Rajčatový hokus pokus - nová sezóna



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
30.12.2018 14:57

Evi, díky za přání. Tobě taky přeju úrodný rok a spoustu radosti z růstu.

Přesně tak, mám byt podřízený rajčatům a i sám se jim přizpůsobuju. Však už taky manželka brblá jako prádelní hrnec. Třeba z toho budu mít rozvodlaugh.

No, letošní prosinec byl světelně hodně mizerný. Dneska v 11.30 jsem měřil na balkónech znovu a je to opravdu bída: východ u zdi 500 lx, na zábradlí 900, západ pak 1250 (s trochou modrého nebe). Malé rostlinky by to asi skously, ale já už je mám dost veliké, a ty by to určitě bez přisvětlení nedaly. Právě teď se chystám přidat k červenomodrým žárovkám ještě bílé, ta kombinace se mi osvědčuje asi nejvíc. Udržuju tu úroveň tak mezi 5 a 8 tisíci lx po dobu tak 13 hodin denně. Chci od nich totiž rajčátkawink brzy na jaře. Ale není to rovnoměrné a na spodek rostlin už dopadá mnohem méně. Možná to je důvod, proč spodní listy schnou (ale mnohem míň než minulou zimu).

Taky chci zkusit Tomatoberry, ale až v normálním výsevu v únoru. Na balkón i na zahradu. Ale nemám ještě semínka. Možná je budu muset sehnat přes Anglii.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 26.12.2018 22:40

26.12.18 Vánoce přinesly i ztráty na životech. Zahynul další řízek první generace (celkový počet klesl na 16), viditelně nezakořenil dostatečně úspěšně, takže ač ještě zoufale bojoval, vyřadil jsem ho z chovu. Rovněž jeden MM řízek druhé generace si nevedl vůbec dobře, takže ho stihl podobný osud. A překvapivě jsem přišel i o dvě mrňavé (děložní lístky) sazenice Huevos de Toro během jednoho dne. Tam jsou podezřelí dva: přelití (míň) a spálení LED růstovým světlem, protože jsem všechny sazeničky dal příliš blízko ke zdroji. Substrát Gramoflor je mimo podezření, protože byl ze stejného pytle jako u ostatních rostlin. Ty dvě měly asi smůlu, že na ně dopadal přímý paprsek z diody (nebyly vedle sebe). Takže jsem je všechny okamžitě přesunul pod bílý plošně zářící reflektor a zbylý HdT si vede dobře, stejně jako ostatní přeživší. Znovu se naskýtá otázka, zda by ty růstové LED žárovky neměly mít nějakou rozptylovací čočku. Rozhodně je u nich třeba pečlivě hlídat vzdálenost.
Beru ale ztráty úplně jinak než na jaře: vlastně se Matka Příroda stará o udržení počtu mých svěřenců v rozumných mezích. Strategie nadbytečnosti, kterou jsem také okoukal od ní, se ztrátami přímo počítá.
Salátek byl, dokonce včera i předevčírem. Takové rajčatové „hody“. Podle nestranných ochutnavačů byl výborný, já říkám jenom, že na tu pokročilou dobu byl velmi dobrý. Rajčata, jarní cibulka, saturejka jako koření, 4 g cukru na cca 400 g rajčat, sůl, řecký olivový olej (nešetřit!) a čerstvě vylisovaná citronová šťáva. A moje vlastní rajčata se stala i vánočním darem.
Sazenice seté 6. a 8.10. už vzrůstem dohánějí řízky druhé generace. Překvapivě dobře si vede Maglia Rosa, která už dohnala a možná malinko předehnala Stupičáky. Je pomalu čas je přesadit do finálních květináčů. Jenže je příliš brzo na balkonovník (vytápění by stálo majlant), a tak nastává problém s místem. Ostatně jako vždycky. Ale to se nějak vyřeší. Důležité je, že teď už se budou světelné podmínky zlepšovat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 29.12.2018 22:13

29.12.18 Dva hlavní problémy vyřešeny, tedy aspoň doufám. Přesazení velkých sazenic jsem provedl, ne do konečných nádob, ale do krabic od mléka/džusu s uříznutým vrškem. Používám ale jen ty s kovovou folií uvnitř. Na jaře se mi totiž u některých bez fólie projevila podezřelá věc: vypadalo to jako bující klih a rostlinám se v tom nevedlo dobře. Tím jsem ušetřil místo a zvýšil počet přesazení na 4. Uvědomil jsem si totiž, že potřebuji co nejbujnější kořenový systém, ani ne tak do šířky, ale do délky. Stejně tak jsem vyřešil některé řízky druhé generace.
Na LED růstová světla jsem zespoda připevnil broušené skleněné kachlíky, původně asi z luxferu. Perfektně lámou a rozptylují světlo, i když nejspíš za cenu znatelných ztrát. Ty ale lze vykompenzovat snížením vzdálenosti od rostlin. Myslím, že teď už popálení nehrozí.
Vypůjčil jsem si dneska luxmetr. Zatím jsem provedl jen předběžná měření na východním okně. Naměřil jsem v úrovni vrcholů cca 8000 lx (s odražeči), přičemž ve stejné době venku na balkóně ve 14.45 bylo u zdi 350 lx a na zábradlí 700 lx. Byl hodně pošmourný den. Denní světlo za těchto okolností už nehraje moc velkou roli. Problém je, že umělé světlo není rozloženo rovnoměrně. Chtělo by to nejspíš nějaké profesionální plošné panely, ale ty jdou cenově do desetitisíců. Tak to řeším prodlouženou dobou svícení na 13 až 14 hodin a přehazováním pozic. Chci přidat i bílé světlo (4100°K) tam, kde je pouze červenomodré. Uvidíme.
Květy Startky byly opylovány a plody i rostou. Viz foto – ale musíte pečlivě hledat.
Dozrávají další 3 Mountain Magiky, ale jsou opravdu prťavé. Také je jeden na snímku.

Milan HP

Červenající Mountain Magic
Červenající Mountain Magic
Dva miniplody Startky
Dva miniplody Startky
Sazenice ze 4.12. na krabici, vedle vlevo Vilma a Sleeping Lady
Sazenice ze 4.12. na krabici, vedle vlevo Vilma a Sleeping Lady
Sazenice ze 6/8.10. (Stupice, Maglia Rosa, Minikumato) + řízky G2
Sazenice ze 6/8.10. (Stupice, Maglia Rosa, Minikumato) + řízky G2
Pravé západní okno: Směs řízků G1 a G2
Pravé západní okno: Směs řízků G1 a G2
Levé západní okno: řízky G1 (ve stádiu přemisťování)
Levé západní okno: řízky G1 (ve stádiu přemisťování)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.26 (?), 30.12.2018 9:55

Milane, vidím, že sa intezívne pripravuješ na budúcu rajčinovú sezónu a prispôsobuješ tomu aj svoj byt. Tak nech sa ti darí. Ja som trocha poľavila. tento rok som zatiaľ vysiala pokusne v novembri iba po 2 Štartky, Stupické, Magliu Rosu, Sleeping Lady, Pink Passion a Tomatoberry. Zatiaľ ani neprisvetľujem, lebo som nechcela mať na Vianoce dom podriadený rajčinám, máme stále návštevy až do 3. jan. Sú na 2 miestach pre porovnanie. Chladné východné okno a teplé južné okno- tie sú troška vytiahnuté, ale to riešim presadením do tvaru U v krabiciach od mlieka(tie používam už 10 rokov.) Dwarfky sa tak nevyťahujú. Odrážače a lampy dám až 4. januára.Ani nemienim nejak tento rok nejak množiť odrezkami, snáď len drahú ArielleF1 na sušenie, tú vysejem v januári. Prajem úspešné pokusné rajčinovanie. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.12.2018 14:57

Evi, díky za přání. Tobě taky přeju úrodný rok a spoustu radosti z růstu.

Přesně tak, mám byt podřízený rajčatům a i sám se jim přizpůsobuju. Však už taky manželka brblá jako prádelní hrnec. Třeba z toho budu mít rozvodlaugh.

No, letošní prosinec byl světelně hodně mizerný. Dneska v 11.30 jsem měřil na balkónech znovu a je to opravdu bída: východ u zdi 500 lx, na zábradlí 900, západ pak 1250 (s trochou modrého nebe). Malé rostlinky by to asi skously, ale já už je mám dost veliké, a ty by to určitě bez přisvětlení nedaly. Právě teď se chystám přidat k červenomodrým žárovkám ještě bílé, ta kombinace se mi osvědčuje asi nejvíc. Udržuju tu úroveň tak mezi 5 a 8 tisíci lx po dobu tak 13 hodin denně. Chci od nich totiž rajčátkawink brzy na jaře. Ale není to rovnoměrné a na spodek rostlin už dopadá mnohem méně. Možná to je důvod, proč spodní listy schnou (ale mnohem míň než minulou zimu).

Taky chci zkusit Tomatoberry, ale až v normálním výsevu v únoru. Na balkón i na zahradu. Ale nemám ještě semínka. Možná je budu muset sehnat přes Anglii.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 30.1.2019 9:56

Milane, všimla som si až teraz, pri čítaní celého tvojho vlákna, že chceš zháňat Tomatoberry v Anglicku, vôbec nemusíš, ja som vlani porovnávala TomatoberryF1 z UK a Gardenberry F1 kupované od Sema. Plody identické tvarom, chuťou, veľkosťou i skorosťou dozrievania. Oba druhu sú od Tokity, pričom práve Gardenberry je určené predovšetkým na pestovanie na záhone a má lepšiu rezistenciu.

 Ešte som sa chcela spýtať ako dopadol tvoj pokus s rajčatostromom- môj názor je, že v našich domácich podmienkach to určite nejde. Ja už dávnejšie neskúšam prezimovať ani odrezky z minuloročných rastlín, je tam nebezpečenstvo prenosu rôznych chorôb. 

                                                                      Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.1.2019 11:48

Evi, myšlenka rajčatostromů v mém provedení dosedla tvrdě na zadek - po zásluze. I na balkóně v létě bylo vidět, že těch kolem 20l zeminy 3 rostlinám nestačí i přes hojné hnojení. Ty keře daly svůj díl plodů, ale menší než jednotlivci. Možná by pomohlo zdvojnásobit objem květináče, ale to pak vylučuje přenosnost, takže veškerý účel je v háji. Byl to pokus více-méně vyvolaný nedostatkem prostoru - tedy mojí nenažraností. A určitě jsi si všimla, že už ho letos neopakuju, i když potíže s prostorem mám zase. Tudy tady cesta nevede.

Řízky z loňské sezóny si vedou střídavě. Některé uhynuly, některé prosperují celkem slušně - jeden už rozvíjí letošní plod (dva předešlé a moje chyba zahubily řízek Startky). Zahynuly především ty, kterým jsem nechal opylené květy, popř. i plody. Investovaly energii do těch plodů a ne do kořenového systému a růstu. Můžu ale říct, že byly všechny po loňském báječném roce zcela zdravé. Teď už mi kvetou i řízky druhé generace. Pokud by byly nějak nakažené, už by se to dávno projevilo. A určitě bych to nedělal, kdyby loni byla plíseň.

Vím, že Gardenberry a Tomato Berry jsou více-méně jedno a totéž, ale shodou okolností se mi naskytla příležitost je levně koupit v Anglii, tak jsem ji využil. To, že je mají i na Semu, jsem zjistil až dodatečně. Ale cena je přibližně stejná. Thompson/Morganům věřím víc než Semu, takže není čeho litovat. A spíš je chci pěstovat na balkónech v květináčích. Na zahradu přijdou převážně středně velké odrůdy: Start, Stupice, Mountain Magic - spíš koktailové, Crimson Crush (MM a CC musím prověřit na plísniodolnost), Tornádo, pokusně Huevos de Toro a možná i několik pozdních Kumato pro jejich dlouhé LSL. Kumata musím tedy už vysít teď, ostatní kolem 15.2. MM budou řízky i mateře. Díky, že mi pomáháš plánovat.

Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 1.1.2019 19:33

Vitam vsetkych zahradkarov v Novom roku a dufam, ze bude uspesny v osobnej sfere, aj pestovatelsky.

Moj plan bol nahodit fotky z mojich hokus pokusov, zatial vsak ostane len pri textoch cez tablet. Stolovy PC skonal pocas Vianocnych sviatkov a teraz sa snazime postupne rozchodit novu bednu, co je stale zlozitejsie. Nova doba prinasa stale viac technologickych kravin, takze musime pockat, az sa nas Aj-Tak (IT man) vrati z dovolenky.

Vsetky semienka vyklicili, 100% to neviem povedat o Venus a Pear drops, ale v niektorych castiach zo sadbovaca vyrastlo viac rastliniek ako malo, takze to bude skor vina nesikovnych prstikov a vyklicilo zo 16.12. vsetko.

Kedze semienok mam kvantum, pokusne som zasadila aj ine krickove odrody, Orange, Minigold, Darinku, Marmande a par semien China Mix(to som dostala ako darcek z UK od priatelov, ktori obdrzali z ebay mix 100 semien). Pokusne, ake prekvapko prinesu. To som vysiala 30.12. Ved co ked zalozim parenisko a nebudem mat priesady? Aj ked tento sen je na 90% nerealny. S partnerom som na tom tak ako pan Milan, mrmle ako stary hrniec, vkuse..

Inak zlomila som jedneho Tiny Tima, bol velmi vytiahnuty, uz budem behat so sadbovacmi medzi oknom a kuchynskou linkou s umelym svetlom len po spickach a bez dychu. Zasadila som ho pokusne do U-cka, mozno pusti korienky. Chyba je aj v substrate, je dost tazky. Ale vysevny som kupit nemohla, nebola ochota a kvarili nas choroby.

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.1.2019 23:29

Katko, kolik měl ten Tiny Tim pravých lístků (pokud vůbec) a která část se zlomila, anebo nalomila? Mně se stala dneska podobná nehoda: upadl mi poslední zbývající Huevos de Toro (výsev 4.12. - 3 pravé lístky), takže se vysypal z kelímku, ale naštěstí nezlomil. Tak jsem ho předčasně přesadil. Vsázím na jeho přežití v poměru 95 : 5. Váš TT to má tak 60 : 40. Cituju: "Rajčiny sú burina." A moje Mini Kumato, kterému jsem utrhl kořínky, taky zakořenilo znovu. Ale abych byl přesný, jen jedno ze dvou. Takže vsadím na přežítísmiley.

Jaký máte substrát?

A díky za přání.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 2.1.2019 21:39

Tiny Tim aj ked bol vysoky, bol najvacsi uboziak, velmi tenka stonka, prave listky este nemal, zlomil sa v hornej tretine, preto som mohla vyrobit to U. Pravdupovediac vyzera dnes kompletne skapato, stonka je ako vlasok, je zvadnuty. Jeho sance odhadujem ale aj tak ako Vy 60:40, myslim, ze zakoreni. Keby aj nie, nevadi, mam este dvoch TT, ti su OK. Substrat je universal Agro. Dnes som kupila v Lidli (bezi akcia od dnes) vysevny, nedalo mi, bol poruke, 0,99 centov za 10 l. Otazka, kedy sa dostanem do Hornbachu alebo OBI a ci ma moji doma nepozenu od hliny svinskym krokom prec. Inak pre informaciu ludi z Sk, kupila som aj semienka, ta cena a odrody prinutili cloveka nakupovat. 0,49 centov za cherry mix: supersweet 50%, sungold 25%, apresa 25% - F1-tky. V sacku su semienka spolu asi 13 ks, ale dam ruku do ohna, ze aspon dve su z nejakych biftekov, velkost semena nepusti. Mali aj solo sacok Supersweet 100 F1, ked porovnam, tak su ostatne z mixu podobne, ale uz teda dovera vo vyhodny nakup padla. Mali aj Hildares, Moneymaker, Marmande za taketo smiesne ceny.         

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.21 (?), 30.1.2019 11:52

Katka, ja mám tie Hildares z Lidlu každý rok a ešte nikdy nesklamali-vo vrecúšku bolo síce len 12 semienok, ale všetky vyklíčili a skutočne boli jednej sorty, v lete sme mali krásny vyrovnaný porast a aj plody zo všetkých rastlín boli jednotné, Tak snáď aj u tých ostatných F1 z Lidlu možno očakávať záruku odrody. Kúpila som ich jeden rok na skúšku a teraz vlastne každú sezónu. A ten substrát za 0,99 eura mám tiež:-) Zdá sa celkom dobrý, čo myslíš?

Simona

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika