mají už přes metr) a začít rozvíjet ty zárodky květů, které mají (některé i 3 patra).

Semínka Kumata, Sleeping Lady a Maglia Rosy vyklíčila ve sněhovodě úplně na 100% a už po 5 dnech. Není to sice průkazné – ty ostatní byly kupované a jiné odrůdy – ale myslím si, že přírodní voda je lepší než ta moje tvrdá.
Abych si to ověřil na jiných odrůdách, právě jsem „zasel“ na buničinu 4 Mountain Magic (v minulém kole ze 3 vyklíčilo 1 řádně a 1 mizerně) a 8 Startek – měly jen kolem 70%. Ty už pak půjdou přímo ven, ostatní do počtu budou řízky. A zalil je sněhovodou. Tak se přesvědčíme.

Vymrazovaná půda se v zásadě osvědčila, i když mi nějaké ty plevely (zatím asi 5) přeci jen vyrostly. I tak jsem ale přešel na jiný způsob sterilizace: zavařování suchých krtinců ve velkých okurkových sklenicích v zavařovacím hrnci při teplotě 95°C po dobu 120 minut. Uvidíme, zda to něco přežilo. Zatím jsem ji nepoužil. Trochu smradu to přineslo, ale nesrovnatelně méně než vypékání na kamnech (případně v troubě). Výhodou je, že je hlína téměř okamžitě použitelná, kdežto zmrazení zabralo i týden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.3.2018 10:50

17.3.18 Zajímavosti. Zlomená Startka číslo 1 je stále naživu, i když si zdaleka nevede tak dobře jako její následnice. Je slabá i po přihnojení jak Kristalonem, tak granulovaným hnojem (ne najednou), ale řízkuji ji.
„Rajčatový strom“ 3 sazenic si vede dobře, ale Startka si uzurpuje velkou část prostoru a asi i živin. Je silná, má už plod (výsev 25. nebo 30.12.), ale jen velikosti špendlíkové hlavičky, a tři patra květů. Bonset a Vitador tak neprosperují, stále jen rostou a poupata, pokud je mají, nerozvíjejí – ostatně to dělá víc jedinců těch odrůd. Jen jedna Bonseta má už plod oproti 5 Startkám – ta 5., „stromová“, byla vysetá později.
Trojlístkový Balkonzauber shodil své 3 děložní lístky a vyvíjí se normálně. Bez přisvětlování je ale mnohem slabší než rostliny pod světlem. Nicméně rostou všechny.
Bezděložní Vitador (viz výše) je tak měsíc či víc nazpátek, ale vyvinul se v normální rostlinu a bude asi moci v květnu do záhonu.
Stále řízkuji. Jeden řízek jsem zapomněl zalít při zasazení, takže byl 24 hodin bez vody. I tak se po zalití chytnul.
Kumato, M. Rosa a S. Lady už jsou v kelímcích ve výsevním substrátu Forestina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika