Rajčatový hokus pokus - průběh



   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?) 
1.4.2018 21:01

Jasně, jsem si toho vědom. Mám celkem 3, v provozu bude většinou jen jeden, druhý jako pohotovostní a třetí jako rezerva. Jsou zadara. A pak mám ohřívač talířů, ten má ale jen 100W, zato může jet 24/7. A ještě starší nepoužívanou žehličku, ta by měla taky na ten malý prostor stačit.

Fén chci udělat jak na vyhřívání, tak na chlazení. A především na dělání opylovacího větru. I když u nás tady fouká habaděj, takže asi bude stačit balkonovník otevřít. Všechny spotřebiče budou snadno vyměnitelné.

Spíš se bojím, zda tam bude dost světla. Západní balkón a ještě zábradlí s prkny. Nejspíš ta prkna vyndám. A musím si půjčit luxmetr, abych věděl, jak na tom jsem. Jardo, to jméno vlákna není nadarmo: je to všechno hokus pokus.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 185.138 (?), 31.3.2018 22:20

Tak to gratuluji, za měsíc budu závidět rajčata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 31.3.2018 22:24

Když Matka Příroda dá a když tomu moje blbost nezabrání.

Amen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.4.2018 14:07

8.4.18 Thompson&Morgan posílají nová semínka Mountain Magic – opět 10. Balkonovník je dokončen, ale zbývá vyřešit problém rozebíratelného napojení igelitu na polykarbonát, tak, aby to vítr neuvolnil. Zkusím suchý zip po celé délce. Takže zatím tam rostliny nemůžu dát. Na sklenících otevřu nové vlákno s popisem balkonovníku.
Velká rajčata jsem začal otužovat na balkóně – tak od 8 ráno do 6 večer, ale zase utrpěly sluneční popáleniny, takže je teď umísťuju k zábradlí, které je částečně zastíní. Je zajímavé, že na popálení jsou náchylné především spodní listy. Ta v bytě jsem odsunul tak na 75 - 100cm od okna a zdá se, že to stačí. Plody mají stále jen 4 Startky (známky zrání žádné), 1 Bonseta plody má, ale nerostou, ostatní ani nekvetou. Hledal jsem, jak rané opravdu jsou (Bonset, Vitador), ale výsledku se nedopídil. Zato mnohem později vysetí Stupičáci (19.1.), pěstovaní bez přisvětlování, už zakládají na květ. Při cca 35cm výšce.
Dvě moje rostliny mají opravdu pech: bez děložních lístků vyklíčený Vitador, který se celkem vzpamatoval (viz 30.1.) a Startka 1. Na Vitadora spadlo stínění (3.4.), takže přišel o vrchol a dva listy. Vrchol jsem zařízkoval, a zbytek rostliny už vyrazil náhradní výhon. A pionýrskou Startku jsem opět zlomil, tentokrát při přesazování (4.4.). Úplně. Dělal jsem jakoby nic a nasoukal cca 40cm stonku do nového květináče. Po počátečním uvadnutí se vzchopila a dneska se dá říct, že to přežila. Jestli bude mít rajčata je ve hvězdách. Ale zaslouží si důstojné zacházení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 13.4.2018 22:53

13.4.2018 Přesvědčil jsem se, že tyčková rajčata jsou totálně nevhodná pro pěstování doma: při otužování mi ta velká pěkně pocuchal vítr. Ulomil i pár listů. Naštěstí jen u těch "neplodných". Ta menší (Stupice, Balkonzauber - výsev 19.1.) schovávám za polykarbonát do balkonovníku, který je ale stále nezastřešen. Při tom teplém počasí mi zastřešení (není stále ještě dořešeno) přijde jako zbytečné. Na noc je ale stále beru dovnitř. Rajčata na Startkách světlají. 

Po posledním příspěvku jsem ztratil internetové spojení v počítači, syn to dnes opravil, ale měl jsem dost potíže s přihlášením. Ale nakonec se to povedlo.

Je to paradoxní, ale zdá se, že mám větší úspěch s paprikami, o které jsem se moc nestaral. Lungy a Slovakie kvetou jako o závod. Balkonovka poněkud zaostává. Opylení probíhá na balkóně větrem.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.3 (?), 13.4.2018 23:51

Nevadi ze jste ztratil internetove spojeni  precetl jsem si jine zajimave prispevky    ze mate problemy s rajcatama tomu neverim           paprika balkonovka urcite je dobra a velmi urodna doporucuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.4.2018 23:56

16.4.18 Tak, 5x Stupice, 2x Balkonzauber a 2 nejdřívější řízky jsou v balkonovníku už zakrytém dvojitým igelitem napořád. Zatím není potřeba jim přitápět ani v noci. Teplota uvnitř se pohybuje o 2 až 3 stupně nad venkovní teplotou, přestože jsem ještě neošetřil tepelné mosty a neutěsnil mezery.
Neplodní velikáni půjdou nemilosrdně na balkón také, vítr nevítr, ale volně s možností přikrytí igelitem, pochopitelně na dobrou izolační podložku (PIR, 60 mm). Noční teploty ale nemají dosáhnout míň než 8°C, tak doufám, že ani to nebude třeba. Zeď naakumuluje teplo přes den (tedy pokud bude slunečný den) a v noci by mohla ty dva stupně přidat. Uvidíme. Třeba je to přivede k rozumu a začnou kvést a plodit (ale jsem dost skeptický).
Je překvapující, jak dobře si vedou na vejminku na chodbě na východním okně mateřské rostliny angličáků, zejména Crimson Crush (z 5 rostlin CC vysetých 7.1. mám k dnešnímu datu 25 řízků a z 1 Mountain Magic 6). Po obřízce z nich zbyla vlastně jen torza, ale mají se čile k životu a jsou velmi bytelné. Vyrazily silné nové výhony (některé i 2, ale to jsem jim zatrhl) a tak uvažuju o tom, že bych je použil jako pionýry na zahradě na chalupě (570 mnm) s tím, že bych je mohutně podestlal hnojem, který by pak mírně zahříval půdu. Bohužel je nemohu nijak přikrýt, protože tam přes týden nejsme a hrozilo by upečení. Třeba Ledoví muži vůbec nepřijdou, no a když jo, stanou se prvními oběťmi-hrdiny hokusu pokusu.
Semenáčci, vysetí 9. a 15.3. (Maglia Rosa, Sleeping Lady, Kumato 9. a Start a Mountain Magic 15.), rostou jako z vody, řekl bych až příliš rychle, i když je přesazuju. Bude-li třeba, zbrzdím je v balkonovníku.
Zelená rajčata doma jsou stále zelená, i když malinko světlají. Do konce dubna asi nebudou zralá.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 6:53

Nerozumím, co řešíte - jaképak přitápění, když nemrzne? surprise U nás bývá na jaře po výsadbě v květnu často v noci jen pár stupňů nad nulou, přesto rajčata rostou bezchybně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 17.4.2018 7:21

Petře, přitápění jsem nainstaloval pro sezóny příští, podobné letošnímu březnu. A pro nenadálá dramatická ochlazení, která mohou, ale nemusejí přijít. Jak vidíte, "řeším" to jen podle situace. Přitápění je, stejně jako přisvětlení, jen protiopatření pro nepříznivé podmínky. Ale jen maličký detail: Haná není Severní Čechy, podmínky jsou dost rozdílné.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 7:26

Zmiňujete se o úvahách o přitápění při nočních teplotách pod 8°C. Já jen reaguji, že takové noční teploty mám větší část května a rajčata bujně rostou, že to opravdu není nutné řešit, dokud nemrzne, a denní teploty jsou běžné květnové teploty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika