Rajčata 2024



host - 236.1 (?)
19.1.2024 17:31

Ano a platí to jistě i obráceně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.1.2024 9:25

Paní Moniko, vyrostly v podstatě jen na umělém světle. Denní bílé LED světlo, 6500°K. Ale už od samého začátku, kdy začaly klíčit v sadbovači (výsevní substrát Gramoflor) jsem jim v koupelně svítil 20W LED žárovkou. Po cca 3 týdnech jsem je přesadil do kartónů od mléka do cca 0,8l směsi 1:1:1 zahradní půdy, kompostu a substrátu, která byla přihnojena 1 polévkovou lžicí Cereritu 8-13-11 a 3/4 polévkové lžíce síranu draselného na cca 10l směsi. Těm už jsem svítil dvěmi 20W žárovkami LED. Do kontejnerů jsem je začal přesazovat po 46 dnech od vysetí - stejná směs, stejné hnojení. To ale se dělo postupně podle vývoje jednotlivých rostlin. Poté šly za okno, ale to bylo donedávna přikryté odrazovou fólií. Venkovní světlo se k nim dostalo teprve před týdnem. Rozhodně není dostatečné. Ten můj světelný systém má teď něco málo přes 100W. LED žárovky i trubice. Zdroje jsou zavěšené na drátech, takže je můžu bez námahy udržovat v 10 - 20 cm od rostlin pouhou smyčkou na drátu. Vypadá to příšerně, ale funguje to.

Loni jsem je měl také slušné, ale letos jsem navíc přidal ten kompost a viditelně jim to svědčí. Za důležitý považuju také ten síran draselný, protože s ním kvetou velmi intenzivně. Už jsem i začal přihnojovat Kristalonem zdravé rajče, zatím jen tou NPK složkou v zálivce. Ta má také relativně nízký dusík.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MonikaP - (48) - 32.148 (?), 17.1.2024 9:46

Super, veľmi ďakujem za podrobné info :) (moje sa už trochu vyťahujú tak vidím že potrebujem navýšiť svetlo)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MonikaP - (48) - 32.148 (?), 17.1.2024 10:15

Ja som niektorým už vyštipla kvietky, lebo este na to nie su dostatočne veľké a silné. Napríklad na tejto Rose Crush tiež vidím súkvetie. Idem ju dnes presadiť. Ale asi by ste takejto rastlinke este neodporúčali nechať kvietky, že?

Rose Crush
Rose Crush
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.48 (?), 17.1.2024 17:33

Proč ne? Rostlinu máte pěknou, není důvod nějaké květy vyštipovat. Květy nejdříve vykvetou, opylí se a potom nějakých šedesát až osmdeát dní budou budou plody narůstat. Když budou první plody dozrávat, tak už rostlina bude velká, silná. Ona ta rostlina ví, kdy má nasadit na květ.smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.1.2024 20:19

Vladimíre, je skvělé, když se shodnem.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.1.2024 20:15

Nikdy jsem poupata nevyštipoval. Ta rostlina je dost silná, aby je svým tempem rozvíjela. Ano, potřebuje nutně přesadit, minimální velikost kontejneru tak 5 - 7 litrů. Pěstuju je uvnitř v 7,5l zeminy a pak, když jdou na balkón, vložím je do jiného většího květináče s vyhnojenou směsí. Kořínky jim prorostou dírami ve dně a zase mají z čeho žít. A pravidelně přihnojuji v zálivce Kristalonem zdravé rajče.

Myslím si, respektive jsem pevně přesvědčen, že ty rostliny, stejně jako papriky, "ví", na co mají a na co ne. Asi je ale dost lidí, kteří by se mnou nesouhlasili. Když nejsou dostatečně vyvinuté, hlavně kořenový systém, prostě květ samy shodí. Případně když není opylen. Ale tahle vaše vypadá krásně silná, ta už na to nejspíš má. Při přesazení jí opatrně pročísněte kořínky, aby směřovaly do různých stran. V tom kelímku, ale i v tom mém kartónu, jsou jaksi sbalené dovnitř. To zpomaluje uchycení.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.148 (?), 17.1.2024 21:44
Veľmi dakujem obom vám za rady a záchranu kvietkov:-) urobím to tak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 20.1.2024 16:12

Dejte vědět, jak roste či rostou.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 19.1.2024 14:13

Jen mě zaujala jedna drobnost. Pokud se tvrdí, že ke stabilizaci je od F1 potřeba 6 generací (tedy F7), tak z toho vychází zajímavé pozorování.

V každé generaci heteroze v 1 znaku statisticky poklesne o polovinu (x, y) -> (x, x), (y, y), (x, y), (y, x). Dva z nich jsou homozygoti.

Takže těch 6 generací odpovídá nejvýš 2^6 = 64, ale spíš s rezervou míň míst, kde mezi běžnými rajčaty nastává heteroze (ne geny, ale jejich balíčky, které se dědí spolu)

Shodou okolností jsem nedávno někde četl, že mezi heirloom odrůdami bývá rozdíl nejvýš v 10 genech.

Jen mi to přišlo zajímavé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 19.1.2024 17:31

Ano a platí to jistě i obráceně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika