Rajčata - zhodnocení sezony 2013



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?)
23.9.2013 7:41

Dobrá zpráva, podle některých předpovědí má být celý říjen teplo, teploty i nad dvacet stupňů. Moje rajčata přežila čtrnáctidenní mokro a chladno v relativně dobré kondici (jen ztráty praskáním byly opravdu velké) a tak se u mne likvidace porostů ještě odkládá. Sklizně budou jistě menší a ne tak kvalitní, ale budou. Ve vyšších polohách asi takové teplo už nebude, já jsem 250 m n.m. Dejte zprávu jak na tom jste.

          Mr Big

                 

22.9.2013
22.9.2013
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 17.9.2013 7:18, zobrazeno: 14619x

Rozdělím toto hodnocení na dvě části, pěstování na záhonech a v nádobách.

Včera jsem na zahradě s velkými problémy nasbíral posledního půl kýblu rajčat na sušení. Po víkendových lijácích přišly večer další průtrže a to je letos definitivní konec rajčat na záhonech. Největším nepřítelem rajčat letos byla voda, všechny ty choroby byly jen "procházka růžovým sadem". Pokud bych nechával dozrávat zelená rajčata zavěšením nebo uložením, tak musím konstatovat že není co. Když to "posčítám" tak sezona u mne na jihu Jižní Moravy letos trvala 2 (slovy dva) měsíce, pokud by se jednalo o skutečně kvalitní sklizně, tak max. měsíc a půl.no

Reputaci rajčat částečně zachraňují rostliny v nádobách, tam byla (a stále ještě je) úroda velmi bohatá. Nejspíše díky tomu že voda květináči protéká, neprojevila se devastace na plodech (černání, fleky, hnití) tak jako na zahradě, bohužel přívalům vody, co se praskání týče, neoddolala žádná odrůda. Některá více, některá méně ale to se dá v tom množství plodů přebrat.

Jestli to tak půjde dál tak se snad budou dát pěstovat rajčata, ale i jiná zelenina,  jen ve sklenících a foliových krytech, voda letos likviduje úplně vše. Lidičky, važte si toho že můžete běhat s konvou nebo hadicí a zalívat. wink

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 17.9.2013 9:06

Takže po důkladnější prohlídce rajčat v květináčích musím konstatovat že i tady je s nimi po nočním lijáku konec. S nadsázkou lze říci že popraskaly i ty  "železné roxory" ke kterým jsou přivázána. nonono

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 17.9.2013 10:00

Tady to taky tak dopadlo.Letos jsem si rajčatového salátu tolik neužil jako jiné roky.(hlavně předloni)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 17.9.2013 16:40

Praskají, ale ne zase moc. Půjdou do kečupu. Spíš nedozrají,  je znát těch 14 dní, co byla v červnu zima. Kdyby bylo 1. září, tak v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.26 (?), 17.9.2013 17:38

Já jsem letos s pěstováním celkem spokojená, měla jsem (a ještě mám) rajčata venku i ve skleníku a úroda je velmi pěkná Předesílám, že pěstuji až na jeden keř - rajčata výhradně chery, třešňové a rybízové, kvůli konzumaci. Jdete kolem a jen se krmíte čerstvě natrhanými rajčaty. A manžel má tyto také raději. Zkusila jsem i černá rajčata a jsou přímo výtečná. Je mi líto vás všech, kterým letošní počasí zhatilo úrodu. Jsem na severní Moravě v Jeseníkách a přesto jsem na tom byla líp, než jiní. Tak držím palce na další rok - ať se vám daří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ka-stef - (10) - 138.131 (?), 17.9.2013 17:53

já sem také spokojená, asi především proto, že mám dva foliáky, takže tam sem sklidila rekordní úrodu, v podstatě už tam téměř vše dozrálo.Rostliny v kýblech taky slušné, ještě seberu co půjde, a už bych nejradši vše ukončila, Převážná část plodů dozrála, něco nechám dojít doma, i tak mám ještě doma tak 20 kg rajčat ke zpracování, asi už budu rozdávat.Praská to poměrně dost, ale není to zas až úplně likvidační, plody nejsou vyloženě znehodnocené.Pro mne letos rekordní a snad nejlepší sezona za několok let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 30.15 (?), 17.9.2013 18:05

Gratuluji k rekordní úrodě. Je to učitě příjemné, když se po celoroční péči o rostinky dostaví výsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.234 (?), 18.9.2013 13:12

Úroda na záhonu letos průměrná, Stupické nezklamalo, Idyll taky ne, rostliny menší a úroda opožděná, ale stále sklízím, lehké praskliny přehlížím. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 18.9.2013 19:29

Jak jsem psal v předchozím příspěvku u cherry rajčat, způsobilo nadměrné množství vody praskání a následně zahnívání, kvašení atd. řady odrůd v mé zahradě (Kosmonaut Volkov o Stupickém ani nemluvě). Velkým překvapením pro mne byla včera sklizená rajčata Black Trufle. Ani jedno prasklé, krásně vybarvené a překvapivě chutné. Mám jednu rostlinu, tato rajčata jsem několikrát sklízel, ale vždycky jsem je dal někomu v rodině (nějak jsem měl těch tmavých odrůd na ochutnávání už plné zuby). Ochutnal jsem je dnes poprvé. Asi budu muset zase trochu přehodnotit sortiment pro příští rok. Japonskyj Trjufel krasnyj nic moc- pěstovat jistě nebudu.

        Mr Big

Black Trufle
Black Trufle
Japonskyj Trjufel krasnyj
Japonskyj Trjufel krasnyj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 23.9.2013 7:41

Dobrá zpráva, podle některých předpovědí má být celý říjen teplo, teploty i nad dvacet stupňů. Moje rajčata přežila čtrnáctidenní mokro a chladno v relativně dobré kondici (jen ztráty praskáním byly opravdu velké) a tak se u mne likvidace porostů ještě odkládá. Sklizně budou jistě menší a ne tak kvalitní, ale budou. Ve vyšších polohách asi takové teplo už nebude, já jsem 250 m n.m. Dejte zprávu jak na tom jste.

          Mr Big

                 

22.9.2013
22.9.2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika