Rajčata 2017



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
21.9.2017 12:36

Pane Kohútek, pěkná rajčátka, mám 2 dotazy:
1. Co děláte s takovým množstvím rajčat? My jich máme oproti Vám zlomek a letos už nevím co s nimi,   Protlak, kečup, lečo, sterilovaná, sušená,...a dorůstají další, nikdo už je nechce.  
2. Proč ze všecho nejvíc u rajčat preferuje sladkost? To by mělo smysl, kdyby se z rajčat pálil destilát. A propos - to jste nezkoušel?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  51,  52,  53,  54,  55  >   
                     
host - 183.176 (?), 20.9.2017 23:31

Takže čo by som napísal. Mal som tu už nejaké príspevky, ale keďže mi to nedovolí znova sa prihlasovať, písavam ako "hosť". Zakladal som aj toto vlákno, medzitým som aj spresňoval moje odrody. 

Pestujem v Bratislave, na južne orientovanom miernom svahu v Devíne, kde je viac-menej vinohradnícka, nie príliš úrodná pôda. Záhradku mám len požičanú, a nemám tam nejako extra veľa pestovacej plochy, som však aj za ňu veľmi vďačný. Pestujem takmer výlučne cherry rajčiny, tento rok 31 sort, z toho 3 ríbezľové-divoké, 2 beefsteakové, a jednu šalátovú, ostatné cherry. Zameriavam sa aj na ich atraktívny vzhľad, ale hlavné kritérium je pre mňa ich chuť- respektíve cukornatosť. Po tých asi 7-mych rokoch, čo sa tomu tak vášnivejšie venujem už mám celkom slušný prehľad o kvalitných odrodách, objednávam z celého Sveta, prakticky však už len od UK a USA firiem. Odporúčam hlavne Tomatogrowers (USA), J&L gardens Espaňola (USA), a Seeds of the Distinction (UK), Mr. Fothergills (UK), Thomson & Morgan (UK).

Priesady si pestujem v panelákových podmienkach, čo nie je jednoduché. Vysádzam po 2 rastliny spolu, mám tam 90+ dvojíc. Pestujem výlučne v bio-režime, pod korene som dal tento rok hnoj z poníka, plus ovčí granulovaný hnoj Flovium°, 2x v sezóne som postrekoval na list biohnojivom Darina 4. Všetky úkony, od výsevu, pikýrovania, cez výsadbu, či hnojenie robím podľa harmonogramu "Výsevní dny", čo je rozšírená obdoba lunárneho kalendára, len aj podľa všetkých "našich" planét. Pri pikýrovaní dávam pod korene Symbivit°, teda mykorhízu. Ako ochranu pred plesňami používam k plnej spokojnosti Polyversum°, rajčiny zberám až do mrazov.

Mám tam asi 13+ farieb, a je to -pri všetkej skromnosti- možno najcelistvejšia kolekcia tých najsladších odrôd Sveta, minimálne v Strednej Európe. Jedno "hipsterské" (rozumej: gurmánske) bistro odo mňa kupuje tieto cherrynky za dvojcifernú sumu (v €) za kilo, a nie je to zrovna hneď "prvé číslo", a to majú vlastných pestovateľov rajčín. :)

Veľmi ma to baví, a už som zvyknutý, že každý po ochutnaní prehlási, že lepšie rajčiny ešte nejedol. 

Dúfam, že som napísal všetko, čo by mohlo byť zaujímavé, ak máte otázky, kľudne sa pýtajte. Martin Kohútek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.80 (?), 21.9.2017 1:59

zdravím, mohl byste specifikovat odrůdy které pěstujete?hlavně ty sladké by mne zajímali, taktéž mne zajímá jak používáte Polyversum..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 21.9.2017 6:50

Nesežere vám to polyversum ten symbivit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.176 (?), 21.9.2017 11:02

Symbivit° sa mi s Polyversom° "nebije". Najsladšie rajčiny uvádzam zhruba zostupne: Sweet Aperitif, Ambrosia Rose UBX, Ambrosia Orange UBX, Bite Size, Sungold F1, Sun Sugar F1, Suncherry Extra Sweet F1,..Sun Chocola F1, Sun Green F1, Sun Peach F1, Sun Lemon F1,Golden Gem F1, Ambrosia Gold, Ambrosia Pink, Josefina, Sugar Drop, Green Envy F1, Bosque Green Cherry,  Green Doctors, Snow White cherry, Rosella, Purple Cherry, Garnet, Copper Currant. 

Zbežný pohľad na záhony v lete 2017
Zbežný pohľad na záhony v lete 2017
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.9.2017 12:36

Pane Kohútek, pěkná rajčátka, mám 2 dotazy:
1. Co děláte s takovým množstvím rajčat? My jich máme oproti Vám zlomek a letos už nevím co s nimi,   Protlak, kečup, lečo, sterilovaná, sušená,...a dorůstají další, nikdo už je nechce.  
2. Proč ze všecho nejvíc u rajčat preferuje sladkost? To by mělo smysl, kdyby se z rajčat pálil destilát. A propos - to jste nezkoušel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.176 (?), 21.9.2017 21:17

Pán Vysloužil, tým, že sú to prakticky všetko cherry, tá úroda nie je zase až taká obrovská, v sezóne som zbieral maximálne tak 4-5 kg za každé 2-3 dni. Sladkosť preferujem skrátka preto, že mne, aj tým, ktorým z nich nosím najviac chutia práve sladké. Človek, ktorý tento "level" sladkosti u rajčín nezažil si ani nevie predstaviť, že môžu byť tak sladké. Samozrejme sú tam aj iné chuťové nuansy, takže je to spolu obvykle ozaj delikátne potešenie. Bežná rajčina z obchodu máva približne 7 °Brix (= 7 %) cukornatosť, výberové cherry, tiež obchodu môže dosiahnuť až takých 9°Brix, a tie moje najsladšie majú 11-12 °Brix, čo je ako číslo pomerne "vlažné", ale takáto rajčina je ozaj ovocne sladká. 

Na destilát mám málo materiálu, ale pravdupovediac, ani ma to veľmi neláka. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 22.9.2017 9:48

Chci se zeptat:

1.Sazenice pěstujete jednolivě v kelímcích nebo po dvou, případně v jiné nádobě? Pokud po dvou sazenicích v jednom kelímku tak mne zajímá velikost kelímku.

2.Jak často zalíváte?

 Pro ostatní, semena toho asi nejsladšího Sweet Aperitif jsou dostupná na jednom českém iternetovém obchodě. Myslí, že cena byla 30,- Kč za deset semínek. S poštovným se to prodraží, ale oproti hybridům typu Sungold atd. je výhoda v tom, že se semena nakoupí jednou a při troše pečlivosti si člověk uchová odrůdu i do budoucna na neomezeně dlouhou dobu.

           Vladimír

PS.:Nejsem příznivec cherry rajčat (spíš mám rád opačný extrém), ale každý rok nějaké to cherry na zahradě pěstuji, různé odrůdy jen pro poznání a zábavu a také si někdy stoupnu k rostlně a nějakým tím rajčátkem si zpříjemním práci na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.176 (?), 22.9.2017 19:24

Pan Vladimír, vysievam do riadkov v truhlíkoch, potom pikýrujem už po 2 ks do 2 dl jednorazových kelímkov.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.176 (?), 22.9.2017 19:34

Pardon, chcel som dať iný obrázok. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 24.9.2017 11:08

Pane Martine,

zajímá mne, jestli jste někdy pěstoval rajče Esterina F1. Podle popisů by to mělo být rajče podobné Sungold F1 s tím, že je snad odolné praskání. Sungold F1 mám rád, ale praskání plodů mně strašně vadí. Ptám se proto, že jsem od svého známého v Kanadě dostal nabídku, že mně pár semen pošle. Nejsem rozhodnutý jestli nabídku přijmout, protože sortiment cherry nechci nijak rozšiřovat, ale možná ten Sungold bych nahradil, i když už teď mám za oknem jeho mateční rostlinu, kterou budu v zimě klonovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  51,  52,  53,  54,  55  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika