Rajčata 2021



host - 232.119 (?)
16.3.2021 14:41

Dobrý den. Cherry rajčata sázíme až na stanoviště po dvou rostlinách. Sadbu předpěstováváme po jedné rostlině. Při sázení na záhony k sobě dáváme dvě rostliny stejného habitu, aby si případně nekonkurovaly. Takto se nám to už léty osvědčilo. Cherry bývají vzrůstem gracilnější než běžná tyčková rajčata, nemají takový nárok na prostor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
FilipR - (3) - 190.21 (?), 10.3.2021 9:50

Dobrý den, velmi děkuji za radu.

Zkusím to tedy jen s těmi paprikami, je pravda že u rajčat jsem si toho zpoždění také nikdy nevšiml.

Pro potěchu oka zasílám foto jak se daří paprikám, ty jsou již jednou pikýrované,

deset odrůd, výsev 31.1.

Raná rajčata jsem vyséval 1.3., ta budu pikýrovat asi o víkendu.

Odrůdy Start, Stupické, Tamina, Mini a Bejbino.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 60.124 (?), 16.3.2021 8:25

Mám jen 80 míst pro pěstování tyčkových rajčat (dáno konstrukcí a černými foliemi do kterých rajčta sázím). Chci navýšit počet rostlin tím, že budu vysazovat dvě rostliny do jedné jamky (pouze cherry rajčata). Máte s tím někdo zkušenosti? Mám dvě možnosti:

1.Dopěstovat sazenice tak jak běžně pěstuji v kelímcích 200 ml a pak dvě vměstnat do otvoru vytvořeného sazákem na cibuloviny.

2. Připřesazování dát dvě rostliny do jednoho kelímku 500 ml od jogurtu a dopěstovat v něm dvě sazenice vedle sebe, jakse to často dělá s paprikami.

Líbí se mně ten druhý způsob, ale nevím jak ty rostliny budou vypadat, jestli ta jedna nepřeroste moc tu druhou. Jinak prostorově by to bylo zhruba stejné. Jaký máte na to názor, případně zkoušeli jste to někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.3.2021 12:07

Vladimíre, sice s tím nemám žádnou zkušenost, takže mne neber moc vážně, ale přesto Ti napíšu svůj názor. Můj tchán kdysi celkem úspěšně pěstoval rajčata po 3 do kužele, ale sázel je separátně, i když mnohem blíž k sobe než je obvyklé a pak je svedl do teepee. Což rozhodně není to samé.

Osobně bych z těch dvou metod zvolil tu druhou. Když dáš dohromady vždy dvě přibližně stejně vyvinuté sazenice, neměla by žádná dominovat. A pokud ano, stane se tak už v kelímku a Ty je pak stále ještě můžeš rozdělit a eventuálně sesadit metodou 1. A v podstatě u cherry rajčátek nebude asi ani újma na velikosti a chuti plodů. Možná jen na počtu, což ale Tobě nebude vadit.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.119 (?), 16.3.2021 14:41

Dobrý den. Cherry rajčata sázíme až na stanoviště po dvou rostlinách. Sadbu předpěstováváme po jedné rostlině. Při sázení na záhony k sobě dáváme dvě rostliny stejného habitu, aby si případně nekonkurovaly. Takto se nám to už léty osvědčilo. Cherry bývají vzrůstem gracilnější než běžná tyčková rajčata, nemají takový nárok na prostor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.124 (?), 16.3.2021 17:28

Díky za informaci. U mne je problém. že nemohu dělat nějakou díru o větším průměru ani jiný tvar než kulatý ovor nahoře o průměru 9 cm. Takové mám otvory v té černé taknétextili do které to sázím. V tomtopřípadě bych musel odstarnit část kořenů, případně substrátu tak abych obě sazenice vecpal doté díry. Pochopitelně to jde, případně i stlačit jednostraně obě sazenice aby se tam věšly. Co bude lepší, nevím. Rozhodnu se až budu přesazovat jednotlivě do kelímků.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.124 (?), 16.3.2021 21:11
Bežne sadím 2 rastliny k jednej tyčke - vačšinou ale koreňmi od seba. Mal som aj dve rastliny v jednom kelímku - myslim že po vysadení rástli normálne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.124 (?), 17.3.2021 7:52

Asi to taky zkusím, dvě sazenice do jednoho kelímku 500 ml. Dám je úplně na kraj kelímku, aby se mně co nejméně zapletly. Povedu každou zvlášť ve spirálách, vyštipovat budu na jeden stonek. Díky.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 17.3.2021 11:43

Vladimíre, jaký je vlastně důvod výsadby po dvou rostlinách? Budou to různé odrůdy, nebo stejné? Pokud stejné, znamená to, že je lepší úroda ze dvou rostlin na jeden výhon než z jedné vedené na více výhonů? Díky, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JanG - (17) - 199.130 (?), 17.3.2021 15:17

Já taky plánuji pro nadcházející sezonu výsadbu po dvou rostlinách do jedné jamky. Asi před půl rokem jsem viděl tento způsob ve videu jedné ruské pěstitelky a zalíbilo se mi to. Stejně jako Vladimír chci dát po dvě sazenice k sobě do 500 ml kelímku. Pro mně je hlavní výhoda v tom, že takto můžu dopěstovat více sazenic na stejném místě. K předpěstování sazenic mám jenom dva parapety, na které se vejde tak 80 kelímků. Tolik obvykle pěstuji jenom rajčat. Chci ale předpěstovat i sazenice jiné zeleniny a tak neustále bojuji s místem. Dvě sazeničky v jednom kelímku mi umožní mít jenom polovinu kelímků, co jsem měl pro rajčata.

Ta ruská pěstitelka dokonce sázela i čtyři rostliny do jedné jamky. Jednalo se o menší keříkové odrůdy. Sazenice ale měla předpěstované po dvojicích. Ve výsadbové jámě pak každou dvojici dala kořeny proti sobě a stonky rozložila do čtyř stran. Sazenice sázela na záhon našikmo a stonky podepřela cihlama, aby rostli rovně. Tohle myslím ale ani není potřeba. Sám takhle plánuji pěstovat tento rok menší keříčková rajčata. Vždy po čtyří kusy na 1 m2 do jedné výsadbové jámy.

Jinak co se týká výhod, tak kromě pro mně významné úspory místa na předpěstování sazenic ta ruská pěstitelka argumentuje lepším kořenovým systémem. Jedna rostlina pěstovaná na dva výhony má jeden kořenový systém. Dvě rostliny pěstované každá na jeden výhon ma každá svůj kořenový systém a tedy ve výsledku je kořenový systém mohutnější. Zatím jsem takto pěstovat nezkoušel, tak uvidíme po vyhodnocení na konci sezony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 157.50 (?), 17.3.2021 15:54

Ja bežne pestujem 2 rastliny v 1 nádobe, alebo 1 hniezde, úrodu mám vyššiu ako z 1 rastliny na 1 výhon. Cherry nechávam obyčajne potom ešte každú rastlinu na 2-3 výhony, teda spolu mám v 1 hniezde(nádobe) 4-6 výhonov. Ak mám príliš vzácne semienka, vysejem podstatne skorej- v januári, za 1.  vyvinutým súkvetím zrežiem a zakorením vrcholový výhon - prvé súkvetie na ňom je potom nasadené podstatne nižšie. Pôvodná rastlina sa potom nevyťahuje, veľa síl dá do vývoja plodov z prvého súkvetia a nových bočných výhonov, ktoré tiež použijem na množenie, okrem 2 najspodnejších- po presadení hlbšie do väčšej nádoby ich prihrniem zeminou, vytvoria si vlastné koreňové baly a ďalej sa správajú temer ako  2 rôzne rastliny vedľa seba.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika