Rajčata pro sezónu 2014



pefito - (47) - 49.206 (?)
9.1.2014 20:29

Mal som tú istú skúsenosť

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
pefito - (47) - 49.206 (?), 9.1.2014 20:29

Mal som tú istú skúsenosť

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
petrn - (27) - 147.166 (?), 16.12.2013 11:18

Uvažuji vyzkoušet beefsteaková rajcata, ale říkám si, jestli to v našich podmínkách není zbytečné. Jsou pozdější, spíš pozdní takže se dá očekávat malá úroda - to by mi až tak nevadilo. Ale především mám strach z praskání. Letos mi například popraskaly všechny Starty a praskání je u mě problém, protože je nemohu sesbírat hned a než se k tomu dostanu tak už jsou rajčata shnilá.

Existuje odrůda, se kterou má někdo dobré zkušenosti? Nebo se v našich podmínkách jedná spíše o speciality, které vyjdou jen když je obzvláště dobrý rok? Láká mě vyzkoušet známá jména jako:

Brandywine
Cherokee Purple
Azoychka
Cosmonaut Volkov
Costoluto Genovese

Existuje i československé beefsteakové rajče, které se v zahraničí prodává jako Marianna's Peace. Nevím pod jakým názvem byl/je u nás. Možná by se mu dařilo lépe.

Nejde mi o maximální velikost. Spíš o rajče, které je chváleno chuťově. Samotné vyzkoušení by až takový problém nebyl - 2 rostliny od každé, místo by bylo. Ale nechce se mi zbytečně utrácet za hromadu semen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 16.12.2013 13:46

Jsou i ranné beef odrůdy, ale musíte počítat s tím, že takové rajče potřebuje poněkud delší dobu než naroste a dozraje. Každopádně potřebuje vyrovnané počasí a hlavně vyrovnanou závlahu, tzn. že nejlépe mu bude ve foliáku nebo skleníku. Tady je ovšem na zvážení, zda si jimi obsadit místo ve foliáku, protože úrodnost není zase až tak velká, narozdíl od plodů. Já s nimi po pár letech experimentů skončil díky jejich necnostem a nevyužití. Na sušení jsou zbytečně velká, na protlak je zaskočí úrodnější keříčky, na konzum jsou mi "suchá", na salát nemají šťávu, na grilování mám malá. Odrůdy beef nejspíše potřebují hodně suché podnebí ke kvalitnímu růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
petrn - (27) - 147.166 (?), 16.12.2013 16:31

Mirku, děkuji za informace. Mě k tomu vede to, že jsem si loni koupil na trhu jedno jakési býčí srdce. Rostlina byla neduživá a měl jsem z ní jeden větší a jeden malý plod. Ale chutnalo mi, líbilo se mi, že bylo chuťově zcela odlišné od ostatních - takové masité. Tak bych je chtěl mít v mixu jako zpestření.

Brandywine a Cherokee Purple jsou v zahraničí děsně vychvalovaná ohledně chuťového zážitku. Ale pokud bych z nich měl mít dvě rajčata tak to zase až takový fanda nejsem. A vyrovnaná závlaha, skleník nebo fóliák u mě nehrozí. To znamená praskání, pokud tomu správně rozumím, takže je to pro mě s nima zabitý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.12.2013 17:39

Popíšu Vám jednu odrůdu kterou jsem pěstoval na zahradě na záhoně nastlaném černou PE folií a v květináči doma u baráku. Počasí bylo v druhé polovině prázdnin přímo nechutné a věčně pršelo, rozdíl v úrodě přímo drastický. Na zahradě jsem to povyhazoval, doma v květináči se urodily krásné plody. Rozdíl v lokalitě je vzdušnou čarou asi 3 km, zahrada je o něco chladnější, žádná z rostlin nebyla ničím chráněna proti dešti, zeminou v květináči voda jen proteče a oproti podmáčené zahradě nedrží dlouho vlhkost, i nasycení vodou je menší, slunce (pokud vyleze) kořenový bal rychleji ohřeje. Jedná se o poloranou polodeterminantní odrůdu 100 Pudov. Neházejte flintu do žita, a pokud máte doma kousek místa, tak prubněte pěstování v nádobě s propustnou zeminou, možná to bude dobré a budete spokojen.yes

Přidávám i fotky jednoho z mých favoritů (Novinka Pridnestrovja) a fotky dalších beefů jak dopadly.

100 Pudov
100 Pudov
100 Pudov na záhoně
100 Pudov na záhoně
100 Pudov na záhoně
100 Pudov na záhoně
100 Pudov z květináče
100 Pudov z květináče
100 Pudov z květináče
100 Pudov z květináče
Růžové srdce nebo gigant, už nevím.
Růžové srdce nebo gigant, už nevím.
Růžové srdce nebo gigant, už nevím.
Růžové srdce nebo gigant, už nevím.
Novinka Pr.
Novinka Pr.
Zátiší s Radlerem .... to ještě bylo krásných 39°.
Zátiší s Radlerem .... to ještě bylo krásných 39°.
ještě jedna vzpomínka.....
ještě jedna vzpomínka.....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 144.11 (?), 16.12.2013 18:10

To pivo a naštartovaný gryl, ako u mňa na zahradke. smiley 

Ale pekné rajčata. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.12.2013 18:29

A byl to Corgoň, vynikající. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 16.12.2013 18:18

To pěstování v nádobách múžu jen doporučit stejná odrůda na záhoně i v nádobě navíc v jedné lokalitě u domu a na zahradě asi 50-100 metrů od sebe na záhoně praskala a v nádobě jsem pohodlně sklidila do posledního rajčete, sklizeň byla ranější jen plody byly o trochu menší ale chuťově výborné. Mám je před domem na výsluní chráněné před větrem tak je sklizeň o poznání dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
agent špionovač - (19) - 216.173 (?), 16.12.2013 19:18

Zdravím pane Mirek! Ta poslední fotka je jak sa říká u nás samá chuť, ale té s tím pivkem chybí kus nějakýho flaische... nebo jste végo???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 16.12.2013 20:35

Že by tam ten gril byl na vytápění skleníku?  laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika