Rajčata - kdy budete končit rajčatovou sezónu a jak?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
15.10.2014 9:52, zobrazeno: 84716x

Tak nevím, jestli mám dát ještě jeden postřik nebo ukončit sezónu sklizením i zelených plodů. Loni spousta plodů "nastydla" už v září, ale ty z říjnových květů jsme sklízeli na začátku listopadu a vydržela postupně dozrávat vyrovnaná na lískách do konce února.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 15.10.2014 13:50

"..., ale ty z říjnových květů jsme sklízeli na začátku listopadu..."

Opravdu???surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 15.10.2014 15:30

Taky se mně to zdá nereálné (říjen-listopad). Ale k tématu. Já jsem skončil sezónu rajčat na zahradě 2. září. Pokud bych počítal, že ty čtyři Stupické (Stupické polní rané, Stupice, Moravský div a Stupické skleníkové), které mám na balkóně je pokračování sezóny, tak zatím nevím kdy skončí. Pokud jde o dozrávání rajčat, tak mám asi dvacet až třicet rajčat (utržených v půlce srpna) a doufám, že některá vydrží do 24.12.2014, kdy je zkonzumuji. Bude to pro mne svátek, i když nebude chuť super.
           Vladimír

Stupická rajčata
Stupická rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.10.2014 18:56

Zdravím. Nějaká rajčata pořád sklízím, ale jelikož jsem zářiový postřik nakonec neprováděl, tak se plíseň bramborová přece jen nenachala zahanbit a ukázala, že stále "čekala za dveřmi" na vhodnou příležitost, jak zkazit pěstitelovu radost.. Koupil jsem na zkoušku rajčata v supermarketu, ale ta jako rajčata jen vypadala. Velká, červeňoučká, leč zcela bez "chuti a zápachu". Zřejmě to ale nikomu nevadí. Myslel jsem, že se v tuto dobu ještě nějaká dobrá sehnat dají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.10.2014 15:42

njn asi to není přesné, prostě to co nenastydlo a dorostlo do nějaké velikosti dobré ke sklizni nazeleno s dozráváním postupně už v chalupě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.189 (?), 15.10.2014 20:49

Pokud jsou rostliny téměř zdravé, postřik se ještě vyplatí. Zachrání se tím plody utržené zelené k dozrání při likvidaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.10.2014 21:46

Poučte mě, pánové. Ta kupovaná velká rajčata jsou nechutná proč? Protože se trhala slabě vybarvená a nechala se dozrát uměle? Ovšem takto podtržená rajčata ze stromku na zahradě už také nedozrají do nějak závratné chuti někde za oknem, i když se dodatečně vybarví. Myslím, že dostatečně zčervenalým plodům na stromku se nic nevyrovná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 15.10.2014 21:56

Letos jsme zkusili jednu rostlinu odrůdy Tipo F1. Ta chuť byla a je přesně to "supermarketové plastové". Takže ta přepravní odolnost je těsně svázána s chutí. Naopak loňské Start F1 sklízené jako silně podtržené, zelené a dozrávané cca 3 měsíce v chalupě došly do přijatelné chuti, pro kterou se ta starost a pravidelné přebírání skladovaných vyplatilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 15.10.2014 22:16

U supermarketových rajčat je to odrůdová vlastnost. Jsou to vesměs rajčata LSL (long self life). Zrání plodů rajčat souvisí s tvorbou etylénu. Pro prodej například v supermarketech byly vyšlechtěny odrůdy, které mají geny, které blokují tvorbu etylénu, tyto plody zůstávají tvrdé a pěkně vybarvené po dlouhou dobu, ale jejich chuť zůstává stále stejná- mizerná. Dobře se s nimi manipuluje, dlouho vydrží pěkné, neotlačují se a stále vypadají pěkně. Nikdy však nedozrají tak, abychom si na nich pochutnali. Plně naplňují heslo- nejdůležitější je prodat..
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.10.2014 22:25

Díky za vysvětlení, Vladimíre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika