Rajčata pro sezónu 2015



seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?)
6.9.2015 10:17

U mě Mandat taky uspěl, sice hodně drobné, ale pevné a sladké plody, připomíná mi hodně Děvočku. Sungold je také výborné rajče, ale hodně praská a rychle přezrává, po utržení se musí brzy sníst.  Pro mě letos nejlepší Datterino F1 pěstované ve skleníku, pevné, sladké a nepraskající plody. Také Philova F1 výborně chutná. Letos jsem zkoušela pěstovat odrůdu Pálava F1 a Conqueror F1, výnosy dobré, plody velké, ale bez chuti, skončily všechny v protlaku. K jídlu určitě pěstovat nebudu. Překvapením pro mě byla neznámá odrůda vypěstovaná ze semínka z rajčete ze supermarketu, dlouhé vyjany oválných rajčat, ktré dozrávaly téměř najednou a byly pevné a sladké.

neznámá odrůda ze semínka z rajčete ze supermarketu
neznámá odrůda ze semínka z rajčete ze supermarketu
Conqueror F1
Conqueror F1
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  51,  52,  53,  54   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?), 26.7.2015 22:54

Zajímavé: Vygůglujte si: Foliar fungicide spray guide for tomatoes... Ošetřují každý týden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 173.17 (?), 27.7.2015 8:29

Byl jsem tam a přikládám pár obrázků.

                Vladimír

Ve skleníku
Ve skleníku
Tyčková rajčata (1440 ks)
Tyčková rajčata (1440 ks)
Keříčková rajčata
Keříčková rajčata
Šlechtitel a jeho rajčata
Šlechtitel a jeho rajčata
Něco ze sortimentu
Něco ze sortimentu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 143.28 (?), 30.7.2015 10:27

Letos poprvé místo Stupického zkouším odrůdu Tamina a jsem mile překvapená. Je neuvěřitelně raná, přijala pěstování ve 20l nádobě a vedení na dva výhony. Elegantně se vyrovnala s těmi šílenými vedry a dozrávala krásně a pravidelně i kolem stopky.Žádné skvrny na listech a stopy po deficitu nějakého prvku. Plody mezi 45 až 60g, aromatické a chutné. Rostliny poskytly více než 3kg plodů na kus. Už jsou skoro odplozené, ale pár rajčátek tam ještě vidím. Prostě slušná holka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 173.17 (?), 5.9.2015 19:27

Rajčatová sezóna 2015 ještě stále pokračuje a vypadá to, že ještě dlouho pokračovat bude.Přesto bych chtěl zhodnotit, jak se mně jevily jednotlivé cherry odrůdy. Podle chuti to u mne vyhrálo Datlo, které musí být úplně vyzrále a už začínat měknout. Potom má tu správnou ovocnou chuť. Na druhé místo bych zařadil Goldkrone s jeho chutí, kterou nedokáži přirovnat k jinému rajčeti. Třetí bylo u mne Sungold se svou sladkou a nezaměnitelnou chutí jen mně u něho chybí ten pocit, že to rajče má nějakou dužninu (Ital by řekl, že není al dente). Prostě Sungold F1 je samá šťáva, je úrodný, ale dozrávající plody dost praskají a padají. U mne patřil Sungold mezi rajčata, která po dešti začala praskat. Na další místo bych zařadil Valdo a Bibi, které stejně jako Datlo a Goldkrone vůbec nepraskaly. Jejich chuť je typicky rajčatová, výrazná, asi taková jakou lze očekávat u všech českých červených rajčat. Mini bylo u mne letos nevýrazné. Velké zklamání pro mne bylo Sweet as Linda, které bylo loni velmi sladké, ale letos to byla úplná kyselina, přitom jsem vyséval semena ze stejného sáčku jako loni. Škoda jedné rostliny, tuto odrůdu už nemíním pěstovat, je to příliš velké riziko, čekat jaká chuť bude. Původně se mně zdálo, že jedním z nejlepších rajčat bude Picadilly (poněkud větší odrůda- cca 20 g) s chutí a konzistencí podobnou jak má Valdo, ale po dešti všechna tato rajčata popraskala. Všechna zajímavě barevná rajčata, která jsem letos pěstoval, Zebra Pera Sol, Pink Bumble Bee, Green Zebra cherry, Black cherry hodně praskala a v rámci toho, že chci omezovat sortiment, tak příští rok dostane příležitost jen jedna nebo dvě tyto odrůdy. Ildi nezklamalo, když bude místo dám jednu rostlinu. Pro mne nová odrůda Gartenperle jejíž kvetení je velice podobné Ildi, ale plody jsou světle červené mne překvapila docela dobrou chutí a nepraskajícími plody. Mini Kumato bylo pro mne dost tuhé s pevnou slupkou. Fotky nepřidávám, protože většina zmiňovaných odrůd je obecně známá.
Pro příští rok mám tento plán: Datlo, Goldkrone, Sungold F1 ze zimního klonování, Bibi, Valdo, Gartenperle, po dvou letech Philovitu F1 (i když hodně praská) a možná i Strawberry Garden F1.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?), 5.9.2015 22:19

Pane Vladimíre, díky za shrnutí. Já mám od Vás Sweet as Linda a je výtečné! Já jsem moc zklamaná z Green as zebra, začíná mi roznášet plíseň, plody rychle měknou a odchází, stejně jako minulý rok, to samé Citrina, ta je navíc i kyselá, ani jedno už nezaseji. Děvočku mám z estonského webu, dvě rostliny mají plody normální velikosti, dvě rostliny naopak droboučké plody, nejmenší ze všech rajčat, trochu jsem zklamaná. Výborná je ale Nasťa, jedno z nejlepších rajčat. Black cherry mám také od Vás, vůbec nepraská, je slaďoučké, barevně i chuťově zajímavé pro manžela - sláva a díky! Výborné rajčátko je Honey drop, malinko větší než Ildi, dětem moc chutná. Bejbino praská, děti a manžel jsou nadšené hlavně z Goldkrone, na mě je moc sladké. Ildi je u nás klasický držák. Datlo chutnalo nejvíc mě, bylo pevné, bezva, zaseji určitě znovu. O čmeláky je bitva, řekla bych, že tady vítězí zrak nad chutí, ale to je jedno, hlavně že chutná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 5.9.2015 23:00

V letošním roce jsem se setkala s více případy záměn odrůdy hlavně u ruských semen. Jsem z toho mírně rozčarovaná. Nasťa ukončovala růst, byla determinantní, dokonce Saladkaja Děvočka měla kulaté plody větší velikosti. Při množení řízkováním tyto zaměněné rostliny rozdávám přátelům, popíšu jim, co má vyrůst a vyroste úplně něco jiného. Co si o mně pomyslí. Příští rok každému předem vysvětlím, že rostliny jsou bez záruky pravosti. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.43 (?), 7.9.2015 10:05


Pěstuji Děvočku i Nasťu, ale rozdíl nemohu najít. Dle mých zkušeností záleží na stanovišti a hnojení. Rostliny vedle sebe jsou shodné. Pravděpodobně po přehnoje se objeví kulaté plody - kulaté plody se objevily v jednom patře na obou druzích rajčat, při nedostatku světla jsou z rostlin lijány. Jinak děvočky všechny okolo 150 cm.  Vlivem hnojení Kristalonem gold se na konci vijanů objevily nové výhony (i u Cherolly). Vloni jsem hnojila jiným Krystalonem a nesetkala se s tím a dšvočky byly datlovité.

 Bylo by zajímavé porovnat charakter klonovaných rostlin.

Zaměněná semena byla Bejbina - vyrostla kulatá rajčata asi 6 cm v průměru, asi pozdní. Semena navíc byla infikována asi virózou - na listech mozaika, na několika plodech hnědé fleky. Pěstuji na zahradách více než 200 km vzdálených a mozaiku měly rostliny pouze "bejbina". Sáček byl od firmy Semo.

Jinak všechna rajčat jsou kyselejší než vloni a přidávám se s chválou Cherolly. Velmi raná, dobrá a dekorativní rostliny. Jen trochu praská.

EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 173.17 (?), 6.9.2015 6:34

A je ta Sweet as Linda opravdu sladká. U mne je to kyselé jak citrón.

                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 6.9.2015 8:04

Zajímavé, jak se názory liší. Psal jsem ve vedlejším vlákně, že Mandat nebudu dávat pro přemíru "mikroplodů" a nijak vynikající chuť. Taky má poměrně tuhou slupku. Pokud jde o sladkost, letos žádné rajče, i ta v truhlíkách na úpalu nebylo sladké. Všechna více či méně kyselá. Proč, sluníčka měly až až. Hodně se ty zkušenosti liší jistě podmínkami, snad i způsobem pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?), 6.9.2015 10:17

U mě Mandat taky uspěl, sice hodně drobné, ale pevné a sladké plody, připomíná mi hodně Děvočku. Sungold je také výborné rajče, ale hodně praská a rychle přezrává, po utržení se musí brzy sníst.  Pro mě letos nejlepší Datterino F1 pěstované ve skleníku, pevné, sladké a nepraskající plody. Také Philova F1 výborně chutná. Letos jsem zkoušela pěstovat odrůdu Pálava F1 a Conqueror F1, výnosy dobré, plody velké, ale bez chuti, skončily všechny v protlaku. K jídlu určitě pěstovat nebudu. Překvapením pro mě byla neznámá odrůda vypěstovaná ze semínka z rajčete ze supermarketu, dlouhé vyjany oválných rajčat, ktré dozrávaly téměř najednou a byly pevné a sladké.

neznámá odrůda ze semínka z rajčete ze supermarketu
neznámá odrůda ze semínka z rajčete ze supermarketu
Conqueror F1
Conqueror F1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  51,  52,  53,  54   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika