Rajčata 2018



host - 174.53 (?)
29.3.2018 13:09
Co je, prosím, vhodnější pro sazenice rajčat (již přepikýrované) - teplý parapet v bytě, parapet v chatce vyhřívané na 8st., ale okna malé, musely by být min. 4 řady sazenic, takže trochu horší světelné podmínky. Nebo prosklená zcela nevyhřívaná veranda chatky, kde můžu zaručit jen to, že tam nemrzne? Děkuji moc. 
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 27.3.2018 10:21
Velkoplosne pareniste zamezi ochlazeni zeminy i kolem PET lahvi zbytkovym proudenim vzduchu. Mozna pomuze i zapustene pareniste hloubeji nez teren. Akumulovane teplo se pak siri z vice stran. Pomohla by i akumulacni stena nebo dum. V kazdem pripade je to risk.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 27.3.2018 10:43

Já mám vyzkoumáno podobně, že ve skleníku (sklo) mrzne když je venku -6. Při -5 je to sázka, -4 vydrží. Vše přikryté netexem, kolem pás petek s vodou.  Samozřejmě to záleží na podmínkách, délce mrazu, konstrukci a miliónu dalších vlivů. Takže připouštím, že někde je to jinak. Jen příklad s tou vodou, když budu mít ve skleníku 200 l vody "na vytápění", jeden den svítí, voda se jakž takž ohřeje. Do rána mrzne, voda vychladne a druhý den je zataženo a zima, tak je to spíš proti, než pro. Já to dál zkoumat nebudu. Vytápět jinak to nechci, přizpůsobím se podmínkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mapri - (29) - 48.172 (?), 27.3.2018 11:12

Mám podobné zkušenosti,  skleník nemám ničím chráněný a je tam v noci stejná teplota jako venku. Pokud je v noci do - 3, tak to řeším přikrytí sazenic kýblem a přes to textílii, ale přes den musí být tepleji a svítit trochu slunce, aby se sazenice alespoň  trochu ohřály a začaly zakořeňovat a sílit. Dnes to vypadá nadějně, tak to už risknu a dám tam 3 na zkoušku. Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 27.3.2018 12:01

Jen bych teoreticky porovnal skleník a pařeniště z hlediska ztrát tepla v noci. Jedno moje pařeniště má plochu 3,5 m2. Stejná je plocha skla, kterým uniká teplo do prostoru (vedením tepla). Bočnice mám ze dřeva, tam jsou minimální ztráty tepla. Kdybych nad touto plochou postavil skleník, tak by plocha skla byla cca 15 m2, takže ztráty tepla v noci by byly cca 4 x větší.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 27.3.2018 13:15

Rám pařeniště mám zapuštěný cca 20 cm do země. Okolo polystyren, který slouží jako izolace a také pouzdro, které dovolí jednoduše vysouvat rám podle potřeby nahoru. Je to hlavně proto, že by se vrcholy rajčat v žádném případě neměly dotýkat skla (namrznutí). Když jsem teď sázel rajčata tak jsem vysunul rám o 10 cm nahoru, protože některé sazenice už byly dost vysoké (skoro 40 cm). Ještě existuje možnost vysunout rám o dalších 10 cm, ale asi to nebude potřeba vzhledem k odrůdám, které tam pěstuji.

           Vladimír

Zapuštěné pařeniště
Zapuštěné pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.11 (?), 29.3.2018 0:06
Děkuji za reakci na dotaz jak měřit teplotu ve skleníku nebo pařeništi chápu že jsou různé možnosti Vladimír to má pojato skoro vědecky a prostě jako muž a Eva zase tak jak na to stačí ženská hlava Zadávám úkol manželovi pořídit data Logger pokud se to nepodaří koupím si dva teploměry😊
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.3.2018 1:31
Stačí max/min teploměr s venkovním cidlem. Zaznamenává nejvyšší a nejnižší teploty ve skleníku a venku dokud se nevynuluje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.53 (?), 29.3.2018 13:09
Co je, prosím, vhodnější pro sazenice rajčat (již přepikýrované) - teplý parapet v bytě, parapet v chatce vyhřívané na 8st., ale okna malé, musely by být min. 4 řady sazenic, takže trochu horší světelné podmínky. Nebo prosklená zcela nevyhřívaná veranda chatky, kde můžu zaručit jen to, že tam nemrzne? Děkuji moc. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 29.3.2018 13:34
Pri soucasnych svetelnych podminkach je asi nejlepsi byt. Pri teplotach pod 12st. mi rajcata prakticky nerostla.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 29.3.2018 17:06

Při 8 °C by nejen nerostla, ale za tři čtyři dny by uhynula.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika